ESP32 Bluetooth Hoperlör

Ahmet

S38>S85
Uzun aralarım ve uzun araştırmalarımdan sonra konu açmaya karar verdim en azından motivasyon olacak.
İstişareler, tecrübeler ve uzak durmaya çalıştıklarımın üstüne gitme çabamla bu projeyi yapmaya karar kıldım.
Bu güne kadar ses elektroniğinden hep uzak durdum hatta ses elektroniği ile tek bağım JBL marka kulaklığımı tamir etmem ve buzzer kullanmam oldu bu güne kadar.

Öncelikle projemiz çok çok fazla satılan her şekilde olan bluetooth hoperlör projesi.
Bunun için ses elektroniğin her tarafına parmak basayım istiyorum tek projede ne kadar çok adım atabilir duruma gelirsem benim için o kadar faydalı olacaktır bu sebeple konu açıyorum aslında yazmayı seviyorum.

Ses elektroniği ile aklımda bağdaşan en büyük unsur "PARAZİT" bundan uzak durmak ve kaliteli ses alabilmek için şöyle bir rota izlemeye karar verdim;

Kullandığımız denetleyicinin 2 kanal analog çıkışı var! Aslında tam istediğimiz düzen stereo ses almak için harika diye düşünüyoruz başta fakat bu analog çıkışlar sadece 8 bit. 8 Bit ses bizim uygulamamız için bence biraz komik olacaktır bu sebeple biz yine ESP32'nin dahili olarak barındırdığı I2S protokolünü kullanmaya karar verdim I2S kısaca dijital ses iletiminde kullanılan bir protokol.

Normalde bu projeyi I3C protokolü öğrenmek için I3C DAC ile yapacaktım fakat bulunabilirliği aşırı nadir ve öğrenmekte olduğum için vazgeçtim I2S devam

Temel olarak taslağımız şu şekilde;
1697570476664.png

Bu şeklide ses uzun bir mesafeyi hiç parazit alamadan tamamen dijital olarak aktarılacak I2S DAC çıkışı karar verdiğimiz düşük voltajla çalışan bir amfi dışında analog bir ses iletimi yok filtre için yoğunlaşacağımız kısım sadece buralar.
Bakalım başarabilecek miyiz.

Ürün araştırması ve tasarım aşamasını ilerleyen zamanda yazacağım önceliğimiz bir I2S DAC seçmek.

Güzel bir öğrenme projesi, çıktısı da yararlı ve kullanışlı olur bence.
Özdisan abime baktım, eğer doğru sınıflandırma yaptıysa bir ürün kaçırmadıysam sadece bu varmış elinde. (I2S olarak)

Güzel bir öğrenme projesi, çıktısı da yararlı ve kullanışlı olur bence.
Özdisan abime baktım, eğer doğru sınıflandırma yaptıysa bir ürün kaçırmadıysam sadece bu varmış elinde. (I2S olarak)

Datasheet hiç I2S'den bahsetmemiş olsa da bence bu entegre I2S protokolü ile çalışıyor biraz araştırayım.

I2S yi destekliyor. Datasheet de I2S kelimesini arattırınca 9 yerde geçiyor (Sanırım sadece CS4334 de varmış)

Son düzenleme:
Eğer QFN lehimleme konusunda kendine güveniyorsan şu da var:

Bunda iki tane daha avantaj var:

1) amfi de çip içine dahil edilmiş.
2) ADC de var, yani kayıt da yapabilirsin gerekiyorsa.

Eğer QFN lehimleme konusunda kendine güveniyorsan şu da var:

Bunda iki tane daha avantaj var:

1) amfi de çip içine dahil edilmiş.
2) ADC de var, yani kayıt da yapabilirsin gerekiyorsa.
soic kılıftan küçültmezssek daha iyi olur abi pcbye girmeden delikli pakette halletmek istiyorum soic8-16 olabilir minimum.

