Qianli Mega-idea CX3 CMOS Industrial Camera

volta

Kıdemli Üye
Qianli CX3 Mikroskop kamerasını aldım. Yanına da 130X lens aldım. Ürünlerin linkleri aşağıda. Denemek için kurduğumda görüntü alamadım (ekran görüntüsünü aşağıda paylaştım). Önce yazılımını kurdum sonra lensi kameraya taktım. Güç ve usb bağlantılarını kurdum. Windows ve yazılım kamerayı gördü ama kamera kırmızı-kahverengi karışımı bir görüntü verdi. Acaba yüksek zoomdan mı diye biraz yukarıya kadırdım değişen birşey olmadı. Bu tip kameralarda ilk seferde ayar mı yapmak lazım acaba?.Ayrıca bilgisayarı hiç açamadan hdmidan monitöre bağladım bu seferde siyaha yakın bir görüntü verdi. Sizce sorun ne olabilir?

camera.PNG

photo_2023-07-17_23-48-57.jpg

Son düzenleme:
Acaba lensi korumak için plastik kapak tarzı bir şey olabilir mi
iki tarafta da kapak vardı 130x lenste onları çıkardım. Kameradaki koruma kapağını çıkarmadan zaten lensi takmak mümkün değil. Kameranın lens koruma filmi vardı onu çıkardım. Ya genelde böyle şeylerde sorun basit birşey çıkar ve boşuna stres yapmışım dersin. Yani öyle umuyorum. Çünkü kamerayı aldığım yer çok müşteri canlısı bir yer değildi. Aklıma gelen acaba bir renk ayarı falan mı yapmak lazım.

Bu arada ilk kez böyle birşey kullanıyorum. Daha önce mikroskopta kullanmadım. Yani aklınıza gelen herşeyi söyleyebilirsiniz. Size çok basit gelen birşeyi ben bilmiyor olabilirim. Karşınızda bir gerizekalı var gibi düşünebilirsiniz :katil2:

Son düzenleme:
Lense telefonun flashını tutunca pc yazılımında görüntü değişiyor mu diye kontrol ettin mi. Bu arada pc yazılımı pc nin dahili kamerasınıda görebilir device kısmından senin harici kamerayı seçtiğinden emin ol.

Bu arada pc yazılımı pc nin dahili kamerasınıda görebilir device kısmından senin harici kamerayı seçtiğinden emin ol.
Ondan eminim. Zaten dahili kamera yok. Harici webcam var onu da çıkartmıştım zaten. White balance denedim koyduğum kağıt biraz böyle bulutlu bir beyazdı ama. Ondan sonra parçayı lense yaklaştırınca sanki biraz görüntü belirir gibi oldu. Yada bana öyle geldi. Ya umarım sorun kamerada değildir. Şimdi tahtakaleye gidip o nemrut adamlarla muhattap olmak istemiyorum.

Kamera C ve CS Mount lens kabul ediyor. Aradaki fark aşağıdaki halka. Odak oturmadığı için görüntü karanlık çıkıyor olabilir.

CS Mount aparat edinip deneyin.
1689644857900.png

Raspberry pi hq kamera içinden çıkıyor. Temin edemezseniz görüşelim.

Bu arada kamerayı kaça aldınız? Güzel görünüyor.

Kamera C ve CS Mount lens kabul ediyor. Aradaki fark aşağıdaki halka. Odak oturmadığı için görüntü karanlık çıkıyor olabilir.

24642 eklentisine bak

İçinden çıktı ama lens direk takılınca hiç denemedim bunu. Ben onu eğer lens başlığı kameranın yuvasına girmezse kullanılan bir aparat sanmıştım. Akşam eve geçince denerim.

qianli.jpg

Son düzenleme:
Bu arada kamerayı kaça aldınız? Güzel görünüyor.
Teşekkürler 120 dolara (3150 TL) aldım. Tahtakalede böyle ilginç birşey var. Herşeyin fiyatı dolarla. O yüzden ilk başta ürünlerin fiyatını idrak etmek zor oluyor. Yalnız ben çok dolaşmamak için ilk bulduğum yerden aldım. Belki tahtakaledeki diğer mağazalardan daha ucuza bulunabilir. Eğer giderseniz eski santral binasının yanında Avrasya 1453 var. Oraya uğramanızı tavsiye ederim. Çok ilgililer ve kibarlar.Ben sonradan keşfettim burayı. Kamerayı başka yerden almıştım. Aldığım yerdeki adamlar rahatsız edici derecede antipatikti.

