Yağ pompası sorunu

frekans50

Aktif Üye
Pompayı çalıştırdım bir kaç dakika geçti. Yağı çekmiyor. Hortumu ileri geri oynattım, çekmeye başladı.
İş bitince gördüm ki hortum yeteri kadar sert olmadığı için içeride bükülüyor, ortası katlanmış. Yarım saatte iş bitti.

Evet biliyorum, yağı üstten boşaltmak iyi bir yöntem değildir. Alttan boşaltmak iyi olur. Bazen öyle yapmak, servise gitmek gerekir.

Ekler

• Screenshot_20240914_143429_com.google.android.googlequicksearchbox_edit_241933846857353.jpg
    Screenshot_20240914_143429_com.google.android.googlequicksearchbox_edit_241933846857353.jpg
    139.1 KB · Görüntüleme: 23
  • Screenshot_20240914_145143.jpg
    Screenshot_20240914_145143.jpg
    332.2 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
1726315848491.png

10 yildir calisiyor, tabi 10 kere calismistir. :gulus2: Motora giren kisim isi ya da dayaniyor, bukulmeye de.

Bi gun karter i acarsam icine miknatis yapistirmanin bir yoplunu bulurum, sirf miknatis bir sey ler tutuyor mu diye bakmak icin. Ama benim tapada miknatis oldugunu sanmiyorum, hic metal talas i yoktu cunku.

Senin arabada motor olduğuna şükrediyoruz. :yerlereyat1:

Yağ değişiminden sonra çıkan yağın içinde temiz bir mıknatıs gezdir birgün. Ayrıca tapa içine mıknatısı sonradan eklemek çok riskli.Eğer yerinden çıkarsa krank yağı çırparken mıknatıs çarpar. oda ya mıknatısı dağıtır yada olmadık yere yapışır mıknatıs.

Çözüm:Araç için uygun mıknatıslı tapa almak.

Evet kater tapasından yağın tahliye edilmesi lazım. Akan yağ da alt tepsideki tortuyu, metal tozlarını beraberinde alıp götürsün.

Ben motor yağının çekilerek değiştirilmesine karşıyım.

Çoğu karter tapasında mıknastıs bulunuyor.Tapayı söküp mıknasa yapışan metalleride temizlemek lazım.
Hatta bu tıplar, zaten ucuz malzemeler olduğu için bir iki değişimde bir yenileniyor.

Yag icindeki metal parcaciklari benim arabada buyuk risk olusturuyor. Sadece ferro metal tozlari degil miknatisin cekemedigi aluminyum tozlari da sikinti. O yuzden filitrrenin her daim is gorecek kadar temiz olmasi hayati onem tasiyormus.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,694
Son üye
nuglo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back