NE555 & DRV8825 step motor sürme

Hira

Üye
Merhaba step motora hareket vermem gerekiyor başlat, durdur, sağa, sola ve hız ayarı da yapabilmem lazım. Aşağıdaki devreyi kurdum ancak bir netice alamadım. Sürücü kartlara hakim değilim acaba bir şeyi eksik mi yaptım?

555 osilatör devresi çalışıyor 3. bacak (step) pininde frekansı görüyorum zaten led frekansa göre göz kırpıyor. Ama step motorda tık yok ne bir vınlama ne bir tıklama. Ve bu aşamada vref ayarı kısıksa sürücü ısınmıyor açıksa ısınıyor.

Motorum bipolar ve sürücü üzerindeki b2,b1,a2,a1 pinleri direk motora bağlı. Fault pini ile m0, m1, m2 adım pinleri boşta (gnd ye de bağlı değil lojik 5 volta da).

Başka sürücüler de denedim durum aynı. Sizce hata yada eksiklik nerede?

Circuit schematic.png

Merhaba, bildiğim kadarı ile STEP motorunu hareket ettirebilmeniz için bobinleri sıralı bir şekilde enerjilendirmeniz gerekir diye düşünüyorum. MCU programlamayı biliyorsanız ben size yardım etmeye çalışırım.

Aslında eklediğim devrenin çalışması lazım yayınlayan kişi çalıştığını söylemiş ancak daha fazla detay vermemiş. Ben sanırım sürücünün pinlerinde bir eksiklik yapıyorum yani bazı pinlerin lojik 5, bazılarının gnd ye bağlı olması gerekiyor. Ama hangisi nereye bağlanacak tam olarak kestiremedim.

Bu arada malesef programlama bilmiyorum.

Ben de ilk başta şaşırdım. Nasıl olur da 555 ile step çalıştırılır diye. google dan DRV8824 datasına baktım. MCU suz olmuyor. Burada açıklayıcı şema var.

Aynı şey değil mi zaten? Yani arduino da olsa step pininden pwm sinyal çıkıyor sonrasında sürücü kendi içerisinde 4 kanala göre sırasıyla ayarlama yapıyor. Dir ise yön (direction 1 sağ 0 sol) 555 ile yaptığım devrede aynı mantıkla çalışıyor.

Şöyle bir şey var yapan kişi a4988 kullanmıştı. Ama 4988 ile 8825 in tek farkı 10. bacak birinde lojik 5 iken diğeri fault ve benim yaptığım devrede fault pini boşta.

Arduino nano ile yapılmış hazır bir proje aradım ama bulamadım bildiğiniz varsa buraya ekleyebilirseniz çok sevinirim

Arduino yu ve kodlarını bilmiyorum. !6F628 ve 18F4550 ile yaptığım çalışmalarımın tamamını paylaşayım. Ayrıca ......@gmail e-mail verirseniz arşivden de paylaşımlar yaparım. Zira arşiv google drive da yüklü. .....@gmail istiyor.

Merhaba step motora hareket vermem gerekiyor başlat, durdur, sağa, sola ve hız ayarı da yapabilmem lazım. Aşağıdaki devreyi kurdum ancak bir netice alamadım. Sürücü kartlara hakim değilim acaba bir şeyi eksik mi yaptım?

555 osilatör devresi çalışıyor 3. bacak (step) pininde frekansı görüyorum zaten led frekansa göre göz kırpıyor. Ama step motorda tık yok ne bir vınlama ne bir tıklama. Ve bu aşamada vref ayarı kısıksa sürücü ısınmıyor açıksa ısınıyor.

Motorum bipolar ve sürücü üzerindeki b2,b1,a2,a1 pinleri direk motora bağlı. Fault pini ile m0, m1, m2 adım pinleri boşta (gnd ye de bağlı değil lojik 5 volta da).

Başka sürücüler de denedim durum aynı. Sizce hata yada eksiklik nerede?

21907 eklentisine bak
Mantığın doğru. 555 ile bir benzerini step motor testi için bende yapmıştım. Sürücü bağlamada sıkıntın vardır. Mesela ilk gördüğüm enable pinini boş bırak veya gnd ye bağla. Çiziminde sürücü disable konumunda olduğu için çalışmaz.

Sayın Endorfin enable bağlantısını gnd ye bağlamayı daha öncede denemiştim sonuç alamamıştım ama sizin mesajınızdan sonra tekrar gnd ye bağlantısını yaptım ve çalıştı önceki denememde hatam neydi anlayamadım Sonuç itibarı ile motor hareketini sağladı. Dır pini lojik 1 iken sağa, gnd ye bağlı iken sola dönüyor. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back