Masaüstü CNC Yapımı

Aluminyum işlemek için optimize edilmiş aşağıdaki makina var. Ama fiyat ve Türkiye'ye nasıl tedarik edilir bilmiyorum:

Makina güzelmiş ama dediğiniz gibi getirmek mesele bir de 4000 dolar cok pahalı gelir o bana sizin fikriniz gayet güzel ama toparlamak gözümü korkutiyor açıkçası

Ben de biraz baktım Türkiye piyasasında bizim istediğimiz gibi makina göremedim. HY 3040 çok zayıf bir makina bence, aluminyumu bile zor işler. Çok az kesme derinliği ve ilerleme ile çalışmak lazım ve çok titreşim yapar.

Bir diğer seçenek de Optimum BF16 gibi bir makinayı CNC hale getirmek. Makina 8000 TL gibi, bütçenin geri kalanı da CNC dönüşümü için. Ama bu da yeterince rijit olmaz. Benim kafamda şöyle bir tasarım var. X ve Y eksen hareketini tabla yapacak. Her eksen için 2 tane 16 mm ray, 4 tane de bilyalı araba. Kafa sadece Z eksen hareketini yapacak. Gene 16 mm ray ve 4 tane bilyalı araba. Spindle gücü en az 1 kW veya 1.5 kW gibi. 200 x 200 mm lik bir iş kapasitesi için toplam tabla boyutu 600 x 600 mm oluyor. 100 mm Z kapasitesi içinl de yüksekliğin kabaca 300 mm olması gerekiyor. Tüm makina da polikarbon bir muhafaza içine alınabilir talaş ve boryağı içeride kalması için.

Bnm optimum bf 20 frezem var ama dediginiz gibi cok hassas değil ve baya bi degisim gerekiyo bf 16 aslinda yeterli olur ama kirlangic kizaklar yerine lineer kizak ve araba koymak gerekir bnce şase işi bi sekilde çözülür de derdim elektronik kısım hiç anlamıyorum o yüzden problem bnm için hazir ilerleme hızları düzgün adim motoru ve sürücüler önemli onlar için ne yapabilirim bilmiyorum açıkçası

bir grupta şöyle birşey gördüm. sfero döküm yapmış bi abimiz. iki parça halinde rijit bi şase yapmış. bunun kalıbını yapamayacağım için döküme uzağım. büyük ihtimalle 8 10mm aluminyum plaka alıp arkadaşın tezgahında işleyecem.
pazarlıkla falan şu malzemeleri aldım:
1.4kw forza spindle = 630tl
1.5kw degdrive =650tl
NEMA23 2.2nm = 50tl x3 = 150tl
tb6650 = 20tl x3 =60tl

5863 eklentisine bak
Bu tasarim bnce iyi keşke kendisine ulaşabilsek belki yaptirabilirim kendine

• Beğen
Reactions: fmy
Makinayı falan unutun. İyi bi makina yapabilmek için, borverk'e ihtiyacımız var. Yani L şeklinde içi dolu bir dökümü her yerde yaptırabiliriz ancak onu işlemek için borverk gerekli. Çevrenizde döktüreceğiniz malzemeyi sokabilecek bir borwerk bulabilecek misiniz?

Aslında belki şöyle 10 kişi filan aynı makinayı yapsa, döküm+borverk'i yaptıracak bir yer bulabilriz.

Bir CNC hassasiyeti meselesi var. Kitapta, özellikte bu satılan amatör cnc'ler 0,01 hassasiyet yazar. Lakin o oranlar mümkün değildir.
Hiwin parça yerine çin malı kullanılması sebebiyle değil, tamamen tasarımdan kaynaklı ayar mekanizmasını iyi planlayamamak.

Mesela süper yüzeyi taranmış tertemiz aluminyumlara, demirlere Z ekseninin lineer raylarını yerleştirmek için delik açaları görmüşsünüzdür. O delikler CNC ile de açılsa diş açılırken oynar. Vidalarda zaten ray deliğine fit'dir. Haliyle ayar mesafesi kalmaz.

Halbuki o ray için tek tarafı düz bir oluk açılmalı, montaj sırasında 2 ray bu olukların bir tarafına yaslanıp, işkence ile tutturulmalı. Rayların vidaları ve başları küçük olmalıki ayar yapılabilmeli. Böylece Z ekseninde 2 ray ancak tam paralele olabilir. Ama bunu kimse yapmıyor. Sadece komparatör ile kastırarak ayar yapılmamalı..

Örnek yanlış tasarım

Sapa sağlam bir makina istiyorsak aşağıdakinin aynını yapmak lazım.
Soylediklerinize katılıyorum şase meselesi önemli hy 3040 5 ekseni inceledim biraz alüminyumda kesmeye kesiyo ama feryat figan zirilti oluyo titremeyi giderememisler ortak bir proje yapilacaksa bn hazirim bütçem dahilinda aman aman kocaman makina bana uymaz 20x20x10 cm yeter her türlü ama işleme hizi ve ev ortamında iş yapmasi yeterli alüminyum amac ama çelik de işlerse tadindan yenmez

Soylediklerinize katılıyorum şase meselesi önemli hy 3040 5 ekseni inceledim biraz alüminyumda kesmeye kesiyo ama feryat figan zirilti oluyo titremeyi giderememisler ortak bir proje yapilacaksa bn hazirim bütçem dahilinda aman aman kocaman makina bana uymaz 20x20x10 cm yeter her türlü ama işleme hizi ve ev ortamında iş yapmasi yeterli alüminyum amac ama çelik de işlerse tadindan yenmez

Benim açımdan da işin elektronik tarafı çok zor değil :) Mekanik için bir örnek çizeyim katı modellemede bakalın ne diyeceksiniz.

