Okul için amfi ve hoparlör bağlantısı

Viooya

Yeni Üye
Merhabalar. Okulumuz 4 katlı, her katta 4 hoparlör bulunmaktadır.

Hoparlör tipi; 10W, 8ohm, 100v trafolu.
Kullanılan amfi ise; ANDELIB marka 350w amfi.

İstenildiğinde kat olarak istenildiğinde ise topluca çalışacak şekilde bu hoparlörleri nasıl bağlarız?

Tek amfi yetmez ise iki amfi olarak birlikte çalıştırabilir miyiz? Çok teşekkürler.

Amfinin kaç tane çıkışı var?

1 adet varmış. 350W 4-8ohm yanlış hatırlamıyorsam. Yanında değilim ürünün yarın gideceğim yanına ancak aklımda kalan bu. @taydin

Hoparlörlerin eğer 8 Ω ise, her kat için aşağıdaki yapıyı kurarsan, eşdeğer empedans gene 8 Ω olur. Sadece bir kata ses gidecekse sadece bunu bağla amfi çıkışına.

1687087038676.png

Eğer tüm katlara ses gidecekse, 4 kattaki hoparlör sistemlerini birbirine aşağıdaki gibi bağlaman lazım. Gene eşdeğer empedans 8 Ω

1687087449922.png

Şimdi tabi burada nihai bağlantı şeklini gösteriyorum ben. Bunu her seferinde telleri söküp tekrar birbirine bağlamayacaksın. Röleler kullanarak devreyi doğru bir şekilde yapılandıracaksın. Sonra da tek kat veya tüm katlar moduna getirmek için ilgili röleleri çekip bırakacaksın.

Kablolar kaç damarlı çekilmiş?

@taydin katlar arasinda epey bir kablo omaji olusacak zaten 8 ohm yerine 4 kullansa daha mantikli olmaz mi.

2 Amfi var elimde ancak ikisini birbirine bağlayabilir miyiz bilemiyorum. Yani 2 kat 1 amfiden çalışacak, 2 kat diğer amfiden. Aklımdaki sorun şu ki hepsini anons gibi aynı anda kullanmak gerektiğinde nasıl yaparız?

Hangisi daha mantıklı olur? İki farklı amfi mi yoksa tek amfi mi?

Kablo olarak 2x0.75 kablo iş görür mü yoksa farklı bir kabloya mı yönelmeliyiz?

Ek olarak yukarıdaki işleme göre role olayını nasıl yapacağız? Nereye koymalıyız? Kaç adet koymalıyız?

Son düzenleme:
Bana göre şema olarak yapılması gerekeni çizdim. Artık geri kalanı fiziksel olarak kablolamak.

Hangisi daha mantıklı olur? İki farklı amfi mi yoksa tek amfi mi?

İki amfiye gerek yok, bir artısı olmaz. Eğer amfiyi gücünün sınırında çalıştırıyor olsaydın yükü paylaşmak için ikinci amfi mantıklı olurdu.

Kablo olarak 2x0.75 kablo iş görür mü yoksa farklı bir kabloya mı yönelmeliyiz?

Kablo çok önemli değil. 100 V trafolu kullanacağın için primer tarafında yüksek akım geçmeyecek.

Yarın o zaman kablo gibi eksiklikleri tedarik edip gerekli işleme başlıyoruz. Çok teşekkür ediyorum ilgilendiğiniz için. İyi çalışmalar :dans1::dans1::dans1:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back