MBR 560 shottky diyot nasıl açık devre edilir

taydin

Timur Aydın
Staff member
470 μH lik bir bobin sarmam lazım. Bunun için de boyutu uygun MBR560 shottky diyodun gövdesini kullanacağım, ama diyodu açık devre yapmam lazım.

Önce benim Rigol DP821A ya bağladım, 8V, 10A açtım. 15 dakikadır çalışıyor. Kablolarım da ince, ısınmaya başladı. Kapattım

1710838730086.jpeg

Şimdi 15V 60A güç kaynağının çıkışına bağladım. Bakalım 60A akıma ne diyecek. Erimesini de istemiyorum o yüzden takip edeceğim.

1710838817972.jpeg

Pek sevmedi. Anında havaya uçtu ...

1710838909260.jpeg

Benim AC güç kaynağından 400V 5A ayarladım. O da hemen OCP verdi ve diyoda hiçbir şey olmadı :kizgin1:

Bunu yapmak istemiyordum, biliyordum ne olacağını, ama işim de var, diyodu doğrudan fişe taktım. Dairenin aşağıda apartman ana panosundaki sigortası attı. Diyot da kısa devre oldu ...

epoxi ile yapsan? 2 bileşenli iran-arap yapıştırıcı diye satılanlar lehimlme sıcaklıklarına dayanıyor. Trafo ve röle bacaklarını onarmak için kullanıyorum. Bobinin bacaklarının epoxi gövdede kalacağı yerleri kabaca pürüzlendirmeli ve hafifçe ezmeli ki faturalı bir tutunma olsun.

diyot şart mı 1W direnç daha kolay açık devre edilir, bacak kalınlıkları da aynıdır 1W direnç ile

epoxi ile yapsan? 2 bileşenli iran-arap yapıştırıcı diye satılanlar lehimlme sıcaklıklarına dayanıyor. Trafo ve röle bacaklarını onarmak için kullanıyorum. Bobinin bacaklarının epoxi gövdede kalacağı yerleri kabaca pürüzlendirmeli ve hafifçe ezmeli ki faturalı bir tutunma olsun.

Karkas lazım bana aslında. 0.1 mm emayeli tel ile 220 tur sarmam gerekiyor. Ama hesap doğru çıkmayabilir o yüzden fazla sarıp sökebilmem gerekir. SLA yazıcı ile yaparım karkası da, şimdi bir sürü reçine pislik koku, saatlerce bekleme istemiyorum.

diyot şart mı 1W direnç daha kolay açık devre edilir, bacak kalınlıkları da aynıdır 1W direnç ile

İçinde tel olan direnç yok elimde. Olsa onu kullanırdım. Proxxon ile boyuna bir çizik attın mı açık devre olur.

Tipten bir ödül kazanacağını zannetmesemde, iş görecek

1710844449229.jpeg

1710844462555.jpeg

470uH buyuk bir enduktans. Magnetik nuve uzerine sarim yaparak sarim sayisini dusurmelisin.

Manyetik nüye yok elimde.

Endüktans olarak eşdeğer olması yeterli olur gibime geliyor. Ama deneyince belli olacak.

Hurdalarin icinde vardir. PC anakartlarindaki hazir SMD enduktanslari sokebilirsin mesela.

Ben gene de digikey'den bobini getirteceğim. Oradaki hardware ile bendekini eşit tutmaya çalışıyorum. Ama bir an önce de LC filtrenin varlığına göre kodu değiştirmem lazım, iki hafta bobin bekleyemem.

Ok ben uzerinden akim akacak sandim.

(ADC giris empedansi malesef cok yuksek degil, DSPlerden hatirliyorum, sample alma frekansi ve sample pencere genisligine bagli olarak 200 ohm civarina kadar inebiliyor)

Simdi bakindim ST 50K demis. TI DSP lerinin dokumanini bulayim cok ciddi fark var.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back