Montajdan sonra PCB neyle temizlenir?

Feray flux vardi. Resmini ekliyorum faydasini goremedim. Teknikmi yanlis anlamadim olayi....
Bunun aynısından ben de var ama ne işe yaradığına dair en ufak bir fikrim yok. Alırken flux'ı pastadan farklı sanıp meraktan aldım ama kullanmayı beceremediğimi düşündüm. Nasıl işe yaracağını bilen açıklarsa çok makbule geçer, epey mağduru var galiba :katil2:

Lotfett'in bir marka olmadığını uzun zaman önce fark ettim ama bende marka olarak biliyordum, ayrıca kullandığım en iyi ve hesaplı pasta. Flux adı altında satılan Amtech ürünlerini fanatizm boyutunda teknik servisler çok öneriyor.

Asitli olan pastaları kesin olarak temizlemek lazım, yoksa korozyona sebep oluyor. Ama AMTECH veya reçine bazlı flux'ların temizlenmesine gerek yok (ben gene de temizliyorum, çünkü o görüntü beni rahatsız ediyor).

Bugün bir BGA rework videosu izlerken MEK diye bir solvent daha kullanıldığını gördüm. Bunun ne olduğunu araştırınca da metil etil keton diye birşey olduğunu gördüm. Bunu da getirtip bir inceleyeceğim. Yaptığımı kısa araştırmaya göre asetona çok benzer olduğunu, ama daha yavaş buharlaştığını görüyorum. Bunun başka faydalı bir tarafı daha var, ama bundan bahsetmeden önce deneyip kendim görmek istiyorum.
Bu solventi denediniz mi? Sonuc nedir acaba

Electrolube un bu konu ile ilgili ürünleri çok iyi yıkamak için swa+sri, ara işlemlerde ise flu çok iyi oluyor.

Asitli olan pastaları kesin olarak temizlemek lazım, yoksa korozyona sebep oluyor. Ama AMTECH veya reçine bazlı flux'ların temizlenmesine gerek yok (ben gene de temizliyorum, çünkü o görüntü beni rahatsız ediyor).
Soldex'in sivi flux'inin icerigi nedir acaba? "Asitli" katgorisine girer mi? Krem lehim yapmak icin icine recine atmistim. Gayet iyi oldu. Alkolle temizleyince atik birakmiyor. Orijinal kutu uzerinde icerik yaziyor mu bakmamistim. Neyden uretiyorlar acaba? :dusun2:

Bu solventi denediniz mi? Sonuc nedir acaba

PCB temizlemek için denemedim, ama çok iyi bir plastik yapıştırıcısı olduğunu farkettim. O yönde araştırmalarımı yönlendireceğim, PCB temizleme yönünde değil. Yalnız oldukçe tehlikeli bir kimyasal, bilinçli kullanmak lazım. Hatta belki şimdi almaya kalksan alamayabilirsin.

Bir arkadaş eşi evde yokken pcbleri bulşık makinesinde yıkadığını söylemişti. Gsm modül, esp32 gibi metal muhafazalı çipler yoksa denebilir aslında. Ama kullanılan bulaşık makinesinin bir daha mutfak eşyası için kullanılması uygun olmaz bence.

PCB temizlemek için denemedim, ama çok iyi bir plastik yapıştırıcısı olduğunu farkettim. O yönde araştırmalarımı yönlendireceğim, PCB temizleme yönünde değil. Yalnız oldukçe tehlikeli bir kimyasal, bilinçli kullanmak lazım. Hatta belki şimdi almaya kalksan alamayabilirsin.
Bende TSP (Trisodyum Fosfat) CAS No : 7601-54-9 deniyorum bu aralar. Temizlikte ne isler yapacak gorecez.

Bir arkadaş eşi evde yokken pcbleri bulşık makinesinde yıkadığını söylemişti. Gsm modül, esp32 gibi metal muhafazalı çipler yoksa denebilir aslında. Ama kullanılan bulaşık makinesinin bir daha mutfak eşyası için kullanılması uygun olmaz bence.
BUlasik makinasina bicak bile koymuyoruz mahvediyor. Tuz yuzunden olabilir, tuz yoksa bulasik makinasinda denenebilir. Hatta bu ara bi bulasik makinasi ile ilgilenirken tuz koymadan bunu bir deneyim ben.

BUlasik makinasina bicak bile koymuyoruz mahvediyor. Tuz yuzunden olabilir, tuz yoksa bulasik makinasinda denenebilir. Hatta bu ara bi bulasik makinasi ile ilgilenirken tuz koymadan bunu bir deneyim ben.
Bildigim kadariyla ucu bir arada su renkli tabletlerden kullaniyorsaniz tuz ve parlatici eklememeniz gerekiyor. Servisler boyle soyluyor. Bulasiklarin mat ve cizik cikmasi bundanmis. Ama jel ya da tek bilesenli tablet, toz seklinde deterjan kullaniyorsaniz tuz ve parlatici gerekiyor. Bir de bunlarin ayarlarini iyi yapmalisiniz. Suyun sertligini olcup ona gore ayarlaniyor.

Düzgün ve küçük bir ultrasonik temizleyici bilen var mı? Piyasadaki bazı temizleyicilerde hakiki ultrasonik transducer yerine ne idüğü belirsiz bir piezo yapıştırıp geçiyorlarmış. O yüzden ürünlerden şüpheleniyorum.

Düzgün ve küçük bir ultrasonik temizleyici bilen var mı? Piyasadaki bazı temizleyicilerde hakiki ultrasonik transducer yerine ne idüğü belirsiz bir piezo yapıştırıp geçiyorlarmış. O yüzden ürünlerden şüpheleniyorum.
Laboratuvar cihazları satan yerlere bakabilirsiniz ama biraz pahalı olur piyasadakilere göre.

Laboratuvar cihazları satan yerlere bakabilirsiniz ama biraz pahalı olur piyasadakilere göre.
Evet o fiyatlar beni ürkütebilir.

Bu düzgüne benziyor. Baku markasını kullanan oldu mu?

Bu plastikleri ise hiç gözüm tutmuyor.

Bildigim kadariyla ucu bir arada su renkli tabletlerden kullaniyorsaniz tuz ve parlatici eklememeniz gerekiyor. Servisler boyle soyluyor. Bulasiklarin mat ve cizik cikmasi bundanmis. Ama jel ya da tek bilesenli tablet, toz seklinde deterjan kullaniyorsaniz tuz ve parlatici gerekiyor. Bir de bunlarin ayarlarini iyi yapmalisiniz. Suyun sertligini olcup ona gore ayarlaniyor.
Kesinlikle, tuzlu seylerle pcb yikarsak mahvederiz bence. Hic bir sey koymadan sadece toz sabun mu koysak ki acaba?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back