Miknatis sorusu

Mikro Step

Kıdemli Üye
Kesiti S, kalinligi h, B ve H degerleri bilinen bir miknatis cok buyuk demir kutleye yaklastirilarak miknatisin demire yapismasi saglanmistir. (Yapistirici vs surulmemis)

Ayni duzenekten bir tane daha yapiliyor. Miknatislar ve arkasindaki devasa demir kutle bir birine yaklastiriliyor.
(Miknatislarin bir birine bakan kutuplari NS seklinde)

Sorum su;

Iki miknatis arasindaki mesafe hangi degere yaklasirsa miknatis demir kutleden ayrilip karsidaki miknatisa sicramak ister?

1724618978537.png

Son düzenleme:
Matematiksel bir hesabı olmakla birlikte farazi konuşacaksak, aradaki mesafe azaldıkça mıknatısların demiri terk etme ihtimali artar diyerek yuvarlak bir cevap verebiliriz. Mıknatısların gücü, demirlere uyguladıkları kuvvetleri, kesit alanlarının, kopma mesafesine etkisi olacaktır.

çok büyük demir kütle = sonsuz kütle demek olduğu için manyetik akının kütlede hiç manyetik dirence maruz kalmadığını ve demir kütlelerin birbirine paralel sonsuz genişlikte yüzeylerinden döndüğünü varsayabiliriz. yani mıknatısların iki yüzündeki tüm akılar manyetik yol üstünden dönecek -kaçak akı yok. mıknatısların iki yüzündeki akı miktarı eşit olduğuna göre temas anında sıçrama veya temasta bile sıçramama sonucu çıkabilir diye düşünüyorum

Kesiti S, kalinligi h, B ve H degerleri bilinen bir miknatis cok buyuk demir kutleye yaklastirilarak miknatisin demire yapismasi saglanmistir. (Yapistirici vs surulmemis)

Ayni duzenekten bir tane daha yapiliyor. Miknatislar ve arkasindaki devasa demir kutle bir birine yaklastiriliyor.
(Miknatislarin bir birine bakan kutuplari NS seklinde)

Sorum su;

Iki miknatis arasindaki mesafe hangi degere yaklasirsa miknatis demir kutleden ayrilip karsidaki miknatisa sicramak ister?

35740 eklentisine bak
İki mıknatıs arasındaki mesafeyi hesaplarken, mıknatısların birbirlerine uyguladıkları manyetik kuvveti hesaplamak gerekir. Bu kuvvet genellikle Coulomb'un yasasına benzer bir şekilde hesaplanır ve aşağıdaki formülü kullanman gerekir.

1724681050884.png

• F = İki mıknatıs arasındaki kuvvet
  • μ0 = Boşlukta manyetik geçirgenlik (yaklaşık değeri var googleden bakabilirsin. ) ileri düzey matematik ister
  • m1 ve m2 = Mıknatısların manyetik momentleri
  • d = Mıknatıslar arasındaki mesafe
Bu tam olarak yardımcı olmayacak fizik mühendisleri varsa destek olabilir .

Miknatis saticilari benim miknatisim 25kg cekme kuvvetine sahiptir gibi reklam yapiyorlar.

Oncelikle bir miknatisin buyukce bir demir kutleye yapismasi durumunda miknatisi yapistigi demirden kopartabilmek icin gerekli kuvveti hesaplayabilmemiz lazim.

Hani diyoruz ya uff bu miknatis ne kadar guclu diye.

Bir ust mesajda @edakartal'in verdigi cekim kuvveti ifadesinde aklima bir baska soru geldi.

Bir miknatisin iki kutbu var. Bu miknatisin kutuplarinin tam ortasindan gecen hayali cizgiyi dusunun. Cizginin saginda N kutpu solunda S kutbu var.

N ve S arasindaki hayali cizginin kalinligi tami tamina sifir.

Cekim kuvvetinde mesafenin karesi paydada yer aldigina gore cekim kuvveti diger parametrelerden bagimsiz olarak tam hayali cizgi noktasinda sonsuz olacak.

Peki bu hayali cizgideki atomlar nasil oluyorda sonsuz kuvvet altinda parcalanmiyorlar?

Hayali cizgimiz asagidaki cizimde kirmizi ve mavinin tam bulustugu cizgi.

1724683011582.png

Cizginin saginda N kutpu solunda S kutbu var.
Bu doğru değil. Hayali çizginin bulunduğu düzlemde, düzleme dik manyetik akı var.

