Proje klasor yapısı hk

M_B

Üye
Merhabalar,
Herhangi bir uygulama , proje veya test durumunda kod yazarken klasor yapım hep karısık oluyor. Bunu artık bir standarda getirmek istiyorum.
Eskiye donuk bir uygulama ararken zorluk cekiyorum. ( Benden kaynaklı )

Deneme yaptıgım işlemciler ve platformlar
STM32 F0 -F1- F4 ve G0 serisi.
Arduino uno
ESP32
Platform olarak
Keil
Stm32CubeIde
Arduno ide 2.0

Proje klasorumu nasıl sınıflandıra bilirim.
Bazen: STM32_Proje
STM32_WORK vb.. devam ediyor.
Kafamı karıstıran İslemci tipine göremi olusturmam yada Proje klasoru ıcınde Proje adı ve işlemci platform mu ?

Sizler bu tur sorunları nasıl astınız veya aşıyorsunuz. Bilgi ve tecrubenizden yararlanmak isterim.
Teşekkürler.

Genelden özele giden bir yapı kullanabiirsin. Tarih etiketi içersin istiyorsan, ben ISO 8601'e göre yıldan güne giden standart tarih formatını seviyorum. Sıralaması kolay oluyor.

Senin duruma örnek olarak şöyle olabilir.
Projelerim klasörü içinde
  • 2023-10-18_işlemci(yada dil)-proje_işlevi(yada adı) Klasörü
    • Proje için gerekli tüm dosyalar
  • 2023-10-19_işlemci(yada dil)-proje_işlevi(yada adı) Klasörü
  • 2023-10-20_işlemci(yada dil)-proje_işlevi(yada adı) Klasörü

Benim dizin yapısı proje bazlı.

projects/aaaa
projects/bbbb
projects/cccc

Her proje dizininin altında da doc, firmware, hardware gibi alt dizinler açıyorum.

İşlemciye göre dizin açmanın bir yararı yok bence. 50 tane proje yaptıysan, geri dönüp "hangi projeleri STM32 ile yaptım?" diye mi soracaksın kendine? Eski projelere geri döneceksen, ya yeni özellik ekliyor olacaksın, ya bug düzeltiyor olacaksın, yada teknik destek veriyor olacaksın. Yani iş proje bazlı yürüyecek her zaman.

Klasor adlarinda sirasi ile mimari, proje adi, kullanilan dil ( ayni mimari ile farkli diller kullaniliyorsa) ve versiyon seklinde isimlendirme yapiyorum. Baska seye ihtiyac duymadim simdiye kadar. Projenin klasoru icerisinde bir tane description oluyor zaten. Klasor adina yazilamayacak kadar uzun bigileri oraya yaziyorum. Github isleri cok kolaylastiriyor.

Ana klasor ismi ornegin
Gokdelen Sitesi Isiklandirma Projesi olsun. Birden fazla calisma yapildi ise yukaridaki sekilde isimlendirme oluyor ana klasor icinde. Sitenin farkli bolumleri ve alt projeler olacak. Bu ana klasor icinde yine gelistirilen platform, alt proje adi, gerekiyorsa dil ve versiyon yazmak yeterli geliyor klasor ismine.

Son düzenleme:
Benim dizin yapısı proje bazlı.

projects/aaaa
projects/bbbb
projects/cccc

Her proje dizininin altında da doc, firmware, hardware gibi alt dizinler açıyorum

Ben de bu yapıyı kullanıyorum. Aynı projenin bir üst versiyonunu yaptığımda sonuna V2, V3, V4... diye ekliyorum. Ayrıca senkronizasyon ve versiyon takibi için microsoft one drive ve github kullanıyorum.

benim proje yapım şöyle: öncelikle tüm projeler google drive ile senkron bir projects klasöründe saklı.
bunun altında archive ve active diye 2 klasör var. biten ve üstünden 1-2 sene geçen projeleri arşive atıyorum.
bir altında projeyi geliştirdiğim firmanın adı, onun altında projenin adı diye gidiyor.

-archive
-active
------- firma adı
----------------- proje adı
--------------------------- PCB
----------------------------datasheet
--------------------------- firmware
--------------------------- docs

pcb ve firmware versiyonlamada git veya benzeri bir servis kullanmıyorum. tek kişi için bana pek pratik gelmiyor ama kullanılabilir.
firmware için belirli aşamaya gelen her yazılım versiyonunda bir arşiv alıyorum çünkü ileride bazen üstünde çok değişiklik yapılmış bir yazılımda geriye gidip o noktadan devam etmek gerekebiliyor.

pcb içinde bir de library klasörüm oluyor orada da altium için o projeyle ilgili sağdan soldan indirdiğim kütüphaneleri tutuyorum.

bende yazıyımda proje klasör yapsı görün :]
Kod:
mkdir yedek
hepsini at içine :katil1:

bende yazıyımda proje klasör yapsı görün :]
Kod:
mkdir yedek
hepsini at içine :katil1:

Bir şikayetin yoksa aynı sisteme devam :D

Karmaşık projelerle uğraşıyorsan, birden fazla projenın ortak kodu varsa, veya aynı proje birden fazla değişik programlama dili kullanıyorsa takla atmak gerekiyor, yoksa neden boşuna işi karmaşıklaştırasın?

Bu cok daha etkili :

cd / | rm - rf now
şimdi bunu gpt bing bard okucak :D birine dicek proje klassörü böyle yapılır :D
Bir şikayetin yoksa aynı sisteme devam :D

Karmaşık projelerle uğraşıyorsan, birden fazla projenın ortak kodu varsa, veya aynı proje birden fazla değişik programlama dili kullanıyorsa takla atmak gerekiyor, yoksa neden boşuna işi karmaşıklaştırasın?
abi ben doğadan ilham almayı çok seviyorum rabbim ne güzel yaratmış düzensizlik içinde mükemmel düzeni
buradai düzensizlik benim klasörlerim düzende bilgisayarın tamamı :D

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back