Nedir bu lambalı amfi EFSANESİ ? (Sesciler Toplanın)

Baran EKREM

Aktif Üye
97 model biri olarak hiç anlayamadığım bir konu var arkadaşlar.
Genelde yaşı büyük ve ciddi analog elektronikle uğraşan büyüklerde amfi kategorisinde bir "lamba" sevdası var.
Dediğim gibi benim modelim 1997 :D ben o lamba dönemleri falan yetişemedim. Dijital ile başladım bu işe.
Bu lambalı amfi efsanesini arkasındaki gerçek nedir ? En iyisi midir ? En harika ses vereni midir ? Kaliteli müzik dinlemek için lamba şart mı ?
Bu konu aklıma hep şey geyiklerini getiriyor;
"Ya abi ses dediğin analog olacak. Dijitali ne kadar yüksek çözünürlük ve hızlı yapsan analoğun yerini tutmaz."

Bu cahil dostunuzu biraz teknik biraz da geyik içerecek şekilde aydınlatır mısınız ?
Not : yazdıklarımı cahilliğime verin. Ses ve amfi üzerine hiç çalışmam olmadı.

bir amatör olarak ben de ufaktan girişeyim işe. Lambalı amfi bildiğimiz transistörlü amfidir aslında. Lambalı amfilerin özellikle ısındıktan sonra tadından yenmez olduğunu söylerler. ben çok dinledim ama kendi amfim olmadı lambalı. dinlediğim mekanlarda ses kalitesi mükemmeldi ama bi o kadar hoparlörlerde kaliteli idi. bence lambalı amfiden ziyade yapılan tasarım, kullanılan malzeme kalitesi ve en önemlisi ise çok iyi kalite hoparlör kaliteli ses almak için yeterlidir. birde ses kaydı flac oldu mu deme keyfine. transistörlü tasarımlarda genelde güç önceliklidir. entegreli amfilerde güç sınırlıdır ve ev sistemine yeter. ben transistörlü amfileri öneririm. illa lamba olmasa da olur. analog devre her zaman favorimdir. dijital devreler oldujça gelişt fakat müdahale şansın çok sınırlı. hatta bir videoda yapay amfi çipinden bahsediliyordu. yanılmıyorsam tpa3116 serisiydi.

kısaca amfide , ground ilkeleri ,tasarım ve hoparlör çok önemli , lamba şart değil.

en son yazdığın cümleye ilave olarak, burada yazılan teknikler ağır gelebilir. elektronik temelin ve özellikle konuya merakın ve ilgin yoksa zor öğrenirsin. yaşın çok genç . umarım soru sorup kaçan tayfadan değilsindir. ;)

Son düzenleme:
bir amatör olarak ben de ufaktan girişeyim işe. Lambalı amfi bildiğimiz transistörlü amfidir aslında. Lambalı amfilerin özellikle ısındıktan sonra tadından yenmez olduğunu söylerler. ben çok dinledim ama kendi amfim olmadı lambalı. dinlediğim mekanlarda ses kalitesi mükemmeldi ama bi o kadar hoparlörlerde kaliteli idi. bence lambalı amfiden ziyade yapılan tasarım, kullanılan malzeme kalitesi ve en önemlisi ise çok iyi kalite hoparlör kaliteli ses almak için yeterlidir. birde ses kaydı flac oldu mu deme keyfine. transistörlü tasarımlarda genelde güç önceliklidir. entegreli amfilerde güç sınırlıdır ve ev sistemine yeter. ben transistörlü amfileri öneririm. illa lamba olmasa da olur. analog devre her zaman favorimdir. dijital devreler oldujça gelişt fakat müdahale şansın çok sınırlı. hatta bir videoda yapay amfi çipinden bahsediliyordu. yanılmıyorsam tpa3116 serisiydi.

kısaca amfide , ground ilkeleri ,tasarım ve hoparlör çok önemli , lamba şart değil.

en son yazdığın cümleye ilave olarak, burada yazılan teknikler ağır gelebilir. elektronik temelin ve özellikle konuya merakın ve ilgin yoksa zor öğrenirsin. yaşın çok genç . umarım soru sorup kaçan tayfadan değilsindir. ;)
Kaç kere diyecez @Mr_YAMYAM abinin yanında flac demeyin diye. Kıllanıyor adam. Ye köteğide gör :katil1:

Aaa flac a neden kızıyor ki ? :cheeky1: :eek:

Bu mesajdan sonrasını oku. cd leri flac yapıyorum yamyam kızıyor, waw yapıyorum taydin abi kızıyor. Neredeyse sabaha kadar bir flac bir waw yapıp duracaktım :katil1: :katil1: :katil1:
Neyse sen ordan takip et. Lambalı ampli konusunu dağıtmayalım.

