Mini El Enjeksiyon Makinesi

volta

Kıdemli Üye
El enjeksiyon makinesi yapmışlar. Meyve suyu presinden az büyük. Ne kadar performanslı bilmiyorum ama kaliteli ürünler ortaya çıkarıyorsa düşünülebilir bu fiyata. Tabii çok büyük makinelerin yaptığı işi küçücük birşeyin yapıyor oluşuna biraz şüpheyle yaklaşmak lazım.

El enjeksiyon makinesi yapmışlar. Meyve suyu presinden az büyük. Ne kadar performanslı bilmiyorum ama kaliteli ürünler ortaya çıkarıyorsa düşünülebilir bu fiyata. Tabii çok büyük makinelerin yaptığı işi küçücük birşeyin yapıyor oluşuna biraz şüpheyle yaklaşmak lazım.

bu yabancı kaynaklarda baya popüler bir teknik daha gelişmişleri de var hatta kendin-yap versiyonları da oldukça fazla
kendi plastiğini geri dönüştürerek bu cihazlarla kullananlar da var

elbette bu teknik plastik enjeksyon makineleri ile karşılaştırılamaz bile ama yine de bir seçenek

Videoları henüz seyretmedim ama baştan sormak isterim.
Bu tür makinaları DIY yapmak isteyen biri için en zor ksımı neresi?
Basıncı elde etmekmi ?
Bunların DIY maliyeti ortalama ne civarlarda olabilir ?
Sanırım imal edilebilen plastik malzemenin ağırlığı 8-10 gr civarlarında bunun 2 misli ağırlığındaki plastikleri imal etmek istense ne kadar lık başınç üretmek gerekir.
Konu ile tam ilgili olmasada ,plastik imalatında kullanılan plastik enjeksiyon makinalarındaki hazneye boşaltılan o yuvarlak plastik kürecikler hurda plastiklerden elde edilebilirmi?
Yani plastikleri parçaladık diyelim ,o yuvarlak küreler haline nasıl getirebiliriz?

yuvarlak plastik kürecikler hurda plastiklerden elde edilebilirmi?
Yani plastikleri parçaladık diyelim ,o yuvarlak küreler haline nasıl getirebiliriz?
Bu plastik geri dönüşüm oluyor. Ama ev imkanlarında nasıl yapılır bilmiyorum.

Plastik parçanın kalıbınıda kendimiz yapabilsek belki bir işe yarar ama kalıbı yapmak tezgah ister...

Bence mantıklı bir uygulama değil hobi uğraşı olarak düşünülürse olabilir ama..

Basılan nesneler bence küçük olmak zorunda.

Tek seferde kullanılacak hammadde kaşıkla doldurulan hazne kadar. Arada takviye yapılmaz.

Kısaca bu enjeksiyon çok basit işler için. Rozet, anahtarlık basılır.

Pardon zaten belirtmişler en fazla 10gram basılabiliyormuş

Son düzenleme:
Geçenlerde bir videoda denk geldim. Bu tür bir enjeksiyon makinasi hatta bunların dedesi atası diyebilirim. O kadar eski ama onunla adamlar akıllı telefon için usb soket başlarını basıyorlardi.

Videoyu bulursam buraya eklerim.

Aşağıdaki videonun 04:19 ile 07:30 süreleri arasında bu cihazin çok daha basit ama işlevsel bir modeli ile çalışıyorlar. Bir piston içine giren malzemeyi eritip enjektör ile alttaki kalıba ittiriyor.

Sonuç gayet iyi bir imalat.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,866
Üyeler
2,486
Son üye
mec4402

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back