Bu entegre güzelmiş ama bluetoothdan gelen çağrıyı yanıtlama da yapılabilir bununla

Bu video güzel bilgi birikimi oldu.
VE entegre seçmemede yardımcı oluyor.

Araştırmalarım sonucunda 2 entegre arasındayım.
1. @Atak tavsiyesi ile CS4335.
2. Tam olarak I2S ile mi çalışıyor anlamadığım PT8211
2 entegrede Türkiyede rahatlıkla erişebilir konumda ama hangisini tercih etmeliyim bilmiyorum.

PT8211 nin datasheet'indeki şu sinyal yapısı I2S

1697737039094.png

Yalnız PT8211 16 bitlik. Eğer odyofil isen 24 bit olan diğerini tercih etmen lazım :)

internet radyosu yapsanız daha makbüle gröer
Ses düzenini kurduktan sonra bunlara bakacağım şuan aslında temel amacım I2S ile bir şeyleri çalabilmek herhangi bir ses melodi. Daha sonra bt,radio,sd kart player vs. bakacağım.

Çalıştığım süre boyunca öğrendiğim en kıymetli şey önce minimal olarak sistemi ayaklandırıp detayları adım adım eklemek. Böylelikle çok uzun vadeli debug yapmış oluyoruz.

Yalnız PT8211 16 bitlik. Eğer odyofil isen 24 bit olan diğerini tercih etmen lazım :)
O zaman biz yine detaylı olana yönelelim PT8211 16 bit oluşu sebebiyle aramızdan ayrılıyor.

-16 bit oluşu.
-fiyatı CS4334 ile aynı oluşu.
Aslında ne kadar bitlenirse o kadar sorun çıkarır diye bir teorim vardı ama öncelikle CS4334 ile deneyeceğim eğer başarısız olursak PT8211'e döneriz tekrar acelemiz yok hobi projesi.

Sıra düşük voltajlı amfi bulmaya geldi.
Taşınabilir olmalı görüşündeyim bu sebeple çalışabileceğimiz aralık 3.5V-4.2V
Bu aralıkta çalışabilen bir amfi bulmaya geldi sıra.

DAC'ı özdisandan aldığım için özdisandan bulunabilir olması iyi olur.

Benim bulabildiğim TDA2822 güzel bir amfiye benziyor çalışma voltajı çok küçük.

Benim bulabildiğim TDA2822 güzel bir amfiye benziyor çalışma voltajı çok küçük.
Sen demesen ben diyecektim D class olup wattı yüksek olanlar da var ama bu AB diye hatırlıyorum,
ses şiddeti olarak bridge konfigürasyonu uçurmaz ama tatmin eder bence.
Çalıştığım süre boyunca öğrendiğim en kıymetli şey önce minimal olarak sistemi ayaklandırıp detayları adım adım eklemek. Böylelikle çok uzun vadeli debug yapmış oluyoruz.
Ben de hep bunu düşünürüm. Sonuna kadar katılıyorum.

Bulabileceğim en güçsüz amfiyi bulmuşum.

Kanalları köprüsüz kullanırsam 3V seviyesinde ortalama 0.12W güç verebiliyormuş kanal başına.

Elimdeki minik hoparlörün gücünü bilmiyorum malesef birkaç ölçüm yapıp fikir edinmeye çalışayım.

I2S yi geliştiren zaten philips. Özel bir mod olduğunu sanmıyorum, standart I2S işte.
önce I2S dac ile çalışmaya başladım biraz meyve aldıktan sonra konuya detaylı yazacağım.

birde şöyle birşey sorayım ses elektronikçisi yakalamışken.

Aldığım amfileri güç olarak değil iletim performansı olarak denemek istiyorum ve aklıma şöyle bir seneryo geldi.
Benim owoun üstündeki jeneratörden örneğin 20kHz sinüs uyguladım amfi girişine ve hoperlör çıkışından da 20kHz sinüs aldım diyelim bu amfinin orjinal ve güzel iş yaptığınımı söyler yoksa bunu anlamanın farklı bir yolu mu var?

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back