Oksitlenmiş PCB üzerine lehim ve dizgi

mikron24

Aktif Üye
Çok miktarda PCB OSP kaplama olarak yapılmıştı. Ucuz olduğundan ve bilmediğimizden OSP kaplamayı kabul ettik.

Bu kaplamanın bekleme süresi bitmiş olabilir. 6 ay diyorlar. Geç kaldık montaj bitmedi.
Lehim zor oluyor. Kaplama uçmuş bakır oksitlenmiş diye düşündüm.
Belki krem lehim bayatlamıştır. PCBlerimiz resimdeki gibi.
Renk kararmış değil ama ince bir oksit tabakası kaplanmış.

Mekanik işlem (fırçalama, cif vs) dışında bunların üzerine vernik gibi bir madde uygulasak, sonra kurutup hemen dizgi mümkün olur mu?
Seyreltilmiş flux bu işi görür mü? Pcbnin kolay lehim tutması için önereceğiniz başka hangi maddeler var?

1687096237754.png

Son düzenleme:
Aşağıdaki link'te, saf su ve karbonat ile bakırdaki oksit kaplamasının uzaklaştırılabildiği söyleniyor.

Muhtemelen hepsi ayni bileşik.

Çok miktarda PCB OSP kaplama olarak yapılmıştı. Ucuz olduğundan ve bilmediğimizden OSP kaplamayı kabul ettik.

Bu kaplamanın bekleme süresi bitmiş olabilir. 6 ay diyorlar. Geç kaldık montaj bitmedi.
Lehim zor oluyor. Kaplama uçmuş bakır oksitlenmiş diye düşündüm.
Belki krem lehim bayatlamıştır. PCBlerimiz resimdeki gibi.
Renk kararmış değil galiba ince bir oksit tabakası kaplanmış.

Mekanik işlem (fırçalama, cif vs) dışında bunların üzerine vernik gibi bir madde uygulasak, sonra kurutup hemen dizgi mümkün olur mu?
Seyreltilmiş flux bu işi görür mü? Pcbnin kolay lehim tutması için önereceğiniz başka hangi maddeler var?

images

Burada soru

"Mekanik işlem (fırçalama, cif vs) dışında bunların üzerine vernik gibi bir madde uygulasak, sonra kurutup hemen dizgi mümkün olur mu?"

Yuzeydeki oksit tabakasını kaldırıp uzaklastirmadan pek mümkün değil. Bir şekilde lehimlense bile o oksit orada kalacak sonrasında uzaklaştırmak zorunda kalacaksınız.

Bu uzaklastirma işlemini en başta yapmanız gerekli. Mekanik ve kimyasal temizlik istememenizin nedeni kartların adetli olması mı?

Burada soru

"Mekanik işlem (fırçalama, cif vs) dışında bunların üzerine vernik gibi bir madde uygulasak, sonra kurutup hemen dizgi mümkün olur mu?"

Yuzeydeki oksit tabakasını kaldırıp uzaklastirmadan pek mümkün değil. Bir şekilde lehimlense bile o oksit orada kalacak sonrasında uzaklaştırmak zorunda kalacaksınız.

Bu uzaklastirma işlemini en başta yapmanız gerekli. Mekanik ve kimyasal temizlik istememenizin nedeni kartların adetli olması mı?
Sanirim yeterli isgucu yok. Ornegin 1.000 tane plaket varsa bir kac isci gunlerce bunlari temizlemekle ugrasacak. Onun yerine aralarinda bir iki cm kalacak sakilde yan yana dikey sekilde kimyasalin icinde birakip kimyasali da bir motorla karistirsak kendisi temizlense diyor herhalde.

Son düzenleme:
Evet sayı çok. Hem de kart aşınır diye mekanik yöntem istemedim.

Son durum;
OSP kaplama ömrü aslında bitmemiş, SMD fırın sonrası kaplama bozuluyor ve TH malzeme için elde yapılan ehim zorlaşıyordu. Ders aldık.

Tüm kartları dizgi öncesi lehim kaplamak sorunu çözecekti. Fakat masraflı.

Çözüm olarak yeni stencil sipariş ettim. Üzerine hayali padler yerleştirdim. Kart fırına girdiğinde bu padler lehim kaplanmış gibi oluyor. Fırın sonrasında kolayca lehim tutuyordu. Tüm kartları bu şekilde bitirdim.

Özetle, smd dizgi sonrası elde lehim yapılacaksa OSP kaplama iyi fikir değildir.

Son düzenleme:
Evet sayı çok. Hem de kart aşınır diye mekanik yöntem istemedim.

Skotch bright süngerin yeşil kısmıyla olabilir. Sonra hemen flux kaplanır
Deneme yapilacak fire adedi varsa bir tane el taslama motoruna 3000 kum sandpaper takip deneyebilirsiniz aslinda. Asinma kabul edilebilir duzeyde olursa en hizli yontem bu olur gibi. Plastik ve saydam pleksi parlatmasinda, polisajda kullaniyorum. Tabii amator olarak. Belki isinize yarar bu yontem.

Vibrasyon makinasinin havuzuna cok ince kum ve cif kimyasali eklenip bir kac tane pcb atilir ve deneme yanilma ile minumum sure tespit edilebilir. Eger ise yararsa tum pcbleri cok kisa surede halledersiniz.

- Hidroklorik asit, bakir oksiti temizliyormus.

Dizgi öncesi vernik uygun olmaz. Soğuk kalay kaplama deneyebilirsin. Madem adet çok ben olsam şöyle denerdim. Bir adet kart ile deneme yapardım. Kartı kısa bir süre asite atma, hemen arkasından su ile durulama, kurutma ve kalay kaplama ... Sonuç başarılı olursa tüm kartlara aynı işlem...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back