PV Arc Detection (Fotovoltaik Ark Algılama)

Taçsız Kral Pele

Aktif Üye
Ünlü ustatlara selam olsun. Herkesin gecmis bayrami kutlu olsun.

Ozellikle fotovoltaik ev kurulumlarinda kablo arizalarindan dolayi (kablolarin yeteri kalinlikta secilmemesi, soketlemenin dogru yapilmamasi vs) ark atlamalari basliyor. Bilmeyenler olabilir, PV paneller birer akim kaynaklaridir aslinda.

Eger bu ark zamaninda algilanmazsa, catida ozellikle ahsapta yanginlara neden olur ve eviniz kul olabilir.

Gelismis donusturuculerde ark algama sistemleri var.

Zihni sinir soru burada, sadece gerilim ve akima bakarak, paralel seri bir cok kolu olan bir sistemde, ark basladigini nasil algilarsiniz?

Üstat kategorisine girmiyorum ama ben kaynak ve yük voltajlarını takip edip hat üzrinde, çekilen akım için beklenenden fazla bir voltaj düşümü olması durumunda arktan şüphelenirim.

Ünlü ustatlara selam olsun. Herkesin gecmis bayrami kutlu olsun.

Ozellikle fotovoltaik ev kurulumlarinda kablo arizalarindan dolayi (kablolarin yeteri kalinlikta secilmemesi, soketlemenin dogru yapilmamasi vs) ark atlamalari basliyor. Bilmeyenler olabilir, PV paneller birer akim kaynaklaridir aslinda.

Eger bu ark zamaninda algilanmazsa, catida ozellikle ahsapta yanginlara neden olur ve eviniz kul olabilir.

Gelismis donusturuculerde ark algama sistemleri var.

Zihni sinir soru burada, sadece gerilim ve akima bakarak, paralel seri bir cok kolu olan bir sistemde, ark basladigini nasil algilarsiniz?
elektrik arkı geniş bandlı ve çok fazla frekansın üst üste bindiği bir gürültü oluşturur. kablo üstünden bunu tespit etmek çok zor değil.
hatta ilk mors vericileri bir boşluktan atlayan ark ile üretilmiştir.

Üstat kategorisine girmiyorum ama ben kaynak ve yük voltajlarını takip edip hat üzrinde, çekilen akım için beklenenden fazla bir voltaj düşümü olması durumunda arktan şüphelenirim.
Ben de boyle dusunurdum, bir yasima daha girdim, artik Unutmam AFDD yi

DC'de de böyle mi? Aslında sürekli arkın spesifik bir sesi var. Bu sesin kaynak makinesinin frekansından yani akımın DC kaynakta da olsa pulse'lar şeklinde olmasından kaynaklandığını düşünüyordum. PV panellerde de böyle gürültü mü oluşacak acaba.

Gerçekten de fena bir şey, bu kış ufoyu bağladığım uzatma kablosunda oluştu. aslında kablo bu güce uygundu ama yaralıymış. kısa süre içinde ark oluştu. Ben sigortaları indirene kadar devam etti. Arkın çabucak diğer kabloların izolasyonunu eritip sigortayı veya KAKR'ı attıracağını düşünürdüm, öyle olmadı, yani yeterince beklesem sigorta atardı ama...

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back