NodeMCU ile bahçe sulama sistemi yapmak istiyorum

goktug.59

Üye
Köyün bahçesine damlama sulama sistem yapacağız. suyu kapatıp açmakla uğraşmasınlar diye Solenoid su valfi satın aldım. Günün belirli saatinde röle ile bu valfi tetiklemek istiyorum ama kodlarını bir türlü yazamadım. Chatgptden destek almaya çalıştım o da yanlış kod yazıyor.

Mesela, saat 00:00'da sulamayı devreye sokacak ve 05:00da devreden çıkaracak. Bunun kodlarını nasıl yazacağım acaba? Pek bilgili değilim bu kod konusunda sadece hobi amaçlı yapıyorum.

Aslında daha kararlı çalışsın diye arduino leonardo + rtc modül ile yapacağım bu sistemi ama önceden nasıl çalıştığını anlamak için nodemcu ile yapıyorum. Tabi nodemcunun saati görmesi için sürekli wifi'de kalması gerek. Köy yeri malum ara sıra wi-fi kopabiliyor. bu kötü yanından kurtulmak için leonardo + rtc modül kullanacağım.

Projeyi aşama aşama yap. Önce çalışan bir saat yap. Seri terminale her saniye komple saat bilgisini yazsın. Sonra internette araştır, bir röle nodemcu çıkışından nasıl sürülür. Devresini kur ve röleyi aç/kapat. Sonra da saati takip edip belli saatlerde röleyi açan veya kapatan kodu yaz.

Bunlar ayrı ayrı tamamlanıp doğru çalıştığı test edilebilecek kodlar. Eğer kodun tamamını aynı anda yazarsan ve kod da çalışazsa tırmalar durursun hatayı bulmak için.

Projeyi aşama aşama yap. Önce çalışan bir saat yap. Seri terminale her saniye komple saat bilgisini yazsın. Sonra internette araştır, bir röle nodemcu çıkışından nasıl sürülür. Devresini kur ve röleyi aç/kapat. Sonra da saati takip edip belli saatlerde röleyi açan veya kapatan kodu yaz.

Bunlar ayrı ayrı tamamlanıp doğru çalıştığı test edilebilecek kodlar. Eğer kodun tamamını aynı anda yazarsan ve kod da çalışazsa tırmalar durursun hatayı bulmak için.
Tam olarak bu şekilde yürüyorum başkan. Biraz iş yorgunluğu olduğu için uğraşmayı bıraktım. Yarın rtc modülüm ve valf gelince leonardo üzerinden devam edeceğim. Nodemcu ile internetten saat verisini çekmek biraz zor geldi bana :D ekstra olarak lcd ekrana saati ve sulamanın aktif pasif olduğunu yazdıracağım.

RTC tamamen yeterli olur bence de. Neticede saniye doğrulukla açılıp kapatılması gerekmiyor suyun.

"micropython" yükleyin. İnternet üzerinden NTP server bağlantısı yaparak saati eşleyebilirsiniz. Geri kalanda aç-kapa işleri.
Saati yaptıktan sonra "durum makinesi" yazın. Açma - kapama zamanlarını bir tablo içinden çekin. Değiştirmesi kolay olur. Ayrıca web server yapıp, uzaktan yönetmeniz de kolay olur.

Bunun kodu basit ama ben olsam bunu dahi yazmam. ESPHome ile her şeyi halledebilirsiniz.

NTP ayarı:

Zamanlayıcı:

Röle:

Nodemcu, arduino 100 200 liralık parçalar zaten. 600 nerde 200 nerde.. zaten tüm parçalar elimde mevcut çok önceden almıştım.
Neler var elinde?
Valf kaç volt ile çalışıyor?
onu tetiklemek için transistor röle filan gerekecek?
Direk arduino ile çalışmaz.
breadboard saat modulu varsa ilk önce istediğin saatler arası led yakmayı dene.

Neler var elinde?
Valf kaç volt ile çalışıyor?
onu tetiklemek için transistor röle filan gerekecek?
Direk arduino ile çalışmaz.
breadboard saat modulu varsa ilk önce istediğin saatler arası led yakmayı dene.
Direkt + - 12v verince çalışıyor. 12v Güç kaynağının gnd sini arduinonun gnd ile topraklayıp çalıştırmayı düşünüyorum birde röle ile.

