Osiloskop ve sinyal üreticisi ile kondansatörün esr değeri

M.Orxan777

Üye
Osilaskop ve sinyal üreticisi ile kondansatörün esr yönünden sağlamlık testi neden doğru sonuç vermez gerçekten anlamıyorum.
Belirli bir kHz frekans uyguluyoruz eğer kare dalgada eğrilik yoksa yani voltaj dik olarak yükseliyorsa bu durumda kondansatörün esr yönünden sorunun olmadığını anlamıyor muyuz?
Yani yavaş yükseldiğinde göre eğri çiziyor kare dalga oval oluyor bununlada hayali esr direnci yükselmiş anlamına gelir diye düşünüyorum.
Burda yoksa benim bilmediğim bir olay mı var?

Eğer bu ölçüm yöntemi doğru sonuç veriyorsa aşağıda görülen sinyal jeneratörü işimi görürmu? Sorunsuz ölçüm yapabilir miyim bununla çünkü dalgada kayma olmaması gerek
Screenshot_2024-09-01-19-14-16-597_ru.aliexpress.buyer.jpg
iyor.

Sinyal jeneratörü ve osiloskop ile ESR ölçebilirsin, ama LCR metre kadar iyi doğrulukta olmaz çünkü standart 8 bit osiloskopların dikey doğruluğu %3 civarında, 12 bitlerin de %1.5 gibi. İyi bir LCR metre çok daha iyi bir doğrulukta ölçüm yapar.

Eğer kondansatörün kapasite değerini tam olarak biliyorsan, empedans analizi ile ESR ölçebilirsin. Bunun için bir sinyal jeneratörü ve istediğin ölçüm frekansında doğru ölçüm yapabilen yüksek çözünürlüklü bir multimetre lazım. Mesela masa tipi multimetreler böyledir. Belli bir frekansta sinyal uygularsın, geçen akımı ölçersin, kondansatörün empedansı belli, buradan ESR yi hesaplayabilirsin.

Teşekkür ederim hocam. Empedans analizi ile ESR nasıl ölçülür ricam olur bununla ilgili yazı ve ya video varmı?

Şurada bir konu açmıştım

Benimde zamanında çokça yanlış telffuz ettiğim bu kelimeyi düzeltelim. Osil"a"skop değil Osil"o"skop olmalı. :)

Sinyal jeneratörü ve osiloskop ile ESR ölçebilirsin, ama LCR metre kadar iyi doğrulukta olmaz çünkü standart 8 bit osiloskopların dikey doğruluğu %3 civarında, 12 bitlerin de %1.5 gibi. İyi bir LCR metre çok daha iyi bir doğrulukta ölçüm yapar.

Eğer kondansatörün kapasite değerini tam olarak biliyorsan, empedans analizi ile ESR ölçebilirsin. Bunun için bir sinyal jeneratörü ve istediğin ölçüm frekansında doğru ölçüm yapabilen yüksek çözünürlüklü bir multimetre lazım. Mesela masa tipi multimetreler böyledir. Belli bir frekansta sinyal uygularsın, geçen akımı ölçersin, kondansatörün empedansı belli, buradan ESR yi hesaplayabilirsin.

Şurada bir konu açmıştım

Empedans analizi ile ESR ölçümü osiloskop sinyal üreticisi ile ölçüm mü?

Empedans analizi ile ESR ölçümü osiloskop sinyal üreticisi ile ölçüm mü?

Empedans analizi yaparken osiloskop kullanmıyorsun yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı. Sadece sinyal jeneratörü ve yüksek çözünürlüklü multimetre.

Empedanstan ESR hesaplayacaksan, devre analizine ve onun gerektirdiği matematiğe hakim olman lazım. Eğer hakim değilsen zaten kullanabileceğin bir metot olmaz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,559
Üyeler
2,688
Son üye
Nightexe11

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back