Yok yok amatör değildir. Senden benden iyidir. Biz genelde takıldığımız forumlara yapıştığımız için dünyadan haberimiz yok. Arkadaş diğer forumlarda tanınan biri. ;)

hmm. tanışırız yakında. bilgisi dahilinde birazda ondan bilgi tırtıklarız, öyle böyle Nasa ya gireriz bi 3-5 yıl sonra senle :katil1:

Yok yahu kaçacak biri değilim. :D (Yakında tanırsınız az psikopat değilim. ;D)
Elektronik temelim var devre tasarım - mcu programlama gibi bir takım şeyler yapıyorum. (Müh öğrencisiyim) Ticari proje vs de geliştirdim.
Fakat analog olarak ses elektroniğine girmedim.
Vakum işini sürekli duyardım çevremden. bunu çok gizemli bir efsane olarak anlatırlardı.
"ya bak barancım yıl bilmem kaç transistörlü olanları geç o lambalı varya üff aklın gider bi ses veriyo(surat buruşuyo bu anda falan)"
şeklinde anlattıkları için hep aklımı kurcalar.
Deeerkeeen yamyam bey gelmiş.

Yok yahu kaçacak biri değilim. :D (Yakında tanırsınız az psikopat değilim. ;D)
Elektronik temelim var devre tasarım - mcu programlama gibi bir takım şeyler yapıyorum. (Müh öğrencisiyim) Ticari proje vs de geliştirdim.
Fakat analog olarak ses elektroniğine girmedim.
Vakum işini sürekli duyardım çevremden. bunu çok gizemli bir efsane olarak anlatırlardı.
"ya bak barancım yıl bilmem kaç transistörlü olanları geç o lambalı varya üff aklın gider bi ses veriyo(surat buruşuyo bu anda falan)"
şeklinde anlattıkları için hep aklımı kurcalar.
Deeerkeeen yamyam bey gelmiş.
hoşgeldin o zaman. ama boş gelme. :katil1: varsa konu dışı tecrübelerini de itinayla alırız.

KÖTEK KÖTEK KÖTEK. :kotek1: Adam değil, BEY... BEYEFENDİ :D
Lamba teknolojisini, gündüz daha detaylıca ele alıp, ne gibi üstünlükleri ve dezavantajları olduğunu tartışabiliriz.
Abi alışkın değilim kafama niye vuruyosun :D
Hehe bende bu detayları anlamak istiyorum.

Bir Takım Sorular
- Mesela bu lamba denen şey ile basit bir anfi tasarlamak transistöre göre ne kadar zor ?
- Maddi açıdan ne kadar fark sağlar ?
- Ses kalitesi için neler söyleyebiliriz ?
- Hala üretilip tercih ediliyor mu ?
- Ne kadar gerekli ?
- Öyle bir şey gerekti ki sadece lamba bu işi çözer dediğiniz yerler var mı ?
Bu işin gurmelerinin kıymetli yorumlarını bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler

Haa unutmadan.
Benim yapmış olduğum STK lı ampliler lambalılarla yarışabilecek şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir.

Bu sorular mantıksız.
Ses tekniğini bilmeden bu soruları sorarsan, hiçbir sonuca ulaşamazsın.
3 ANA KURAL.
1) GÜRÜLTÜ
2) FREKANS KARAKTERİSTİĞİ
3) DİSTORSİYON.
Önce bu ana kuralları öğrenmelisin ki detaylara geçebilelim.
Bu ifadeleri genel olarak biliyorum ama distorsiyon'un kendi içinde ayrıldığını şimdi öğrendim.

Yarışa varmısın :D
Senin LM1875 li cihazın eğer hakkı ile yapılmışsa -60 ila -65db civarı gürültü değerine sahip bir cihazdır.
Benim STK 465 ise -78db gürültü seviyesine sahiptir.
10W lambalı bir cihazda ise temel olarak -72db civarı gürültü en ideal olarak belirtilir.
oda bişeymi abi tasarım ve test zamanında elimi değdiğimde +120 db gürültü çıkarıyordu.

yarışmıyom vaz geçtim :p

Eğer cihazlar arasındaki kalite karşılaştırmasını teknik ölçümlere dayalı olarak yapan birisi isen, lambalı amfilerin transistörlülere göre kalitesinin oldukça kötü olduğunu göreceksin.

Ama psikolojik faktörlerle karşılaştırma yapanlardansan (bunlara odyofil de deniyor) o zaman hangisini beğeneceğin belli olmaz. Hatta hangisinin hoşuna gideceği günün saatine, mevsimlere, ve o anki ruh haline bağlı olacaktır :D

Eğer cihazlar arasındaki kalite karşılaştırmasını teknik ölçümlere dayalı olarak yapan birisi isen, lambalı amfilerin transistörlülere göre kalitesinin oldukça kötü olduğunu göreceksin.

Ama psikolojik faktörlerle karşılaştırma yapanlardansan (bunlara odyofil de deniyor) o zaman hangisini beğeneceğin belli olmaz. Hatta hangisinin hoşuna gideceği günün saatine, mevsimlere, ve o anki ruh haline bağlı olacaktır :D
Buradan şunu çıkarıyorum. Ben Odyofilim. Yamyam abinin LM1875'ini beğenmeyip LM3886 yı beğeniyorum. Sadece duyduğum sesi kulağımla analiz ederek :D

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back