Osiloskop Önerisi

Kısadevre

Yeni Üye
Elektronik teknolojisi okuma niyetim var.
Max kendi ekipmanlarımı dizmek için 10 bin gibi bütçem var bu yüzden Osiloskopa fazla paralar veremeyecem bütçe olarak en fazla 3000 TL ayırabilirim, kendimi tamir alanında geliştirmek istiyorum (Anakart, Laptop, Telefon, Monütör, Ses sistemleri, Yazıcılar, Kameralar, Bilgisayar Donanımları ve çevre bilimleri gibi) sanırım bunun için çok da yüksek doğruluklar gerektirecek bir şeye ihtiyacım olmayacak.
Önerilerinize açığım.

Ekonomik osiloskoplar arasında, İş gören ve incelemelerde iyi yorumlar alan asgari osiloskop Hantek'in DSO2C10 modeli. Bunun da şu anda fiyatı 4000 TL gibi.

Ama daha ucuz birşey arıyorsan, artık birçok limitasyonları olan USB bazlı osiloskoplar veya açıklanan özelliklerini karşılamayan markalarla karşı karşıya kalıyorsun.

Elektronik teknolojisi okuma niyetim var.
Max kendi ekipmanlarımı dizmek için 10 bin gibi bütçem var bu yüzden Osiloskopa fazla paralar veremeyecem bütçe olarak en fazla 3000 TL ayırabilirim, kendimi tamir alanında geliştirmek istiyorum (Anakart, Laptop, Telefon, Monütör, Ses sistemleri, Yazıcılar, Kameralar, Bilgisayar Donanımları ve çevre bilimleri gibi) sanırım bunun için çok da yüksek doğruluklar gerektirecek bir şeye ihtiyacım olmayacak.
Önerilerinize açığım.
Elektronik Teknoloji okuyan biri olarak çoğu tamirde osiloskop gereksinimi olmuyor tamir işlerinde tavsiyem iyi bir havya istasyonu ve multimetre alman olur osiloskop için ise en az 1GS/s 100Mhz 4 kanallı iyi bir cihaz alman yönünde olur osiloskop almayı atölyeni geliştirdikten sonraya atabilirsin

Ekonomik osiloskoplar arasında, İş gören ve incelemelerde iyi yorumlar alan asgari osiloskop Hantek'in DSO2C10 modeli. Bunun da şu anda fiyatı 4000 TL gibi.

Ama daha ucuz birşey arıyorsan, artık birçok limitasyonları olan USB bazlı osiloskoplar veya açıklanan özelliklerini karşılamayan markalarla karşı karşıya kalıyorsun.

Forumda çok fazla seni görüyorum sanırım bu konularda tecrübelisin, peki bu ürün tamir işleri vs. için işimi görür mü ?
yaptığım araştırmalar falan baya kafa yordum çoğu işimi görebileceğini düşündüm senin fikrin nedir ?

Elektronik Teknoloji okuyan biri olarak çoğu tamirde osiloskop gereksinimi olmuyor tamir işlerinde tavsiyem iyi bir havya istasyonu ve multimetre alman olur osiloskop için ise en az 1GS/s 100Mhz 4 kanallı iyi bir cihaz alman yönünde olur osiloskop almayı atölyeni geliştirdikten sonraya atabilirsin

Multimetre olarak Unit Unı-T Ut 89X kullanıyorum.
Elimde kabaca eksik olarak ayarlanabilir güç kaynağı ve osiloskop yok sadece, tabi bir çok eksiğim var elektronikte ihtiyaçlar bitmiyor hiç :D. Lehim istasyonum uzun süredir var bozulan kulaklıklarımı, ses sistemlerimi vs. tamir etmek ve ileride de işime yarar diyerekten almıştım zamanında bir defa da telefon ekran değişimi için kullandım sıcak hava tabancasını.
Şuanda niyetim bit pazarı gibi yerlerden arızalı ürünler alıp üzerinde analizler yapmak, tamir etmeye uğraşmak ve kendimi geliştirmek, bu yüzden işleri bir tık daha ileriye taşıma gerekliği duydum neredeyse bir teknik servis kadar olmasada atölyemi yapmam gerekiyor.

Tamirde osiloskop çok nadir lazım olur. Lazım olunca da sadece bir yerde değişen bir sinyal var mı yok mu ona bakmak yeterli oluyor. O açıdan her türlü osiloskop (senin gösterdiğin Hantek 6022 gibi) işini görür. Ama bir devre üzerinde öğrenmek amaçlı analiz yapmak istiyorsan, ölçümler yapmak istiyorsan, bu tip ucuz osiloskopların limitasyonları fazla, bir noktada ihtiyacını karşılamamaya başlar.

