Proskit mt 1710

Iyi gunler 2014 yilinda almis oldugum mt 1710 proskit olcu aletimin bugun direnc olcumunu gerceklestirmedigini fark ettim...kisa devre buzzer kismi kucuk omajlari olcuyor...diger kademelerin hepsi aktif calisiyor...elimde baska bir olcu aleti olmadigi icin olcum yapamadim..gozle ilk bakista hic bir bozuk parca bulamadim...basina gelen varsa yardimci olabilir mi?

Ekler

• 20230912_144713.jpg
    20230912_144713.jpg
    231.8 KB · Görüntüleme: 78
  • 20230912_144255.mp4
    7.5 MB
Problar kisa devreyken olcup olcup tekrar ayni donguye dusuyor...baskada bir sorunu gorunmuyor...bakalim cozume ulasabilecek miyim?

Komutatoru omaj kismina al ve prob uclarina bir direnc bagla.
Ardindan komutatore baski yap. Baski esnasinda olcum yapiyormu test et.

Yeni bir olcu aleti aldim..icindeki tum parcalari kontrol ettim..arizali parca bulamafim..komutatore baski uygulasamda sonuc degismedi...en son olasilik chip kaldi...
Komutatoru omaj kismina al ve prob uclarina bir direnc bagla.
Ardindan komutatore baski yap. Baski esnasinda olcum yapiyormu test et.
R

Bende de aynı model var.Uzun süre kullanmayınca aynı hatayı verdi.Komütatör ile biraz sağ sol yapınca düzelmişti, sanırım komitatör kontakların da oksitlenme veya paslanma oluşuyor

7 aydir calismadan duruyordu...gelince bir bakayim dedim direnc kismi calismadi...sokup butun parcalari olctum...hicbir sorun gorunmuyor..komutator temiz gorunuyordu..proskite mail attim cevap verdiler.daha detayli video istediler gonderdim...unit 136+ idarelik bir multimetre aldim...aleti sevdigimden ugrasacam..bakalim sonuc ne olacak...
Bende de aynı model var.Uzun süre kullanmayınca aynı hatayı verdi.Komütatör ile biraz sağ sol yapınca düzelmişti, sanırım komitatör kontakların da oksitlenme veya paslanma oluşuyor

Bu multimetre VC97 modelinin yeniden markalanmış hali. bir çok firma farklı isimlerde satıyor ama hepsi aynı. VC97 üzerinden arama yaparsanız daha çok tamir bilgisine ulaşabilirsiniz.
eğer komütatörde oksitlenme sorunu varsa üzerini WD40 ile temizleyin.

Bu multimetre VC97 modelinin yeniden markalanmış hali. bir çok firma farklı isimlerde satıyor ama hepsi aynı. VC97 üzerinden arama yaparsanız daha çok tamir bilgisine ulaşabilirsiniz.
Komutatorde sorun yok...paslanma yok...oksitlenmede yok...farkli bir ariza var gibi..gorunurde bozuk parcada yok

Bakir yerleri temizlememe ragmen sonuc degismedi...

Bakın, öncelikle sizin yanınızda değiliz. ne yaptığınızı, ne kullandığınızı ve ne gördüğünüzü bilmiyoruz. sadece tahmin edebiliriz ki bu tahminler teknik tecrübeye dayanıyor.
öncelikle proskit'e mesaj yazmışsınız ancak bu cihazı proskit üretmiyor. başka bir markanın altyapısını kullanıyor. onlara sormanın hiç bir anlamı yok. ek olarak ben olsam proskit'in hiç bir ürününü almam. buzamana kadar neyini kullandıysam sorun yaşadım.
oksit sorununa gelince, örnek olarak, benim 20 senelik emekli multimetre için yeni problar almıştım. ilk kullandığımda sesli süreklilik testine getirdim ama metal kısımları temas ettirirken ses cızırtılı çıkıyor bazende temas etmiyordu. yani özetle prob ucları nikel kaplı oluyor ve bunlar rafta çok uzun süre bekleyince oksitleniyor. bu oksit tabakası gözle görülmüyor. bakınca parlak ve temiz gibi. bu tabakayı çözmek için çok zorlandım.
Aynı şekilde multimetrelerin komütatörleri nikel kaplamalı oluyor. oksitlenme durumunda tesbit edilmesi zordur. bunun yanında metal fırçalarıda kontrol etmenizde fayda var. gerekirse yüzeyi ahşap gibi bir malzemeyle hafifce kazıyın. eğer sorun düzelirse komutatör bağlantılarına yalıtkan gres sürmelisiniz.
Dahası entegre arızasına yüzde yüz emin olmayın. bu çok nadir görülür. en son yüksek frekanslı ve yüksek voltaj genliğe sahip sinyal ölçümü yaptıysanız bu durum en iyi multimetrelere bile zarar veriyor. chip arızaları durduk yere asla olmaz.
son olarak, hem yeni hemde eski kullandığınız multimetrelerin trueRMS özelliği mevcut değil. ne yapmaya, ne almaya nede kullanmaya değer.

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,489
Son üye
satranc19

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back