Bu makinayı bn beğendim baya ama fiyatina bakar mısınız servo motorlu da 10000 dolar nedir

İyi de bu makinanın gövdesi sendeki BF20 den hiç farkı yok. Hatta BF20 daha etlidir buna göre :) Kırlangıç yatakları değiştirmeden sadece bilyalı mil/somun koysan eksenlere çok daha ucuza metal işleyen CNC olur.

BF20 yi CNC'ye dönüştüren çok sayıda proje var. Hem youtube'da hem internetin geri kalanında.

İyi de bu makinanın gövdesi sendeki BF20 den hiç farkı yok. Hatta BF20 daha etlidir buna göre :) Kırlangıç yatakları değiştirmeden sadece bilyalı mil/somun koysan eksenlere çok daha ucuza metal işleyen CNC olur.
Aynen öyle doğru diyosunuz lineer kizak daha iyi bence bir de bf20 nin yataklari cok hassas gelmedi bana işin elektronik kısmını bilmiyorm ayar nasil yaparım nasil step motor lazım sürücüler ne olmali ilerlemeleri nasil ayarliycam bilmiyorum degilse bf20yi cevirirdim de işte olmadi bu yüzden

Katı modellemede benim düşündüğüm mekanik tasarımı çizmeden önce biraz internette bakındım ve çok güzel bir tasarım gördüm. Bu benim düşündüğüm gibi değil ama son derece rijit bir yapıya benziyor. Bu adam iyice abartmış ve 45 mm araba/ray kullanmış :katil2:

1610553589308.png

Burada çok kalın etli kutu profil kullanmış. Bunun kullandığı 150 x 150 mm ve et kalınlığı da 12 mm Alt tabla kalınlığı da 2.5 cm. Herhalde bu kadar abartmaya gerek yok, ama bulabildiğin en etli kutu profili kullanmak lazım.

Katı modellemede benim düşündüğüm mekanik tasarımı çizmeden önce biraz internette bakındım ve çok güzel bir tasarım gördüm. Bu benim düşündüğüm gibi değil ama son derece rijit bir yapıya benziyor. Bu adam iyice abartmış ve 45 mm araba/ray kullanmış :katil2:

7229 eklentisine bak

Burada çok kalın etli kutu profil kullanmış. Bunun kullandığı 150 x 150 mm ve et kalınlığı da 12 mm Alt tabla kalınlığı da 2.5 cm. Herhalde bu kadar abartmaya gerek yok, ama bulabildiğin en etli kutu profili kullanmak lazım.
Malzemeler baya ucuz sanırım bir de bunu tasimak mesele hakikaten daha olmadi kendim çizmeye basliycam artik bi makina

O çift somun işini birçok satıcı sulandırmış ama. İki somunu ters bağlayıp araya yay koyuyorlar. Eksen yükünün SIFIR olduğu 3d yazıcıda sorun çıkmaz ama yerine göre 200 kg kesme kuvvetlerinin olduğu bir CNC de yaylı olmaz o iş. Bunların düzgün olanları şahin rulman da yoktu bir tekrar bakayım bakalım.

Valla üçümüz kafa yoralım yapalım şu makinayı yav :) Bende mekanik aksam için gerekecek ekipmanlar var. Tasarmını ortaya çıkaralım, step motorla ne kadara maloluyor, servo motorla ne kadara oluyor bir fizibilite yapalım.

Bu ters bağlama işini anlamadim fazla bilgim yok aslında bütün eksenler için mi ters bağlanacak z ekseni için mi

@taydin En son konuştuğumuzda senle sadece PCB için ufak ama rijit bir makina diye konuşmuştuk. Plan mı değişti?

PCB kazıma işinden vazgeçtim. Onun yerine dry film ve UVA prosedürünü oturtacağız. Her seferinde garanti sonuç. PCB kazıma işinin geleceği yok.

Ama bir CNC hep lazım olup duruyor. Mesela benim vakum tablanın fincanlarını hemen aluminyumdan kesivereceğim. Gidip CNC ciye "abi bizim makina 0.01 mm hassisiyetle çalışıyor, sen ne konuşuyon?" teranesini dinleyip sonra da 0.28 mm hatalı parçayı evine götürme durumu olmayacak :)

Z hariç diğerlerine gerekir. Paranıza göre tabi. Ama yani öyle 0.01'ler isteniyorsa ve bu sürekli devam etsin isteniyorsa şart.

@taydin En son konuştuğumuzda senle sadece PCB için ufak ama rijit bir makina diye konuşmuştuk. Plan mı değişti?
Cevdet bey sizin yaptığınız makina nasil ve randımanı nasıl siz yardimci olsanjz sizin makina üzerinden tasarimini vs paylassaniz da onun üzerinden ilerlesek

Neyse yavaştan özellik belirlemek lazım.

-Körük olacak (Metal?, Lastik?)
-Kabin/Oda olacak? Sürgü kapılı vs.
-Yağmama tesisatı olacak
-Su/Bor soğutmalı sistem olacak.
-Atık Su/Bor toplama haznesi olacak.
-Motorlar closed loop step motor olacak
-Kare kızak kullanılacak
-Vidali mil kullanılacak(Kramyer olmayacak)
-Vida başı delikleri mutlaka kapak takılacak şekilde olacak
-Proximiyy probe'lar bindirme yapılmacak şekilde tasarlanacak, ayrıca mekanik switch olacak.
-Z Ekseninde rotate ayarı için dairesel slot sistemli plaka tasarlanacak
....
Cevdet bey çok haklısınız lakin bizim bütçe açısından bunlarin hepsinin olmasi biraz zor görünüyor açıkçası

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,996
Üyeler
2,520
Son üye
fatihdgn

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back