Tamirde osiloskop çok nadir lazım olur. Lazım olunca da sadece bir yerde değişen bir sinyal var mı yok mu ona bakmak yeterli oluyor. O açıdan her türlü osiloskop (senin gösterdiğin Hantek 6022 gibi) işini görür. Ama bir devre üzerinde öğrenmek amaçlı analiz yapmak istiyorsan, ölçümler yapmak istiyorsan, bu tip ucuz osiloskopların limitasyonları fazla, bir noktada ihtiyacını karşılamamaya başlar.
Gayet açıklayıcı oldu teşekkür ederim.
Bir şey daha danışmak istiyorum her türlü osiloskop işini görür dedin, önerebileceğin bu fiyatlarda veya daha aşağısında bir ürün var mı ?
İhtiyacımdan daha fazla bir ürün ise bu parayı da vermek gereksiz olabilir başka şeylere de kaynak ayırabilirim.
Amacım tamir etmek bu konuda kendimi geliştirmek istiyorum.

İşime yarar gibiydi ama Windows 10 ve üzerinde çalışmıyormuş hatta Windows 8 de bile sorun yaşadığını söyleyenler var genelde Windows xp ile kullanıyorlar.
Kırık dökük laptop alsam falan edeceğim masraf yine senin yukarıdaki osiloskoba yakın bişey olacak gibi bu yüzden el tipi bişey önerebilirsen sevinirim.

İşime yarar gibiydi ama Windows 10 ve üzerinde çalışmıyormuş hatta Windows 8 de bile sorun yaşadığını söyleyenler var genelde Windows xp ile kullanıyorlar.
Kırık dökük laptop alsam falan edeceğim masraf yine senin yukarıdaki osiloskoba yakın bişey olacak gibi bu yüzden el tipi bişey önerebilirsen sevinirim.
Owon hds 272 veya hantek 2d72 gibi modellere bakabilirsiniz

Osiloskop için çok acele etme, ama çok da geç kalma. Elektronik öğrenmeni çok hızlandırır osiloskop. USB osiloskop iş görse de benim bildiğim inputların gerilim limiti düşük. Düşük voltajlı cihazlarla uğraşırken bile bozulabillirler. @taydin 'ın önerdiği HANTEK osiloskop iyi, bütçen bu fiyatı aşamıyorsa aldığına pişman olmazsın. Bunun sinyal jeneratörlüsü 1000TL daha pahalı bende ondan var. Alır almaz keşke daha önce alsaydım diye düşündüm. Tamirat için çok gerekli olmasa da elektronik öğrenmek için çok gerekli olduğunu düşünüyordum.

Bir kac ay once aldigim USB osiloskou kullaniyorum. 1.700 TL idi aldigimda. Hobi ve baslangic icin yeterli. 2 kanal, 20 Mhz ve sinyal jeneratoru var. Olcum voltaji konusu biraz sıkıntılı. 1X'te 6V, 10X'te 60V max giris var. Ne olur ne olmaz diye bir tane olcum kutusu yaptim. @taydin hocamin tavsiyesiyle TVS diyot ve gerilim bolucu kullandim. Uzerinde 1X - 10X ayarlayan bir tanede anahtar var kanal basina. Anahtar TVS diyot secimi yapiyor. Osiloskobun kendi direnci 1MOhm'mus. Ben de 1Mohm dirence paralel bagli TVS diyot ve bunlara seri bagli 1K direnc kullandim guvenlik icin. Osiloskop problari da bu 1MOhm - TVS'ye paralel bagli. 1/500 olcum hata payi benim amator islerim icin onemli degil. Olcum direnci 500K'ya dustu. Bunun sorun yaratacagi kadar hassas devrelerdede su an icin calismiyorum. Skop problari kutuya bagli, ben de kutunun girisindeki klasik olcu aleti problari ile olcum yapiyorum. Test icin 10Mhz ureten sinyal jeneratorune bagladim, sorun cikarmadi olcumde. Sonra zenerle elde ettigim 120VDC'ye bagladim. Iki TVS'de bir kac saniye test suresinde sorunsuz calisip limitledi voltaji. Osiloskoba baglamadan avometre ile olctum tabii. :cheeky1: Aliskanlik edinip mutlaka ilk 10X'te olcmek, sonra 1X'e gecmek gerek. Bu sekilde uzun sure sorunsuz kullanirim gibi.

Kademeye göre TVS de koyabilirsin. 6V ve 60V civari TVS olabilir. Yüksek enerjili bir kaynağa bağlama ihtimalini de gözönünde bulundurmak için seri sigorta da koyabilirsin. O zaman kademe nerede olursa olsun aşırı voltaj cihazı bozamaz.

