Mosfet, TL431 li Simetrik Voltaj Regülatör devresi

latcakir

Üye
Devrede p-kanal ve n-kanal mosfet kullanılarak +-28V 5A gerilimi, +-24V a düşürmeyi amaçladım. Devre bir aktif hoparlör kabininin çalışma gerilimini düşürmek amacıyla gerçekleştirildi. Soğutucu olarak CPU soğutucu kullandım. Devrenin proteus çalışması denemeleri yapıldı. Umarım cihaz üzerinde de başarılı olur. Proteus dosyası ektedir.
1720377063621.png
1720376849793.png

Ekler

• tam dalga doğrultmaç mosfet1 simetrik2 son.pdsprj
    20 KB · Görüntüleme: 38
Alttaki u2 nin 1 numaları girişi de çıkış tarafınfa olması gerekmez miydi? mosfet gatelerine direnç + 18v koruma zeneri koyman gerekebilir yoksa gateler bozulabilir.

Sadece amaç voltajı düşürmek ise 5 tane diyotu seri bağlardın aynı şey , tabi amaç reguleli olmazdı.

Alttaki u2 nin 1 numaları girişi de çıkış tarafınfa olması gerekmez miydi? mosfet gatelerine direnç + 18v koruma zeneri koyman gerekebilir yoksa gateler bozulabilir.

Sadece amaç voltajı düşürmek ise 5 tane diyotu seri bağlardın aynı şey , tabi amaç reguleli olmazdı.
Söylediklerinizde haklısınız. P kanal mosfet i ayar direncini drain tarafına bağlayınca çalıştı, source tarafına bağlayınca çalışmıyor. Nedense mosfetli simetrik regülelü güç kaynağı uygulaması pek yok. Trafolu güç kaynaklarında mosfet bjt ye göre çok daha fazla akımlara dayanabilir ve ısı kayıpları daha az olur değil mi. Değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
6,656
Üyeler
2,731
Son üye
mercan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back