PROWARE 150 W İkili Taşlama Motoru

Sercan

--
Bugün BİM'e atıştırmalık bir şeyler alayım diye gittim bir baktım 159 TL'ye ikili taşlama var. Taşlama zaman zaman eksikliğini hissettiğim bir alet.

Bu fiyata yüksek kalite bir şey beklemiyorum ama muhtemelen ben bunu kullanarak eskitmeyeceğim. O nedenle sadece taşları bu para eder diye düşünüp aldım.

IMG_20210724_191850.jpg

IMG_20210724_191955.jpg

IMG_20210724_191945.jpg

Cihazın 3000 devir/dk hızı ve 150 w gücü olduğu ifade ediliyor. Taşları ise 150 mm çapında.

Kutudan çıkarttıktan sonra güvenlik ve destek için ufak bir kurulum yapmanız gerekiyor. Kurulumu nasıl yapacağınız kitapçıkta yazmıyor ama zaten aya astronot göndermiyoruz....

Koruyucu camlar çok kalitesiz plastik. Üzerinde çiziklerle ve yüzeyinde dalgalanmalar var. Fakat kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.

IMG_20210724_192226.jpg

Küçük olan cihazın 26 cm genişliği 24 cm ise (koruyucu camların en tepesi) yüksekliği var. Kurulum sonrası ebatları hakkında fikir vermesi için aşağıdaki gibi görünüyor.

IMG_20210724_193740.jpg

Çalışırken yalpa yapsada alt tarafında bulunan plastikler sayesinde oldukça sessiz çalışması sağlanmış. Eğer üzerinde yazanlar doğru ise IP40 dayanıma sahip.

IMG_20210724_195019.jpg

Bu da ilk çalıştırma videosu.

Bire bir aynısından yaklaşık bir yıl önceki satışlarında ben de almıştım.
gayet yeterli bir taşlama motoru. Şimdiye kadar bir kaç defa işim düştü, her seferinde de hiç zorlanmadan işimi gördü.

Gayet yeterli bu aletin benzeri ile bayram öncesi 70 taneye yakın bıçak ve satır bileyledik

Bizde 10 tane filan bileyliyoruz da 70 bıçak gerçekten iyiymiş. :D

Gayet yeterli bu aletin benzeri ile bayram öncesi 70 taneye yakın bıçak ve satır bileyledik
@ibrahimcelik Biraz konuyu dağıtmak gibi olacak ama sen bu konuda bilgilisin sanırım. Bende tam aksine bıçak bileme konusunda beceriksizim. Zaman zaman kasaplarda filan görüyorum keskin bıçakları. Heveslenip eve geliyorum ama bıçağı iyice köreltiyorum. Bu konuda bana bir yardımın dokunur mu? Bir püf noktası var mı bu işin?

@ibrahimcelik Biraz konuyu dağıtmak gibi olacak ama sen bu konuda bilgilisin sanırım. Bende tam aksine bıçak bileme konusunda beceriksizim. Zaman zaman kasaplarda filan görüyorum keskin bıçakları. Heveslenip eve geliyorum ama bıçağı iyice köreltiyorum. Bu konuda bana bir yardımın dokunur mu? Bir püf noktası var mı bu işin?
Ben de beceremiyorum abi babam yapıyor genelde

Abi bir kasap özentisi de benim. Sordum bir tane kasaba bıçağından eve alalım diye. Kaldı ki öyle çok kaliteli de durmuyorlar. Adam dedi ki bu bıçakta marifet yok dedi mesele masatta dedi. Sonraki araştırmalarıma göre sertliği çok yüksek olmayan bir çelikten yapılmış bıçaklar kullanıyorlarmış. Evet hızlı köreliyor ama masat ile bileyince de anında max keskinliğe geliyor. O yüzden her müşteride bir biliyorlar. Sert çelik olsa zor körelecek ama körelince de masat bilemeye yetmeyecek. Diyelim ki yedek bıçağı var, körelince ona geçsin desek. Keskinliği bir eğri olarak düşünürsek bıçağı değiştirinceye kadar hep biraz daha körelecek. Yumuşak çelik hızlı körelse de ağız açmak için en iyisi ve hep keskin kalıyor bu sayede. Sonuç olarak kasapların bıçağı büyülü değilmiş ben de üzüldüm. Ağız kesim şekilleri de var tabi illa ki bir yerden sonra alet(taşlama, bant zımpara) ile ağız açmak gerekir o ayrı.

Keskin bıçak merakı dedemden bana geçti sanıyordum. Meğer çok meraklısı varmış.

bende benzerini birkaç yıl önce bimden almıştım. çabucak ısınıyor. sizde de bu sorun var mı?

Evet bendeki de çok ısınıyor. Test için bir bıçak bileyledim hemen ısındı.

Bende de aynı sorun var 5 dakika çalışma sonrası motor bölümü çok ısınıyor. Çözüm önerisi olan arkadaşlarımız düşüncelerini paylaşırlarsa uygulama yapalım.

HPIM7583.JPG

HPIM7584.JPG

Keskin bıçaklarla ilgili bir video. Her eve lazım. :D

Bıçak meraklıları için ben de 2 Türk kanal tavsiye edeyim. Yabancı zaten sınırsız miktarda var.

1-2 yıldır bıçak yapan birisi kendi öğrenim süreciyle beraber öğrenmek isteyenler için iyi olabilir.

Bu da çok daha profesyonel birisi her türden bıçaklar yapıyor.

Benim bileme düzeneği. Tepsinin için su dolu, suyun içine de bileme taşını koyuyorum. Taşın mavi tarafı 2000 kum, beyaz tarafı 8000 kum. Tepsiyi duvar ile mermer kenarı arasına kıstırıyorum. Bıçağa önce 2000 tarafı ile kaba şekil veriyorum, sonra 8000 tarafı ile işi bitiriyorum.

Sonuç çok iyi olmuyor ama idare ediyor. Bıçağı hep sabit açı ile sürecek bir düzenek olsa sonuç çok daha iyi olur.

IMG_20210728_222042.jpg

Öyle düzenekler var aslında. Bileyleme için 30 ° çok iyi bir açı diyorlar.

1627502643273.png

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back