Eğer mıknatısın ortasındaki çizginin iki tarafı farklı kutuplar olsaydı, mıknatısı bu çizgiden böldüğümüzde iki ayrı manyetik monopol oluşurdu, biri n diğeri s olurdu. Ama böyle bir şey olmuyor, n ve s Kutupları olan iki ayrı mıknatıs ortaya çıkıyor.

Bu yüzden burada mıknatısın iki yarısı arasındaki çekimin sonsuz olduğu söylenemez.

Iste bu konuya itiraz edilmemesi icin kesmekten bahsetmedim hayali cizgi dusunelim dedim.

Hayali cizginin hemen solu N ise Hemen sagi da S kutpu. Bunlar bir birini noturluyorlar.
Gercekten de ince bir teneke parcasinin ince kesiti ile miknatista bahsettigim hayali noktaya dikey olarak yaklasirsak bir anda kontrolu kaybediyor ve teneke, kutuplardan birisine dogru hizla cekiliyor.

Iste bu konuya itiraz edilmemesi icin kesmekten bahsetmedim hayali cizgi dusunelim dedim.

Hayali cizginin hemen solu N ise Hemen sagi da S kutpu. Bunlar bir birini noturluyorlar.
Gercekten de ince bir teneke parcasinin ince kesiti ile miknatista bahsettigim hayali noktaya dikey olarak yaklasirsak bir anda kontrolu kaybediyor ve teneke, kutuplardan birisine dogru hizla cekiliyor.
Kararsız denge noktası denen durum oluyor değil mi?

Yeterince düşünmeden çıkarım yapmışım, aslında bahsedilen çekimin sonsuz olamayacağının açıklaması dediğim gibi değil.
Cekim kuvvetinde mesafenin karesi paydada yer aldigina gore cekim kuvveti diger parametrelerden bagimsiz olarak tam hayali cizgi noktasinda sonsuz olacak.
Paydadaki bu mesafenin sıfır olmasına engel olan fiziki bir durum olmalı. İki kütlenin birbirine dokunduğunda aralarındaki mesafenin sıfırlanmaması, kütle merkezlerinin arasındaki mesafenin kullanılması gibi.

Evet cevap bu olabilir.

Kutle olarak dusununce ornegin iki toplu ignesinin sivri uclarini bir birine dokundurdugumuzda aslinda sifir degerinde mesafeye ulasmis olmuyoruz. Aradaki mesafe atom yari capi kadar olabilir. Halen arada bosluk var. Dolayisi ile payda sifira yakin cok kucuk bir deger ve bolme isleminde sonuc sonsuz cikmiyor.

Bir ust mesajda @edakartal'in verdigi cekim kuvveti ifadesinde aklima bir baska soru geldi.

Bir miknatisin iki kutbu var. Bu miknatisin kutuplarinin tam ortasindan gecen hayali cizgiyi dusunun. Cizginin saginda N kutpu solunda S kutbu var.

N ve S arasindaki hayali cizginin kalinligi tami tamina sifir.

Peki bu hayali cizgideki atomlar nasil oluyorda sonsuz kuvvet altinda parcalanmiyorlar?

Hayali cizgimiz asagidaki cizimde kirmizi ve mavinin tam bulustugu cizgi.

35745 eklentisine bak
Büyük üstatlar buna yıllar önce cevap vermiş , yukarıda verdim bunun tahmini bir değeri var.
1724744148031.png

Buda 0.0000012566370614 H/m (henri/metre) olarak ifade edilebilirmiş miş miş. Bu konu beni aşar Fizik mühendisi lazım. :) ortalaması 3,90 - 4 olan :D

Deneyerek su sonuca ulastim. Miknatis demire yapistiginda demirler de birbirlerine yaklastirildiginda miknatis demirden ayrilip ta karsidaki miknatisa yapismiyor.

Miknatislarla yaptigim calismalarda muhtemelen parmaklarim kirilacak. Daha dikkatli olmaya calisacagim.

Bazi miknatis yada miknatis kutularinda dikkat parmaginizi sikistirabilir uyarisini ciddiye almiyordum. Almak gerekiyormus. Tek basina iki buyuk miknatis fazla tehlike olusturmuyor fakat miknatislarin birer yuzune devasa demir kutleler baglandiginda duzenek tam bir iskence cihazina donusuyor.

Bugun iki kez miknatis kazasi gecirdim.

Ilk kazada 3 parmagimda yara aldi.

2. kazada kendi imkanlarimla parmaklarimi kurtaramadim cunku her bir miknatisin arkasinda en az 8kg lik demir kutle vardi ve hanima yardim et cigligi atmak zorunda kaldim.

Forum istatistikleri

Konular
6,543
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back