Qorvo DWM1001 ile Kapalı Alanda Konumladırma Deneyimler

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
1723548640677.png

DWM1000 serisi yeni adı Qorvo olan Decawave firması tarafınan üretilen kapalı alanda konumlandırma çözümleridir.
Modüller model numarasına bağlı olarak değişmekle birlikte genel olarak 6.5GHz frekansında çalışmaktadır.

DWM1001 modüller kendi arasında iletişim kurarak telemetri yapmakta ve modüller arasında mesafeyi hesaplamaktadır.

Son düzenleme:

Modülleri kullanmak aslında çok basit ama asıl büyük problem Qorvo şirketinin Decawave'i satın aldıktan sonra geliştirdiği Android uygulamasının çalışmaması. Qorvo Mesh ve Qorvo Connect isimli iki uygulama var ama bluetooth üzerinden modülleri görmesine rağmen modüllere bağlanıp onları konfigüre edemiyor. Bu da programı işlevsiz hale getiriyor.

1723549300887.png
1723549331245.png

Modülleri edinmem ve modüller üzerindeki işlemlerde yol göstermesinden dolayı @ozkarah, @gumush ve @czorgormez teşekkür ederim. Onlar sayesinde kapalı alanda konumlama ile ilgili sorunumu çözdüm ve tezimde kullanabilecek duruma geldim.

Son düzenleme:
Qorvo Mesh ve Qorvo Connect uygulamasına alternatif olarak ve modüllerle iletişim kurmamı sağlayan android uygulaması olan DRTLS'i aşağıdaki linkten APK olarak indirip telefona kurdum.
1723552173250.png

MDEK1001 ile ilgili dökümanlar:

Uygulamayı kurduktan sonra modülleri tanıtıp 4 tanesini anchor tanımladım.
Anchorlardan birini initiator olarak ayarlamak gerekiyor. Bu referans noktası olarak düşünülebilir.

1723549867986.png

1723549949053.png

Anchor modüller tanıtıldıktan sonra Auto Positioning (sağ üstteki üç nokta) yapılması gerekiyor. Burada initiator olan modülden başlayarak saat yönünün tersi yönde cihazları sıralamak gerekiyor.

1723550177594.png

Modül isimlerinin solundaki noktalardan tutulup modüllerin sırası değiştirilebiliyor.

Takip edilmek istenen modül Tag olarak ayarlanmalı.
1723550297943.png

Son düzenleme:
Ayarlamadan sonra Grid seçilerek Tag modülün hareketi takip edilmeye başlanabilir.
1723550369387.png

Tag modülün hareketini okumak için ise ben USB kablo ile bilgisayara bağlanıp terminal üzüerinden okumayı tercih ettim.
1723550483828.png

Seri port açıldıktan sonra iki defa enter tuşuna basılında modül iletişim kurmaya hazır hale geliyor.
1723550569200.png

help yada ? ile komut listesine ulaşılabilir.

Burada ençok kullanılacak komutlar:
apg: konum okuma
les: Ölçülen konumu göster
lec: Ölçümleri ve konumu konumu CSV formatta göster
lep: Konumu CSV dosyasında göster

1723550788611.png

Bir raspberry image'i var. Orada Coordinator olan tum hepsinin datasini topluyor sonra bir mqtt'ye post ediyor. Boylece hepsinin konumunu tek noktadan ayrica bir iletisim sistemi ( zigbee , bt , wifi ) kullanmadan

Tebrikler, adeta kapalı alan real time kinematik olmuş, videonun sonunda decaforum diye bir bölüm var, yaşadığınız sorunları orda yaşamış olanlarda olabilir.

@gumush imajı gördüm ama Raspberry pi3B uyumlu ama Pi3B+ uyumlu değil diye not düşülmüş. Elimde Pi3 yok. Bu yüzden denemedim.
Ama yukarda terminal görsellerini kullandığım uart iletişimi benim işimi fazlasıyla görecek.
Birkaç gün içinde python ile uart verilerini işleyen bir kod yazar, sonucu yine burdan paylaşırım.

@gumush Modüller için tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Baya da hızlı tazeliyor koordinat bilgilerini. En hızlı tazeleme ayarı nedir acaba?

Android uygulamadan ziyade python ile kod yazıp realtime (10Hz) okumayı deneyeceğim. İtiraz edeceğini sanmıyorum.
Arayüzden ayarlanabiliyor ama 10Hz benim için yeterli olacaktır.

Son düzenleme:
Toplam bir bant genisligi var. Bu bolunuyor. Cok uzun zaman oldugundan hatirlayamadim ama o set icin tum uniteler acikken 8-10hz araliginda oluyor.

Dökümanları karıştırıken bir durum ile karşılaştım.
@gumush listener olayından bahsetmişti. Anchor va Tag dışında bir modül anchor ve passive olarak ayarlanıyor. Sonra usb kablo ile uart üzerinden modüle bağlanılıyor. Modüle terminal üzerinden les/lec/lep komutlarından birini verince hareket eden modülün konumunu dışarıdan takip edilebilir hale geliyor. Bu da fiziki erişim olmadan modül hareketlerine ulaşmamı sağlıyor.
Benim projem için elzem değil ama güzel uygulama alanları var.

0D90 ve 8BB3 isimli modüllerin hareketi dışarıdan bir modül tarafından dinlenebiliyor.
1724159839276.png

Mavi kutucuk içindekiler ID, oklarla gösterilenler ise konumları gösteriyor.
Böylece bu modül ile ilgili bir olay daha çözülmüş oldu.

Ekler

• 1724159465734.png
    1724159465734.png
    67.8 KB · Görüntüleme: 12
  • 1724159788396.png
    1724159788396.png
    41 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
les: anchor konumları ve tag konumlarını verir.
lec: tagların ölçüm değerlerini ve konumlarını ID ile birlikte CSV formatında verir
lep: sadece konumları CSV formatında verir.

Forum istatistikleri

Konular
6,527
Üyeler
2,683
Son üye
zzzz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back