Son düzenleme:

24642 eklentisine bak

Denedim bugün ilk başta görüntü gelmeyince yine olmadı dedim ama odak mesafesini ayarlayınca görüntü almayı başardım. Adamlar adaptörü boşuna koymamışlardır :). Daha net görüntü elde edince ekran görüntüsü paylaşacam. Hobi odam dağınık olduğu için bilgisayar masamın üzerinde sadece deneme amaçlı emaneten kurmuştum. Orayı toparlayınca başına adamakıllı oturacam. Biraz da evdeki hesap çarşıya uymadı. Aliexpresste aldığım led ring benim lense geniş geldi. Buna bir aparat bulmam lazım. ışık olmadan renkli görüntü olmuyor. Tahtakaleden aldığım 0.5x ve 0.7x barlow lensler olmadı, mikroskop içinmiş sanırım. Ben barlow lensleri tek tip sanıyordum. Barlow lensler çalışma mesafemi arttırmak adına önemli. Daha işlevsel bir stand almayı da düşünüyorum. Yani anlaşılan bana yakın zamanda tahtakale yolu gözüktü :). Bu arada çok teşekkürler @fide.

Aliexpresste aldığım led ring benim lense geniş geldi.
Benim mikroskopta florasan var. Isındığı için çok hoşlanmıyorum. LED ring almak istedim ama kaynadı gitti. Eğer senin cihazın ebatlarında bulursan, bana uyarsa sendekini alabilirim. İlgilenirsen özelden yada buradan ölçünü ve fiyatını yaz.

Benim mikroskopta florasan var. Isındığı için çok hoşlanmıyorum. LED ring almak istedim ama kaynadı gitti. Eğer senin cihazın ebatlarında bulursan, bana uyarsa sendekini alabilirim. İlgilenirsen özelden yada buradan ölçünü ve fiyatını yaz.
Tamam. Duruma göre haberleşiriz.

eski santral binasının yanında Avrasya 1453 var. Oraya uğramanızı tavsiye ederim. Çok ilgililer ve kibarlar.
Demiştim. Bu sefer gidişimde başkaları vardı. Benle ilgilenen adam yoktu. Aynı ilgi ve kibarlığı göremedim. Demek olay sadece o adamla ilgiliymiş. Sözlerimi geri alıyorum. Yine kalan tahtakale esnafına göre tercih edilebilir tabi. Tahtakalede fiyatlar piyasaya göre uygun ama esnafı pek esnaf değil. Ben bir daha mecbur kalmadıkça gitmem. Biraz daha fazla veririm internetten alırım yada biraz beklemeyi göze alır aliexpressten alırım bu adamların tavırlarına maruz kalmam. Bir ara Karaköye de uğramayı düşünüyorum umarım orada da aynı şeyle karşılaşmam.

Son düzenleme:
Mikroskoptan ilk görüntüler :) . Beklediğimden iyi çıktı. Yalnız barlow lens sıkıntım var böyle çalışma mesafesi çok kısa ve anladığım kadarıyla barlow lensler genelde daha büyük zooma sahip lensler için benimkine göre henüz bulamadım.Aliexpressten aldığım adama mesaj attım, dönüş bekliyorum. Sizde denk gelirseniz diye lensinresmini ekliyorum ayrıca.
photo_2023-07-23_22-20-28.jpg

photo_2023-07-23_22-20-26.jpg

Kameraya giren kısımın çapı 25mm en alttaki kısım sanırım 28mm. 130X olan lens

Screenshot from 2023-07-23 22-24-05.png

Yalnız barlow lens sıkıntım var böyle çalışma mesafesi çok kısa ve anladığım kadarıyla barlow lensler genelde daha büyük zooma sahip lensler için benimkine göre henüz bulamadım.
Çok aceleci bir yorum olmuş. Biraz daha deneme yapınca çalışma mesafesi iyi aslında. Yaklaşık 12-13cm'de sıkıntı olmadan net görüntü alabiliyorum. Benim standdan dolayı daha fazlasını deneyemedim. Belkide çok gerek olmadığı için barlow lens bulamadım piyasada 130X lens için. Led ring sorununuda çözdüm. Sanırım şu an tek ihtiyacım ergonomik bir stand. Benim lensin çapı dar olduğu için bulmak biraz sıkıntı olacak gibi. Aslında ben mevcut satılan standları belki kendi lensime bir şekilde uydururdum ama sağolsun tahtakale esnafı 2-3bin TL'yi para olarak görmediği için beni başlarından savuşturdular. Pek inceleme ve deneme şansım olmadı.

photo_2023-07-23_22-47-26.jpg

Amazondan bu tur bir mikroskop almistim...usadan gelmisti...wifi ile de goruntu aktarabiliyor..kendi ayarli isigi var fakat birseye yaramiyor.sonra elimde bulunan miknatisli led isik kaynagini sag-sol yaklasik 45 dereceden verdigimde smd parcalar cok netbir sekilde okunup gorulebiliyor.

Amazondan bu tur bir mikroskop almistim...usadan gelmisti...wifi ile de goruntu aktarabiliyor..kendi ayarli isigi var fakat birseye yaramiyor.sonra elimde bulunan miknatisli led isik kaynagini sag-sol yaklasik 45 dereceden verdigimde smd parcalar cok netbir sekilde okunup gorulebiliyor.
Ben de led ring parlama sorunu yarattığı için aşağıdaki akrobat led lambayı aldım. Açıyı ayarlayarak daha temiz görüntü alabiliyorum.

sunshine-led.png

Forum istatistikleri

Konular
5,994
Üyeler
2,519
Son üye
Coby5

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back