O Led Ekran uyumluluğu

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
Masaüstü Güç kaynağında kullanmak için bu cihazdan edindim. Ölçüm hassasiyeti, ekran yenileme hızı gayet yeterli, tek sorun ekranın çok küçük olması. kol saati ekranından bile küçük. aslında küçük olduğunu biliyordum ama panelmetre olarak kullanılamayacak kadar yanlış bir boyutta üretilmiş olacağını düşünmedim. acaba, bir bildikleri vardır diyerek aldım.
ekran 0,96 inç 128x64 30 pinli bir yapıda. biraz araştırdım, aynı pin yapısına ve çözünürlüğe sahip 1,3 inç olanlar var fakat kayda değer bir büyüme değil bence. bir de 2,42 inç olanlar var ama onların da hem pin yapısı farklı hem de çok pahalı, 400 tl civarı aletin kendisi 100 lira zaten. Acaba şu eski 6-7 cm boyutunaki 128x64 grafik lcd'leri buna uydurablir miyiz veya daha büyük ve hesaplı bir seçenek var mıdır?

IMG_20211126_095158_N.jpg
IMG_20211126_095246_N.jpg

üzerindeki ekran bunun aynısı

18747_-_bottom_view_1_1.jpg

şu 1,3inç olan
13-inch-i2c-oled-ekran-ssd1106-25688-80-O.jpg

bu da 128x64 62mmx44mm Grafik Lcd Display

128x64-grafik-lcd-ekran-mavi-wg12864c1-tmi-v-128x64-grafik-lcd-displays-winstar-47656-17-B.jpg

128x64-mavi-lcd-2-800x800.jpg

Kendi ekranı i2c çalışıyor. Başka ekran takarsan adres tutmayacaktır. Yazılımın güncellenmesi gerek. Velhasıl sıkıntılı bence...

Kendi ekranı i2c çalışıyor. Başka ekran takarsan adres tutmayacaktır. Yazılımın güncellenmesi gerek. Velhasıl sıkıntılı bence...
i2C ile çalışıyorsa 128x64 grafik ekran uyar ama şöyle bir sıkıntı var ki bu grafik ekranın da kendi i2C haberleşme modülünü almak gerekir.
Bu modül ekrandan daha pahalı. Biraz bakındım Türkiyede bulamadım. Aliexpress de nispeten ucuz olsa da kargosu ile birlikte yaklaşık 90tl ye geliyor.

i2C ile çalışıyorsa 128x64 grafik ekran uyar ama şöyle bir sıkıntı var ki bu grafik ekranın da kendi i2C haberleşme modülünü almak gerekir.
Bu modül ekrandan daha pahalı. Biraz bakındım Türkiyede bulamadım. Aliexpress de nispeten ucuz olsa da kargosu ile birlikte yaklaşık 90tl ye geliyor.

Arduino da kodlarken wire kütüphanesine i2c adresini yazmıyor musun? Bunun yazılımında farklı ürün için farklı i2c adresini nasıl yazacaksın....

Doğrudan paralel bus ile de sürülebilir bu displayler. İlla araya I2C dönüştürücü olması şart değil.

Arduino da kodlarken wire kütüphanesine i2c adresini yazmıyor musun? Bunun yazılımında farklı ürün için farklı i2c adresini nasıl yazacaksın....
Doğru diyorsun...
Cihaz ne ki? Koda müdahale edilemiyor mu? I2C modülün kodunu eklemek çok zor değil.

Cihaz ne ki? Koda müdahale edilemiyor mu? I2C modülün kodunu eklemek çok zor değil.
Cihaz dc panelmetre yukarıda resmi var,. üzerinde şu mikroişlemci var ve yazılımına müdehale etmem pek mümkün değil. Aslında pragmatik bir çözüm arıyordum.

Ekler

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    15.2 KB · Görüntüleme: 90
Son bir zihnisinir fikir daha ekleyeyim. Ekranı kutu içi zemine koy, 45 ayna + mercek kullan.
Bknz. Projeksiyon tv.
Eski toprak elektronikçiler hassas ölçüm için analog ibreli multimetreleri tepegözle duvara
Kocaman yansıtırlarmış. Biz de dünkü çocuk değiliz nihayetinde. Tuttum bu fikri:D adam 10 kuruş kadar ekranlı panelmetre yapmış. Biz ne yapsak yeri.

Forum istatistikleri

Konular
5,855
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back