Piyasadaki Kalitesiz 4x4 Keypad'lere Dikkat

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Geçenlerde direnc.net üzerinden aldığım 4x4 keypad zaten görünüşü itibarıyla pekte kaliteli görünmüyordu. Neyse dedim en azından bir süre idare eder.
Pin bağlantı yerlerine pin header lehimleyip kablo yardımı ile nodemcu ya taşıdım. Birkaç deneme yaptım fena değil gibi.
Sipariş ettiğim PCF8574 seri haberleşme modülü bugün elime geçince dedim ki keypade lehimlediğim pin header'ları sökeyim ve direk modül üzerindeki pinleri lehimleyeyim. Baktım ki havyayı değdirdiğim pad kopuyor. :kizgin2: Ürünün pcb sini inceledim. Benim piyasada kötü diye tabir ettiğim KB Plaketlerden yapılmış. Ama piyasadaki KB plaketler bile bundan kaliteli. Üzerindeki yollar bakır bile değil. Yani bu kadar kötü bir ürünü nasıl 30-40tl ye satıyorlar anlamış değilim. 6-7TL ye satılan membran keypadler bile bundan iyidir herhalde. En azından bozulsa bile verdiğiniz paraya acımazsınız. Ürünü aldığım sayfaya girip olumsuz yorum yazdım. Ama yorumu yayınlayacaklarından emin değilim. Bu konuyu takip edicem ve direnc.net'in bu konudaki tavrını görmüş olacağım.

Şimdi gelelim asıl meseleye. Keypade 30tl verdim. Hemen çöpe atmaya gönlüm el vermez.
Bunun pcb'sini söküp areste çizerek fr4 epoksi plaketten yapmaya çalışacağım.

20200916_132138.jpg

20200916_132212.jpg

20200916_132812.jpg

20200916_132845.jpg

Çizimini bitirdim. Padleri iyi oturtabildiysem iş görür.
Birazdan baskı devresini çıkartmaya girişicem.

keypad_pcb.png

20200916_160512.jpg

Baskı devresi de bitti. Toparlamadan önce yaptığım test de bir sorun görünmüyor.

20200916_185716.jpg

20200916_185545.jpg

Ama yorumu yayınlayacaklarından emin değilim. Bu konuyu takip edicem ve direnc.net'in bu konudaki tavrını görmüş olacağım.

direnc.net'in Teknik destek sorumlusu, Elektrik-Elektronik Mühendisi Aybike KAYA Bana ulaşıp mağduriyetim konusun da yardımcı olmaya çalıştı ve keypad ile ilgili olumsuz yorumumu yayınladı. Artık keypad almak isteyenler durumundan haberdar olacaklar. Bu sayede direnc.net'in de ürünlerinden daha çok müşterileririn arkasında durduğunu görebiliyoruz.

Direnç.netten en son 5-6 yıl önce alışveriş yapmış memnun kalmamıştım.
Uzun bir aradan sonra 4 tane çok turlu pot aldım 2'si bozuk çıktı.
Başka bir siteye göre fiyatı daha uygundu.
Daha önce karşılaşan oldu mu?

Direnç.netten en son 5-6 yıl önce alışveriş yapmış memnun kalmamıştım.
Uzun bir aradan sonra 4 tane çok turlu pot aldım 2'si bozuk çıktı.
Başka bir siteye göre fiyatı daha uygundu.
Daha önce karşılaşan oldu mu?
Malzeme kalitesineiyi diyemem ama iletişim kurarsan yardımcı oluyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
5,791
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back