Odyofillerin ağzını sulandıracak bir OPAMP, LME49720

taydin

Timur Aydın
Staff member
Texas Instruments üretimi olan ve en üst seviyede ses uygulamaları için geliştirilmiş olan LME49720 opamp'in özelliklerine bakınca, odyofillerin dizlerinin bağını çözüp salyalarını akıtacağı kesin :D

THD: %0.00003

Lineerlik hatası: %0.000009

Gürültü: \(2.5 nV/\sqrt{Hz} \)

1583679593514.png

Aslında eskiden pekçok firma öğrenciyim deyince sample gönderiyordu.Ben bile öğrenci değilken SMPS için Fairchild numune MOSFET ler göndermişdi.Ama bizimkiler onunde cılkını çıkartmışlardır

Mouser'de 2.5 €. Herhalde eleman verdiği kargo parasını da çıkarmaya çalışıyor :D

Aslında eskiden pekçok firma öğrenciyim deyince sample gönderiyordu.Ben bile öğrenci değilken SMPS için Fairchild numune MOSFET ler göndermişdi.Ama bizimkiler onunde cılkını çıkartmışlardır

Evet kesinlikle biz Türkler bunu kötüye kullanıyoruz. Ben kendimden biliyorum :katil2: Cypress'den 10 tane numune MCU istedim gönderdiler. Sonra yetmedi 10 tane daha istedim. Artık ondan sonra bana numune göndermeyi bıraktılar.

Türkiye'de ben anlamıyorum. Bu ikinci el satış sitelerine bakıyorum, herkes sattığı ürünlere aşırı derecede fahiş, yüksek fiyatlar yazıyorlar. O fiyata satılmayacağı kesin ve satılmıyor da, ama o fahiş fiyatlar da hiçbir yere gittiği yok, duruyor.

Ben ebay'i de, türkiye'deki ikinci el siteleri de çok takip ediyorum. Ortalama olarak Türkiye'de belli bir ürüne istenen para, ebay'dekinin 5 misli ile 10 misli arasında değişiyor. Satan da satamıyor, alıp onunla faydalı birşeyler yapacak olan da alamamış oluyor :kizgin1:

O konuyu ben de anlamış değilim. Adamın biri 110tl ye bozuk ampli satıyor. 3 ay önce favorilerime ekledim duruyordu. Geçen mesaj attım "birazcık pazarlık mümkün mü?" diye. Cevap bile yazma tenezülünde bulunmadı. Ertesi gün mesaj geldi "favori ilanınızın fiyatı düştü" diye. Açtım baktım 110tl den 105tl ye düşmüş. :D

Bunu alışveriş sitesinde "Binlerce ürün var" lafını ispat edercesine alışveriş siteside göz yumduğu için yapıyorlar.Örneğin bazı sitelerde 100 ürüne kadardı sanırım bu kadar ürünü satmanın herhangi bir siteye ödemesi yok veya çok cüzi .Eğer örneğin 3 üründen sonra aylık ücret alsalar satan çok azalır.
Birde gençler 3-5 tl ucuza alınca veya 2000 tl lik bir mala "300 lira vereyim mi "edebiyatı yapmak içinde giriyorlar.Güya ticaret yapıyorlar :)

Bunu alışveriş sitesinde "Binlerce ürün var" lafını ispat edercesine alışveriş siteside göz yumduğu için yapıyorlar.Örneğin bazı sitelerde 100 ürüne kadardı sanırım bu kadar ürünü satmanın herhangi bir siteye ödemesi yok veya çok cüzi .Eğer örneğin 3 üründen sonra aylık ücret alsalar satan çok azalır.
Birde gençler 3-5 tl ucuza alınca veya 2000 tl lik bir mala "300 lira vereyim mi "edebiyatı yapmak içinde giriyorlar.Güya ticaret yapıyorlar :)

Aslında ikinci el sitesi için de bu durum iki ucu boklu değnek. Dediğin gibi ilandan para almazsa herkes çok yüksek fiyatla koyup ilanı öyle aylarca tutuyorlar. Bu durumda site hem ilan parası alamıyor hem de satış komisyonı alamıyor mal satılmadığı için. İlanlardan para alsa, bu durumda insanlar ilan vermeyecek ve gene hem ilan parası alamayacak hem de satış komisyonu alamayacak :katil2:

