Pcb yapımında Persülfat* kullanan oldu mu?

slewrate

Aktif Üye
Potasyum persülfat, amonyum persülfat ve sodyum persülfat bunlarla hiç PCB yapmayı deneyen oldu mu?

Chatgpt Sodyum persülfatın daha uzun süre saklanabileğini söylüyor. Benim için önemli olan kısım bu. Bekledikçe bozulan malzemeler problem oluyor.

Üçününde birim fiyatı aynı.

Potasyum Persülfat (K₂S₂O₈)​

• Avantajlar:
    • PCB üretiminde yaygın olarak kullanılır.
    • Çözelti, bakırın aşındırılması sırasında nispeten şeffaftır, bu da işlemin izlenmesini kolaylaştırır.
  • Dezavantajlar:
    • Diğer persülfatlara göre genellikle daha pahalıdır.
    • Daha az çözünebilir olabilir, bu da bazen daha yoğun çözeltiler hazırlamayı gerektirebilir.

Amonyum Persülfat (NH₄)₂S₂O₈​

• Avantajlar:
    • Güçlü bir oksidasyon ajanıdır ve bakır aşındırma işlemi için etkilidir.
    • Genellikle diğer persülfatlardan daha ucuzdur.
  • Dezavantajlar:
    • Çözeltinin hazırlanması sırasında amonyak kokusu açığa çıkabilir, bu da rahatsız edici olabilir.
    • Amonyak buharları toksik olabilir, bu yüzden iyi havalandırılmış bir alanda kullanılması önemlidir.

Sodyum Persülfat (Na₂S₂O₈)​

• Avantajlar:
    • Kolayca bulunabilir ve genellikle ekonomiktir.
    • Çözünebilirliği yüksektir, bu da çözeltinin hazırlanmasını kolaylaştırır.
  • Dezavantajlar:
    • Aşındırma işlemi sırasında çözeltinin bulanık olma eğilimi vardır, bu da işlemi izlemeyi zorlaştırabilir.

Saklama koşulları açısından en iyi olan persülfat bileşiği genellikle sodyum persülfat (Na₂S₂O₈) olarak kabul edilir. İşte bunun nedenleri:

1. Stabilite ve Uzun Süreli Saklama: Sodyum persülfat, diğer persülfat bileşiklerine göre daha stabildir ve uzun süre saklanabilir. Doğru koşullarda depolandığında, kimyasal özelliklerini uzun süre koruyabilir.
  2. Çözünürlük: Sodyum persülfat, su içinde iyi çözünür ve çözeltisi genellikle daha berrak olur. Bu özellik, kimyasalın kullanımını ve çözeltinin hazırlanmasını kolaylaştırır.
  3. Ekonomik ve Yaygın Bulunabilirlik: Sodyum persülfat genellikle ekonomik bir maddedir ve kolayca temin edilebilir.
Sodyum persülfat, depolandığı zaman nemden uzak, kuru ve iyi havalandırılan bir yerde muhafaza edilmelidir. Ayrıca, diğer kimyasallar gibi çocuklardan ve hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Göz temasından kaçınılmalı ve deri ile temas edildiğinde yıkanmalıdır.

Özetle, saklama koşulları açısından sodyum persülfat, stabilitesi ve çözünürlüğü nedeniyle diğer persülfat bileşiklerine göre genellikle daha uygun bir seçenektir.

amonyum persulfat kullandım. biraz yavaş eritiyor ama iş görüyor. n11 ya da hammaddeler.com üzerinden aldım diye hatırlıyorum. sodyum persulfat daha etkiliymiş fakat onu temin edememiştim.

Sıvı perhidrol (2lt) ve saf tuzruhu (5lt) yıllar önce almıştım. Perhidrol bitmek üzere, tuzruhunda ise 1 litre kadar var. Hala sorunsuz bakırı eritebiliyor.

Kendi plastik kaplarında, kapakları kapalı, siyah plastik poşet içerisinde ve doğrudan güneş ışığı görmeyen deponun bir köşesinde muhafaza ediyorum. 6 yıldan fazla olmuştur :)

Kullandığım oran:
1 birim tuzruhu
2 birim su
0,3 perhidrol

Su miktarını azaltıp, perhidrol miktarı artırılırsa saniyeler içerisinde eritme işlemi gerçekleşiyor. Tabi bu duruma permanent kalem veya toner gibi baskı teknikleri dayanamıyor. Pozitif 20 bu noktada öne çıkıyor. Tabi hızlı reaksiyonda ciddi miktarda gaz çıkışı meydana geliyor. Buna dikkat etmek lazım.

Edit: imla

Depo serin bir yer mi? Kimyasalların etiket değerleri yüzde kaç?

Perhidrolun o kadar sürede canlı kalabilmesi çok iyi. Kimyasalları çok iyi muhafaza etmek lazım. Evdeki aseton bile son kullandığımda sanki özelliğini yitirmiş gibiydi.

Ben önceden Demir(3)Klorür kullanıyordum. Fakat nemli kalınca falan ortalığı mahvediyor, saklaması zor. Onun yerine tek bileşenli başka bir malzeme arayışına girdim.

Depo serin sayılır. Kuzey cephe. Malesef etiket değerleri yok, daha doğrusu hiç yoktu. Kimyasal malzeme satan bir yerden birer bidon almıştım.

Forum istatistikleri

Konular
6,195
Üyeler
2,582
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back