Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
İş yerimde kullandığım pc de open ofiste bir işlem yapmam lazım. Ama doğru formülü bulamadım.
Buna göre normal programdaki "if", "elseif", "else" yapısını kullanmalıyım. İf-else koşulunu yapıyorum ama araya "elseif" koşulu eklemeyi bulamıyorum.

Sorum ise şöyle;

İf
A3 hücresi boş değilse A1 hücresindeki veriyi X1 hücresine kopyala,

Elseif
A3 hücresi boşsa B3 hücresine bak. B3 boş değilse B1 hücresindeki veriyi X1 hücresine kopyala,

Else
Eğer bütün hücreler boşsa X1 Hücresine "Sayfa Boş" yazsın.

Son düzenleme:
Gökhan tam olarak yapmak istediğini if else falan diye anlatmadan izah edersen sana excel de nasıl olduğunu izah ederim.
Open office de hemen hemen aynı syntaxı kullanıyor sanırım.
Birde Excelde içerisinde formül olan hücreye bilgi girişi yapmamalısın

Gökhan tam olarak yapmak istediğini if else falan diye anlatmadan izah edersen sana excel de nasıl olduğunu izah ederim.
Open office de hemen hemen aynı syntaxı kullanıyor sanırım.
Birde Excelde içerisinde formül olan hücreye bilgi girişi yapmamalısın
Bilgi gireceğim-alacağım hücrelerde formül yok abi.

Sorum ise şöyle;

A3 hücresi boşsa B3 hücresine bak. B3 boş değilse B1 hücresindeki veriyi X1 hücresine kopyala,

Bilgi gireceğim-alacağım hücrelerde formül yok abi.

Sorum ise şöyle;

=EĞER(DEĞİL(A3="");A1;(EĞER(VE(A3="";DEĞİL(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))

=IF(NOT(A3="");A1;(IF(AND(A3="";NOT(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))

Alt satırdaki açıklamanda diğer 2 durum için bilgi yok.Birde B1 deki veri A1 deki verinin üzerine yazıyor Ben sana ilk satırdaki şartı yerine getirenin formülünü ekleyeyim
Bir Hücre biçimlendirmeyi kullanıyorsan bazı işi kolaylaştıran hücre durum bilgilerini bazı satırlara eklersen daha kolay yapılır.
Öbür türlü EGER in diğer durumları işe gire formül uzar
(Formül F3 Hücresine yazılacak x1 de değil F1 de sonuç görülüyor)

EXCEL.png

Topladığım verileri kopyalayıp whatsapp dan yöneticilere text olarak atmam gerekiyordu ama gördümki open office den kopyalayıp whatsapp'a yapıştırınca resim olarak gidiyor. O yüzden bu projem yattı. Ama yinede doğru sonuca ulaşıp Konu altına eklemeye çalışacağım.

Yapmak isteğin işi bunun için sordum
Excelde bu iş için özel fonksiyon var
Örneğin 500 kişiye ayrı ayrı Sayın ... ...tarihinde ... adreste toplantımız olacaktır ..bla bla bla diye mektup göndereceksin
bunları yapmak için özel fonksiyon var

Yapmak isteğin işi bunun için sordum
Excelde bu iş için özel fonksiyon var
Örneğin 500 kişiye ayrı ayrı Sayın ... ...tarihinde ... adreste toplantımız olacaktır ..bla bla bla diye mektup göndereceksin
bunları yapmak için özel fonksiyon var
O kadar detaya girmek zor abi. Ben becersem de vardiyadaki diğer 4 arkadaşım bu konulara hakim değil. Zorlanırlar, yanlış yaparlar veya formülü bozarlarsa kısa sürede içinden çıkabilmemiz lazım.
O yüzden en basiti kopyala yapıştır ama resim olayı işi bozdu.

O kadar detaya girmek zor abi. Ben becersem de vardiyadaki diğer 4 arkadaşım bu konulara hakim değil. Zorlanırlar, yanlış yaparlar veya formülü bozarlarsa kısa sürede içinden çıkabilmemiz lazım.
O yüzden en basiti kopyala yapıştır ama resim olayı işi bozdu.