Burda amac sulamayı gün ışıgı olmadıgı saatlerde yapmak.
En basiti cihaza bir adet ldr ekleyip,karanlıgı algılamak;ardından bir sayac ile çalışma süresini kalibre etmek.
Bu sayede internetten saat güncelleme;yaz kış arasındaki saat farkları vs dertleri ortadan kalkmış olur.

Köyün bahçesine damlama sulama sistem yapacağız. suyu kapatıp açmakla uğraşmasınlar diye Solenoid su valfi satın aldım. Günün belirli saatinde röle ile bu valfi tetiklemek istiyorum ama kodlarını bir türlü yazamadım. Chatgptden destek almaya çalıştım o da yanlış kod yazıyor.

Mesela, saat 00:00'da sulamayı devreye sokacak ve 05:00da devreden çıkaracak. Bunun kodlarını nasıl yazacağım acaba? Pek bilgili değilim bu kod konusunda sadece hobi amaçlı yapıyorum.

Aslında daha kararlı çalışsın diye arduino leonardo + rtc modül ile yapacağım bu sistemi ama önceden nasıl çalıştığını anlamak için nodemcu ile yapıyorum. Tabi nodemcunun saati görmesi için sürekli wifi'de kalması gerek. Köy yeri malum ara sıra wi-fi kopabiliyor. bu kötü yanından kurtulmak için leonardo + rtc modül kullanacağım.
Chatgpt Kütüphaneleri eklemiyor bazen.
Ondan çalışmıyordur.

Burda amac sulamayı gün ışıgı olmadıgı saatlerde yapmak.
En basiti cihaza bir adet ldr ekleyip,karanlıgı algılamak;ardından bir sayac ile çalışma süresini kalibre etmek.
Bu sayede internetten saat güncelleme;yaz kış arasındaki saat farkları vs dertleri ortadan kalkmış olur.
Bu sefer çok az hava kararınca aktif eder sistemi. köy yerinde erken saatlerde su çok az akıyor ondan geç saatlerde yaptırmak istiyorum. Bugün sipariş ettiğim rtc modül gelecek. Arduino leonardo ile yapacağım. nodemcu ile başka projelerim var

@confessinq burada bir sayac ile calisma suresi ayarlanabiliyor ise, hava karardikan su kadar sure sonra calis demek te mumkun olabilir. Ama tabi gun icinde biri sensoru karartir ise, de ona nasil yazilimla dikkat edeceginize bakmaniz lazim.

Yavaş yavaş doğru yola gidiyorum. Nodemcu ile yaptım. Ama hala rtc modül taraftarıyım wifi kopmasına karşı önlem için

IMG_20240604_101038.jpg

IMG_20240604_100944.jpg

Valfi röle ile kontrol edeceğine göre, Valf beslemesi olan 12V şasesini nodemcu ile birleştirme. Kesin bir sorun olmasa da prensip olarak yüksek akımlı devrelerin şasesi ile düşük akımlı devrelerin şasesini ayırmakta fayda var.

Eğer valf açılıp kapandığı anlarda bazan nodemcu komple reset yiyorsa, sorun budur ve şaseleri ayırman şart olur.

Valfi röle ile kontrol edeceğine göre, Valf beslemesi olan 12V şasesini nodemcu ile birleştirme. Kesin bir sorun olmasa da prensip olarak yüksek akımlı devrelerin şasesi ile düşük akımlı devrelerin şasesini ayırmakta fayda var.

Eğer valf açılıp kapandığı anlarda bazan nodemcu komple reset yiyorsa, sorun budur ve şaseleri ayırman şart olur.
12v gnd hattını direkt olarak valfe + hattını rölenin NO ve COM hattına araya anahtar bağlarmış gibi bağlarım o zaman :D Harbi gndleri birleştirmek ne alakaysa artık ARGB ledden aklımda kalmış.

Belki anlarsınız siz. benim başka bir nodemcu vardı 12v argb led çalıştırmayı denedim yine gndleri birleştirdim ve olan oldu. Acaba benim görmediğim bir yerde şase mi vardı hiç bilmiyorum ama nodemcuyu bilgisayara takınca üstündeki ışık hiç yanmıyor ama bilgisayar görüyor. kod yüklemeye çalıştığımda hata veriyor. çözmenin yolu yok mudur?

Nodemcu var elimde ama hiç kullanmadım o yüzden soruna spesifik olarak verebileceğim bir cevap yok malesef.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back