Mosfetler ile ilgili bu devre çalışıyor mu?

Merhaba mosfetlerle ilgili fazla bilgim yok sadece power electronics kitabında bir devre gördüm merak ettiğim teorik devre pratikte çalışıyor mu?

Bu devredeki mosfetlerin gateleri birbirine bağlı şekilde gatelere dönüşümlü olarak pwm sinyali uygulanacak drain source arası gerilim dc 220v uygulacak 8a amper akım geçecek şekilde gatelerine gerilim uygulanacak bu sistem normalde çalışır mı yoksa mosfetler yanar mı her pwm sinyalinde gateleri ortak mosfet çifti çalışacak ard arda n1/n2 oranı 1
devrem.PNG

Last edited by a moderator:
Bu verdigin prensip devredir. Blok diyagram gibi dusunebilirsin.

Ama pratikte calismaz. Emetor/Source cikisli devrelerin prensiplerine ve hesaplamalarina vakif olman gerekir.

Son düzenleme:
Gateler gerçekten öyle birbirine mi bağlanmış? Yoksa aynı sinyal geliyor diye sen o yorumu mu yaptın? Tam olarak neyi ararken buldun bu devreyi? Eğer gate bağlantını görmez isek bu full bridge converter devresi derim, ancak bu hali bir çok problem barındırıyor.

Gateler gerçekten öyle birbirine mi bağlanmış? Yoksa aynı sinyal geliyor diye sen o yorumu mu yaptın? Tam olarak neyi ararken buldun bu devreyi? Eğer gate bağlantını görmez isek bu full bridge converter devresi derim, ancak bu hali bir çok problem barındırıyor.
güç elektroniği muhammed h. rashid kitabında güç mosfetleri konusunda var gate bağlantıları ortak mosfet çiftinin biri açıkken diğeri kapalı olacak şekilde pwm ile çalışıyor

Kitabın tam adı, baskı numarası ve sayfa numarası ile(eğer çeviriden vs okuyorsan bunu da belirterek) söylersen, kitaba erişimim var ise açar bakar kontrol eder sana söylerim. Çizip attığın devre ile anlatılan şey bence aynı değil. Aynı gate signalini verdiğini anlattığı prensip bir şema olabilir ama sen buna mosların gatelerini birbirine bağlayarak çalıştıracağım yorumunu yapmamalısın.

Kitabın tam adı, baskı numarası ve sayfa numarası ile(eğer çeviriden vs okuyorsan bunu da belirterek) söylersen, kitaba erişimim var ise açar bakar kontrol eder sana söylerim. Çizip attığın devre ile anlatılan şey bence aynı değil. Aynı gate signalini verdiğini anlattığı prensip bir şema olabilir ama sen buna mosların gatelerini birbirine bağlayarak çalıştıracağım yorumunu yapmamalısın.
3. baskı 87. sayfa

Söylediğin yazarın güç elektroniği(Power Electronics) üzerine bir ton kitabı var hiç birinin adı da tek başına power electronics değil. Neyse sanırım çeviriden okuyorsun çevirisi güç elektroniği adı ile satılan bir kitabı var, o olduğunu varsayarak araştırdım ama değil gibi. Senin kitap handbooklu olan bence çünkü diğer bulduğumda o sayfalarda başka şeyler anlatıyordu, keşke bunu ilk sorduğumda söyleseydin(Yalnız bu kitabı yazmamış, bu kitabın baya fazla yazarı var.). Dolayısıyla cevap benim baktığım kitaba göre, o sayfa da mosfet değil IGBT anlatıyor. Ama senin şema mosfetli, yine de konumuz ile alakasız. Herhangi bir şekilde gate bacakları birbirine bağlanmış bir şey göremiyorum. IGBT welder olarak verilmiş bende, evet kitapta çizilen şema(Full bridge converter) temel alınarak geliştirilen çok fazla sistem var, bunların PWM modulated olduğu gibi farklı modülasyonlu versiyonları da piyasada var. Zaten belirli bir güç seviyesinden sonra en yaygın topolojilerden biridir. Ya ben kitabı yanlış buldum ya da sen o sayfadaki şema üstünden bize farklı bir soru sormak istiyorsun, ancak verdiğin cevaplarla bana anlamam için hiç yardımcı olmuyorsun, o yüzden bende sana yardım edemiyorum.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back