negatif linear regulatörün dc/dc conv. muadili.

kesmez

Aktif Üye
linkedin gönderim.
0

negatif linear regulatörün dc/dc conv. muadili.
uc3842 ile yapılmış bir step down konvertör.
5 amper ve 5v gerilim +16 volt beslemenin altında oluşturuluyor.
pnp transistör Rload üzerindeki gerilimi uc3842 Fb seviyesine taşıyor.
asc dosyası: https://lnkd.in/d8c7c-8

Sayın @kesmez bu devre hangi amaçla kullanılıyor?
Avantajları nedir? Açıklamalar yapmışsınız ama ben çok fazla anlamadım.
Linkteki asc dosyası ne amaçla kullanılıyor?
Ayrıca şemadaki değerlerini de ben okuyamıyorum(Yaş 60 a yaklaşınca normal sayılır)

*Şemayı farklı kaydedip irfanview programı ile açıp resmi büyüterek net görebildim.
Birde şema da sağ alltaki R4 direncinin solunda ".tran 2m startup " diye bir yazı var.Bunun anlamı nedir?

Son düzenleme:
Ayrıca şemadaki değerlerini de ben okuyamıyorum(Yaş 60 a yaklaşınca normal sayılır)
Ben de 55.
dosyayı ltspice ile açıp çalıştırabilirsiniz.
ücretsizdir.
uc3842 ile normalde step down konvertör yapılmaz. Bu devre step down konvertör olarak çalışıyor. Fakat referansını gndye değil +16v a göre alıyor. Yani üretilen 5v gerilim 16 volt ile 11 volt arasında değişiyor. tıpkı 7905 negattif linear regulatör gibi.
switch mode çalıştığı için daha yüksek güçlerde çalışabiliyor.
2 msn simulasyon yap demek.

Son düzenleme:
@kesmez açıklalamalar için sağolun.
Eklediğiniz Linkedin sayfasında Analog ve Güç Elektroniği konusunda mühendis olduğunuz yazılı.
Toroid trafolar ve ferritler konusunda anlamadığım konular var .Bu konularda çalışmalarınız oldumu hiç?

Yani hiçbir bilgi olmayan bir toroid ring in ,Demir tozu mu ferrit mi olduğunun nasıl anlaşıldığından, Al değerinin bulunması
Brmax ının bulunması ,çalışma frekansının bulunması gibi konular var bunlarla ilgili bazı bilgilerim var ama detaylarını ve tam nasıl hesaplandıklarını bilemiyorum (SMPS lerde)Yeni bir başlık açsam bu konuda yardımcı olurmusunuz?

Elektronik mühendisiyim. analog ve güç elektroniği hem mesleğim hem hobim.
trafo ve indüktörleri hazır alıyorum. yazdığınız detayları bilmiyorum.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back