Motor devir ve zaman ayarı

mkara

Yeni Üye
Deneme amaçlı ufak bir proje üzerinde çalışıyorum.

12v motorlu ufak bir pompayı, belirli zaman aralıklarında çalıştırmak istiyorum (örneğin 10dk bekle 2sn çalış). Bu çalışma sürelerinde de tam yükte çalışmasını istemiyorum. Sürücü ile ayar yapar gibi devrini istediğim yerde tutabilmek istiyorum.

2 ayrı hazır devre ile bu mümkün görünüyor. Ben dijital ekranda bu parametreleri girip sürekli sabit kalsın istiyorum.

Hazır bir modül buldum ama bu işi görürmü bilemiyorum. Sadece hobi amaçlı ilgilendiğimden terimlere tamamen yabancıyım

bu senin işini görmez, alman gereken malzeme şu gibi bilgilere açığım.

kullanacağım pompa;

https://www.robotistan.com/12v-peristaltik-sivi-pompasi-silikon-tup-nkp-dc-s10g
1661278150804.png

kullanmayı düşündüğüm modül;

1661278212492.png

İş görmesi lazım. Motorun kalkıştaki akımını dahi taşıyabiliyor olması lazım modülün.

İş görmesi lazım. Motorun kalkıştaki akımını dahi taşıyabiliyor olması lazım modülün.
Yapmaya çalıştığım proje böyle birşey. Motosiklet otomatik zincir yağlayıcı olacak.
Hazneden çektiği yağı belirlenen zaman aralıklarında, belirli miktarda yağlama nozuluna gönderecek.
Zaman aralığı ve motorun devrine müdahale bu yüzden gerekli.
Bu modül bu işi görüyormu ona emin olamadım. Satıcıya sordum fakat cevap gelmedi 2 gündür.

Ekler

• yağlama.JPG
    yağlama.JPG
    186.9 KB · Görüntüleme: 62
Buna benzer bir konu daha önce de açılmıştı. İncelemiş miydin ?

Buna benzer bir konu daha önce de açılmıştı. İncelemiş miydin ?

Konuyu incelememiştim fakat yapmaya çalıştığım sistem biraz daha profesyöneli.
Kendinden akışlı selenoid valfli sistemi yaptım daha önce, şuan aktif takılı kullanıyorum.

Sadece modülün işlevi hakkında bilgi bulmaya çalışıyorum. Translate ile tıkanıyorum biryerde

Aslında senin devir kontrolüne değil bir zamanlama devresine ihtiyacın var. Peristaltik pompa dakikada 80 ml veriyor. 1 saniye çalıştırırsan 1.3 ml yağ akıtır. Herhalde senin zincirin yağ ihtiyacı bundan fazla olacaktır. Dolayısıyla ihtiyaç kadar saniye peristaltik pompayı çalıştıracaksın o kadar.

Aslında senin devir kontrolüne değil bir zamanlama devresine ihtiyacın var. Peristaltik pompa dakikada 80 ml veriyor. 1 saniye çalıştırırsan 1.3 ml yağ akıtır. Herhalde senin zincirin yağ ihtiyacı bundan fazla olacaktır. Dolayısıyla ihtiyaç kadar saniye peristaltik pompayı çalıştıracaksın o kadar.
Abi peristatik pompa düzeneğinin çok büyük bir ekisi var sürekli sıkışmaya maruz kalan hortum gittikçe yssılşıyor ve bu yassılaşma sürekli devam ediyor daha önce step motorlu bir peristaltik pompa ile 2mL dolum projesi yapmıştım toplam çalışma zamanı 3 4 saati bulunca 1 turda geçen sıvı miktarı çok değişiyor normalde 1 turda 3ml sıvı geçerken bu değer 1in altına düştü çünkü hortum çapı değişiyor her türlü hortum denedik tek çare sisteme saatde 1 kalibre yapmak bu hortumların en kalitelisi veya en ucuzu 24 saat bu baskıya maruz kalınca kopuyor bunları dikkate almak lazım

Abi peristatik pompa düzeneğinin çok büyük bir ekisi var sürekli sıkışmaya maruz kalan hortum gittikçe yssılşıyor ve bu yassılaşma sürekli devam ediyor daha önce step motorlu bir peristaltik pompa ile 2mL dolum projesi yapmıştım toplam çalışma zamanı 3 4 saati bulunca 1 turda geçen sıvı miktarı çok değişiyor normalde 1 turda 3ml sıvı geçerken bu değer 1in altına düştü çünkü hortum çapı değişiyor her türlü hortum denedik tek çare sisteme saatde 1 kalibre yapmak bu hortumların en kalitelisi veya en ucuzu 24 saat bu baskıya maruz kalınca kopuyor bunları dikkate almak lazım
Bu bilgi iyi oldu, teşekkürler

Belki özel hortumu vardır bunların. Ben hiç kullanmadım o yüzden bir tecrübem yok, ama dozajlama işlerinde yaygın kullanılan bir pompa türü bunlar, verimli bir şekilde çalıştırmanın bir yolu vardır.

Belki özel hortumu vardır bunların. Ben hiç kullanmadım o yüzden bir tecrübem yok, ama dozajlama işlerinde yaygın kullanılan bir pompa türü bunlar, verimli bir şekilde çalıştırmanın bir yolu vardır.
almadığımız denemediğimiz hortum kalmadı gezmedik hortumcu internetten almadığımız yer bırakmadık evet güzel çalışıyor gayet verimli ama her sistemde hortum çapı daralıyordur istisnasız hassas dolum işlerinde ya kalibre yada hortum değişimi şart periyodik olarak

Küçük çaplarda prinç/metal borular var onlardan kullanılabilir diye düşünüyorum.

Küçük çaplarda prinç/metal borular var onlardan kullanılabilir diye düşünüyorum.
pirinç/metal boru kullanmamızın amacı ney? 5kW motor mu kullanacağız bu mataryeldeki boruları sıkıştırarak sıvıyı geçirmek için.

%80 silikon alaşımlı hortumlar diğerlerine göre bir nebze daha çok dayanıyor ama finalde hepsinin kaderi aynı.

Metal boru kullanılmaz peristaltik pompada. Elastik hortum olması lazım. En iyi servis ömrünün silikon hortum ile elde edildiği belirtiliyor internette bakınca.

Metal boru kullanılmaz peristaltik pompada. Elastik hortum olması lazım. En iyi servis ömrünün silikon hortum ile elde edildiği belirtiliyor internette bakınca.
Tam silikon hortumlar da malesef pompa çalışınca sakız gibi esniyor.

Aslında sorunun kaynağını da bulmuştuk ama çözüm üretemedik pompa devamlı çalışınca ısınıyor haliyle bu sıcaklıkdan hortumda bir miktar ısınıyor . Pompa devre dışı bırakılıp artık soğuyunca onunla birlikte ısınan hortumda soğuyor ama merdanelerin baskısı alıtında soğuyan hortum yassılaşıyor.

En iyi iş yapacak hortum şuan %80 silikon %20 plastik karışımı bulunan hortumlar onlarda esneklik çok iyi durumda. Kolay kolay formlarını bozmuyorlar.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back