Gökhancım excelde her bir hücre kilitlenebilir yani passwordunu bilmeyen kimse formülü bozamaz
Excelde her bir ürün resmini de getirebilir .Kimse değiştiremez silemez
Özetle bu tür hizmetler microsoft tarafından yıllarca önce düşünülmüş ve halledilmiş konular
Bir tane şablon hazırlarsın ,veritabanından kişilerin adlarını eklersen,... tarihindeki verilerdir dersin. Outlooktan falan gönderirsin

Ayrıca bu tür e-mail gönderen çok başarılı mailchip diye bir program var eskiden bedavaydı.
Kampanya bildirileri bayram kutlama maillerini vs resimli gönderiyordu şimdiki versiyonlarında whattsup özelliğini eklemişlerdir belki *

Mailchip in neler yapabildiği hakkında ekşi linki

https://eksisozluk.com/mailchimp--2551293

* Eklemişler sanırım

https://mailchimp.com/integrations/sms-and-text-message-marketing/

=EĞER(DEĞİL(A3="");A1;(EĞER(VE(A3="";DEĞİL(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))

=IF(NOT(A3="");A1;(IF(AND(A3="";NOT(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))
Senin formülde A3 doluysa A1 değeri alıyor. Buraya kadar tamam. Ama B3 doluysa A3 ü boş verip B3 alması lazım. Yani güncel olanı.
Yani şöyle açıklayayım. Saat başı mevkideki arkadaşlardan sayı topluyorum. Saat 11 deki sayıları A hücresine, 12 deki sayıları B hücresine topluyorum. Bu böyle akşama kadar sürüyor. Her saat başında topladığım veriyi de yöneticilere atıyorum.
Dolayısıyla ben sayı topladıkça tablo güncellenecek. Sırasıyla A dan, B den, C den.... diye toplayacağım.
Burada sayı toplamak önemli değil. Sayının hangi saate ait olduğu önemli. A1,B1,C1 hücrelerinde saat yazıyor. Ben bu saatleri sırasıyla X1 hücresine almaya çalışıyorum. İnşallah anlatabilmişimdir :D

Senin formülde A3 doluysa A1 değeri alıyor. Buraya kadar tamam. Ama B3 doluysa A3 ü boş verip B3 alması lazım. Yani güncel olanı.
Yani şöyle açıklayayım. Saat başı mevkideki arkadaşlardan sayı topluyorum. Saat 11 deki sayıları A hücresine, 12 deki sayıları B hücresine topluyorum. Bu böyle akşama kadar sürüyor. Her saat başında topladığım veriyi de yöneticilere atıyorum.
Dolayısıyla ben sayı topladıkça tablo güncellenecek. Sırasıyla A dan, B den, C den.... diye toplayacağım.
Burada sayı toplamak önemli değil. Sayının hangi saate ait olduğu önemli. A1,B1,C1 hücrelerinde saat yazıyor. Ben bu saatleri sırasıyla X1 hücresine almaya çalışıyorum. İnşallah anlatabilmişimdir :D

=EĞER((DEĞİL(B3=""));B1;(EĞER(DEĞİL(A3="");A1;(EĞER(VE(A3="";DEĞİL(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))))

=IF((NOT(B3=""));B1;(IF(NOT(A3="");A1;(IF(AND(A3="";NOT(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))))

O zaman bu işinizi görür. Ama saatler çoğaldıkça iş karmaşık bir hal alır. Tam anlamadım ama excelde yapılamayacak iş yok gibi. En kötü vba tarafında hallederiz. Ufak bir örnek olsaydı daha anlaşılır olurdu aslında. Bilmediğim bir şey olunca kafamda canlanmadı. :D Ama derseniz ki her zaman en büyük saatteki veri lazım bana o çok çok kolay olurdu.

=EĞER((DEĞİL(B3=""));B1;(EĞER(DEĞİL(A3="");A1;(EĞER(VE(A3="";DEĞİL(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))))

=IF((NOT(B3=""));B1;(IF(NOT(A3="");A1;(IF(AND(A3="";NOT(B3=""));B1;"Sayfa Boş")))))

O zaman bu işinizi görür. Ama saatler çoğaldıkça iş karmaşık bir hal alır. Tam anlamadım ama excelde yapılamayacak iş yok gibi. En kötü vba tarafında hallederiz. Ufak bir örnek olsaydı daha anlaşılır olurdu aslında. Bilmediğim bir şey olunca kafamda canlanmadı. :D Ama derseniz ki her zaman en büyük saatteki veri lazım bana o çok çok kolay olurdu.
Evet aslında her zaman en büyük saatteki veri lazım ama bağlı bulunan hücrelerinde veri dolu olmalı.
Yani saatin altında veri yoksa saati almak anlamsız.

Neyse yukarıda verdiğin kod düzgün olarak çalışıyor.
Ama veriyi text olarak alamamak kötü oldu.

Evet aslında her zaman en büyük saatteki veri lazım ama bağlı bulunan hücrelerinde veri dolu olmalı.
Yani saatin altında veri yoksa saati almak anlamsız.

