Monokrom LCD kullanarak PCB yapmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün aşağıdaki ürünü aliexpress'ten sipariş ettim. Ekran ölçüleri 190 x 120 mm (8.9 inç diyagonal) ve çözünürlük de 3840 x 2400, yani 4K çözünürlükten daha fazla. Piksel boyutu 50 µm gibi, yani 0.2 mm lik bir bakır yol için 4 tane piksel ile ayrıntı oluşturulabilmesi lazım. Bir de HDMI modülünü dahil ettirdim. PCB tasarımının siyah beyaz görüntüsünü alıp negatife çevireceğiz, sonra da bu ekranda görüntületip yukarıdan UVA ışığı vereceğiz, o kadar. Pozlandırma, geliştirme kimyasalına gerek kalmayacak. En azından teoride.

1624819358431.png

Bu aslında Anycubic PHOTON MONO X SLA Printer in ekranı. 8.9 inç ölçülerde bu tip ekranlar yaygın olarak bulunabiliyor. 13.3 inç de vardı birkaç tane, ama alan pek yok ve yorum da yoktu. Ayrıca ekran boyutu büyüyünce ister istemez piksel boyutu da büyüyor. O yüzden 8.9 inçlik bu ekran en optimum boyut gibime geliyor. Çoğu PCB de zaten bu boyuttan küçük olacaktır.

Çok pahalıymış yaa.
Evdeki bozuk tabletlerin ekranları değerlendirilmez mi böyle abi?
Bende 2-3 tane tablet var eski. Gerçi benim pcb görüntülemek gibi bir amacım yok ama hazır ekran konusu açılmışken sorayım dedim.
Belki bir proje yaparım.

Monokrom (siyah beyaz) olması lazım Gökhan. Renkli ekranların LCD'leri ile iyisonuç alınmaz çünkü içlerinde renk filtreleri var ve piksel boyutları da daha küçük. Monokromlar arasında daha düşük çözünürlüklüler de var fiyatları çok daha uygun. Bununla benim hedefim 0.2 mm bakır yolları sorunsuz elde etmek, ama çoğu PCB için 0.5 mm bakır yollar da yeterli olur.

Monokrom (siyah beyaz) olması lazım Gökhan. Renkli ekranların LCD'leri ile iyisonuç alınmaz çünkü içlerinde renk filtreleri var ve piksel boyutları da daha küçük. Monokromlar arasında daha düşük çözünürlüklüler de var fiyatları çok daha uygun. Bununla benim hedefim 0.2 mm bakır yolları sorunsuz elde etmek, ama çoğu PCB için 0.5 mm bakır yollar da yeterli olur.
Ben o 0.2mm yi ekransız yakalamaya çalışacağım. Zamana ihtiyacım var.

Bunu çıktı alırken bilgisayara bağlamak yerine, bir raspberry pi karta bağlarım herhalde. Oradan PCB görüntüsünü ekrana çıkarıp pozlandırma yapılabilir. Ama önce klasik yöntemle pozlandırmayı oturtmamız lazım. Herşey düzgün çalışıyor olmalı ve sadece araya aydınger/asetat yerine bu ekranı koymamız lazım.

Bence klasik olanı oturtmak yerine bir taraftan klasik olanla uğraşırken diğer taraftan bunu denemek lazım. Bu ekran alınabilir fakat herkesin hemen alacağı bir ürün değil. Öte yandan bu iş görüyorsa bende florasana 300 TL verip parayı çöp etmem benim gibi olan arkadaşlara örnek teşkil eder.

Bence klasik olanı oturtmak yerine bir taraftan klasik olanla uğraşırken diğer taraftan bunu denemek lazım. Bu ekran alınabilir fakat herkesin hemen alacağı bir ürün değil. Öte yandan bu iş görüyorsa bende florasana 300 TL verip parayı çöp etmem benim gibi olan arkadaşlara örnek teşkil eder.
Ama heralde bu pozlama yapmıyor ki, sadece görüntüyü ekrana basıyor, açıkta kalan yerlerden ışık geçirilip pozlama yapılıyor. Yani ben öyle anladım.

Evet şöyle bir durum var eğer bunu kullanacaksak büyük florasan kullanmak yersiz olur. Onun yerine spot aydinlatma daha doğru. Benim baktığım florasanlar 45 cm bu iş için gereksiz büyük.

Bu ekran sadece aydınger/asetatın yerini alıyor. Diğer işlemlerin tamamı gene klasik yöntemdeki ile aynı.

Adamlar evde pozlama işini silikon çip üretecek seviyeye getirdi. Biz daha PCB üretemedik. Nerede bu devlet, nerede bu millet! :rolleyes: :D

Adamlar evde pozlama işini silikon çip üretecek seviyeye getirdi. Biz daha PCB üretemedik. Nerede bu devlet, nerede bu millet! :rolleyes: :D

Aynı video dün bana da düştü, bu youtube ilginç gerçekten. Videodaki kişi kendi gelişim eğrisiyle sektörü kıyaslamış o kısımda baya koptum :D

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back