Kademeye göre TVS de koyabilirsin. 6V ve 60V civari TVS olabilir. Yüksek enerjili bir kaynağa bağlama ihtimalini de gözönünden bulundurmak için seri sigorta da koyabilirsin. O zaman kademe nerede olursa olsun aşırı voltaj cihazı bozamaz.
Oyle yaptim Hocam. 6V ve 60V TVS var. 1X'te 6V, 10X'te 60V TVS devrede. Iki tane role koyayim diyorum. Bir de acma kapama anahtari. Enerji verdigimde ya da kapali iken rolelerin NC uclarinda ve 1X 6V TVS'de olsun varsayilan olarak. Elle gecireyim 10X'e. Hem acip kapatma anahtari hem de 10X anahtarina basmak gerekecegi icin hata yapmam sanirim istesemde. Acik unutsam bile batarya bitmis olacagi icin yine 1X'e donsun. Bataryayi da cok buyuk eklemem, bir kac saate bitsin mesela. Hatta 10X'i zamanlayici ile 10 dakika yapabilirim. Sonra 1X'e donerse tekrar tetiklerim.

Edit : 1X ile 10X'leri yanlis yazmisim. @taydin alltaki mesaji atmasa bu kafa ile oyle de yapardim sanirim. Duzeltildi.

Son düzenleme:
Eğer ayrı ayrı TVS varsa illa ilk ölçümde 10X de olman gerekmez. 1X de 120 V versen gene TVS korur. ama kaynağın enerjisi yüksek ise bir süre sonra TVS ölür. Ama seri sigorta koyarsan, sigorta atar.

Eğer ayrı ayrı TVS varsa illa ilk ölçümde 10X de olman gerekmez. 1X de 120 V versen gene TVS korur. ama kaynağın enerjisi yüksek ise bir süre sonra TVS ölür. Ama seri sigorta koyarsan, sigorta atar.
Yanlis yapmisim zaten mantigi. Varsayilan olarak 1X olmasi gerek tabii. 6V ile sinirlasin. Sonra istersem 10X - 60V a gecireyim.

Edit : 20mA gibi minnak sigorta var midir ki? 20mA sigorta eklesem sectigim voltajin 20V uzerinde kalirsa uzun sure atar. TVS'lerde 600W yaziyordu. Onlar kolay yanmaz gibi.

Edit 2 : Sunu buldum; 20mA 60V. Tam isime yarayacak ama Aliexpress'ten gelenler gecmiyor pek Gumruk'ten. Hep sorun cikariyorlar. :mad:

Son düzenleme:
Yanlis yapmisim zaten mantigi. Varsayilan olarak 1X olmasi gerek tabii. 6V ile sinirlasin. Sonra istersem 10X - 60V a gecireyim.

Edit : 20mA gibi minnak sigorta var midir ki? 20mA sigorta eklesem sectigim voltajin 20V uzerinde kalirsa uzun sure atar. TVS'lerde 600W yaziyordu. Onlar kolay yanmaz gibi.

Edit 2 : Sunu buldum; 20mA 60V. Tam isime yarayacak ama Aliexpress'ten gelenler gecmiyor pek Gumruk'ten. Hep sorun cikariyorlar. :mad:

Onlarca elektronik malzeme siparişim oldu.
Adet normal seviyede kaldığında gümrüğün başlıca amacı geçirip vergisini almak.

100 adet olanlara atlarsan dikkat çekersin 1-50 adet arasında al hiçbir sorun olmaz

Onlarca elektronik malzeme siparişim oldu.
Adet normal seviyede kaldığında gümrüğün başlıca amacı geçirip vergisini almak.

100 adet olanlara atlarsan dikkat çekersin 1-50 adet arasında al hiçbir sorun olmaz
Bu tur malzemelerde 1 tane satilmiyor maalesef. Satilsa bile 1 tanesi 5 Tl + 75 TL kargo + gumruk kontrol bedeli derken alinmaz hale geliyor. Eskiden 100 tane LED alirdim mesela, direkt kapima gelirdi. Simdi ya gumruge cagiriyorlar ya da hic gelmiyor. Hos gerci bunun 100 tanesini ne yapacagim, o da ayri konu. Ama Turkiye'de satan cikmadi Google'da. Kimse satmiyor herhalde.

PTC sigorta voltajını, osiloskop girişinin göreceği maksimum voltaja göre belirlemen lazım, TVS voltajına göre değil. Mesela girişte maksimum 150 Vrms olmasına izin vereceksen, [imath]150 \times \sqrt{2} = 212[/imath] Voltu açabilen sigorta kullanman lazım.

Sigorta voltajının anlamı şudur: Bu voltajın ALTINDAKİ voltajlarda, aşırı akım geçerse atar ve datasheet'te belirtilen nominal sürede devreyi keser. O voltajın ÜZERİNDEKİ voltajlarda, aşırı akım geçerse gene atar ama oluşacak arktan dolayı atma süresi çok daha uzun olur ve koruma görevini eksik yapmış olur.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back