Neyse yukarıda verdiğin kod düzgün olarak çalışıyor.
Ama veriyi text olarak alamamak kötü oldu.

İsterseniz X sütunu yanına X deki verileri text olarak kopyalamanıza olanak sağlayacak şekilde vba kodu yazayım ya da kopyalanacak yerleri kopyalayıp paste as values olarak yan hücreye kopyalayın ve oradan hücre içine girerek whatsapp içirisine kopyalayın.

İsterseniz X sütunu yanına X deki verileri text olarak kopyalamanıza olanak sağlayacak şekilde vba kodu yazayım ya da kopyalanacak yerleri kopyalayıp paste as values olarak yan hücreye kopyalayın ve oradan hücre içine girerek whatsapp içirisine kopyalayın.
Vba sıkıntılı iş. Bu dosya okadar çok işleme uğruyorki kesin bozulur kısa zamanda. Ama diğer yol mantıklı. Bir deneyeyim.

İkinci işlem de işe yaramıyor. Birkaç hücreyi birleştirip içine atıyorum ama kopyala-yapıştır yapınca birleştirdiğim hücreler tekrar ayrılıyor. Tek bir hücreye yapıştırsam sıralama kayıyor. Bunlar çözülebilecek şeyler ama totalde işin exel den kopyala whatsapp'a yapıştır kadar kolay olması lazım. Daha fazla uğraşa gerek yok. Çünkü bu sefer gözle bakıp elle yazmak daha kolay oluyor.

• Beğen
Reactions: 333
Excel de hücreleri bir araya getirip anlamlı cümle oluşturmak için BİRLEŞTİR fonksiyonu kullanılıyor
Aralarına boşluk eklemek için "" (üstten tırnak açılır ve kapatılır.)
Örnek Ekran çıktısı

BIRLESTIR.png

Excel de hücreleri bir araya getirip anlamlı cümle oluşturmak için BİRLEŞTİR fonksiyonu kullanılıyor
Aralarına boşluk eklemek için "" (üstten tırnak açılır ve kapatılır.)
Örnek Ekran çıktısı

5086 eklentisine bak
Böyle patronum olsa çalışmam. Exelde geç kaldığım dk ları sn leri tutacak bende orada çalışacam öylemi :katil1: :katil1: :katil1:

@batubay yine bir formül lazım oldu ve yine içinden çıkamadım. Bir türlü doğu yazımı bulamıyorum şu sistemde yav.
H3 hücresine duruma göre aşağıdaki yazıları yazdıracağım.
Eğer J3 boş değilse "cd yapılacak"
Eğer F3 boş değilse "yönetime atılacak"
Eğer E3 boş değilde "görüntü hazırlanacak"
Hepsi boşsa H3 hücresi boş olacak.

@batubay yine bir formül lazım oldu ve yine içinden çıkamadım. Bir türlü doğu yazımı bulamıyorum şu sistemde yav.
H3 hücresine duruma göre aşağıdaki yazıları yazdıracağım.
Eğer J3 boş değilse "cd yapılacak"
Eğer F3 boş değilse "yönetime atılacak"
Eğer E3 boş değilde "görüntü hazırlanacak"
Hepsi boşsa H3 hücresi boş olacak.
Bir şeyler yaptım ama mesela J3 boş değil F3 de boş değil. Böyle bir durum varsa hangisi yazılacak?

=EĞER(DEĞİL(J3="");"CD";EĞER(DEĞİL(F3="");"Yönetime Atılacak";EĞER(DEĞİL(E3="");"Görüntü Hazırlanacak";"")))
=IF(NOT(J3="");"CD";IF(NOT(F3="");"Yönetime Atılacak";IF(NOT(E3="");"Görüntü Hazırlanacak";"")))

Bir şeyler yaptım ama mesela J3 boş değil F3 de boş değil. Böyle bir durum varsa hangisi yazılacak?

=EĞER(DEĞİL(J3="");"CD";EĞER(DEĞİL(F3="");"Yönetime Atılacak";EĞER(DEĞİL(E3="");"Görüntü Hazırlanacak";"")))
=IF(NOT(J3="");"CD";IF(NOT(F3="");"Yönetime Atılacak";IF(NOT(E3="");"Görüntü Hazırlanacak";"")))
Eğer E3 boş değil, F3 boş değil, J3 boş değilse "cd yapılacak"
Eğer E3 boş değil, F3 boş değil, J3 boş ise "yönetime atılacak"
Eğer E3 boş değil, F3 ve J3 boş ise "görüntü hazırlanacak"

Bu şekilde düzelttim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back