Bu arada texas da acaip övmüş op ampı

Son düzenleme:
Audio op-ampların datasheetleri malesef yanıltıcı olabiliyor (oluyor) ve diğer birçok uygulamanın aksine sadece datasheet karşılaştırarak kolay kolay op-amp seçemiyorsunuz. Bu yüzden seçim yapmak için şu 3 kaynağı bırakayım:

1. Özet babında şu blog yazısı: https://nwavguy.blogspot.com/2011/08/op-amp-measurements.html

2. Devasa ve detaylı audio op-amp karşılaştırması (dikkat büyük PDF): https://www.nanovolt.ch/resources/ic_opamps/pdf/opamp_distortion.pdf
Aynı zamanda test metodolojisi, inverting/non-inverting konfigürasyon avantajları ve bir ton bilgi de mevcut. Datası çok detaylı, data dışındaki kısımları çok eğitici.

3. Small Signal Audio Design: Douglas Self'in kitabı. Discrete (transistörlü) preamp tasarımından filtrelere ve mixer yapımına kadar tonla bilgi var. Konuyla ilgili olan kısmı ise op-amp karşılaştırması yaptığı 3. ve 4. bölümleri.

@ckocagil eklediğiniz bu kaynaklardan yazanlara göre opampların kalitelerini ortaya çıkaran ölçümlerde nelere dikkat edilmesi gerekir?
Mesala hemen gördüğüm slew rate değeri

Mesela verdiğiniz ilk linkin .İlk cümlesinde ."Geçen hafta izah ettiğim "Opamplar hakkında mitolojiler ve Gerçekler" yazısında diye bahsediyor ve o yazının linkide
http://nwavguy.blogspot.com/2011/08/op-amps-myths-facts.html
Bu yazıyı başlıklarını izah edersek yanlış bilinenler ve doğrular olarak ne söylenebilir?
Mesela ilk başlıkta özetle odyofilerin 3 dolarlık OPA12 ün 1 dolarlık NE5532 den daha iyi ses verdiğine inanırlar veya 10 USD lik AD8610 un en iyi sesi verdiğine inanırlar.Oysa uygun tasarımlarla bu uzun opamplarda gayet iyi iş görürler diyor.

Opampların yerine diğer başka birini kullanılabileceğine inanmak diyor
(Bu arada yazan kişi pekçok firmaya falanda giydiriyor :) )

Son düzenleme:
* Douglas Self in kitaplarının 4 tanesi bende var .Hatta onun kitaplarında alıntılar yaptığı şimdi hatırlamadığım bir yazarında amplifikatörler hakkında bir kitabıda var Gerçi hala okuyamadım ama . Yani forum için sorun olmazsa isteyene gönderebilirim

O PDF'ler korsan olduğu için herkese açık mesaj olarak paylaşmayalım.

@taydin Hocam sende istersen alındıladığın mesajı silde .Delil kalmasın :)

Son düzenleme:
Aslında nwavguy isimli blog sitesi bayağı meşhur bir siteye benziyor.Douglas Self in kitaplarında yazdıklarını da anlatmış blogunda .
Vakit bulursam kitabın önemli sayfaların çevirisini yaparım.

nwavguy'ın bloğunu çok yakından tanıyorum. Yıllar önce şu anda kullandığım audio analizörümü alırken de onun bir makalesinden çok yararlandım. Onun önerisini almadım ama gene de karar vermemde çok faydalı oldu.

nwavguy ile ilgili bir konu açmıştım geçen yıl:

Aslında nwavguy isimli blog sitesi bayağı meşhur bir siteye benziyor.Douglas Self in kitaplarında yazdıklarını da anlatmış blogunda .
Vakit bulursam kitabın önemli sayfaların çevirisini yaparım.

Safari Books Online isimli online kütüphaneye üyeliğim var. Baktım ve Douglas Self in 4 tane kitabı orada mevcut. Şöyle birşey yaparsak çok faydalı olur bence: En temel kavramlarla ilgili sağlam bilgileri burada paylaşıp ilerleme için iyi bir başlangıç oluşturmak lazım. Türkiye'de piyasada hep kulaktan dolma, yalan yanlış bilgilerle birşeyler yapılmaya çalışılıyor.

Ben varım.Matematik kısmını çok anlamam gerçi çevirilerini yapacağım kitaplarda çok fazla matematik de yok .
Bu arada bu kütüphanen linki nedir ? Ücretleri nasıl?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,654
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back