Raspberry Pi 4 Besleme Devresi

syntaxbender

Yeni Üye
Selamlar arkadaşlar, raspbbery pi ile beraber 2wd tekerler ile beraber ortamdaki çeşitli ses görüntü verilerini işlemek istiyorum. Aşağıdaki gibi bir devre tasarladım kart ile motorların besleme devrelerini ayırdım motorların kartı etkilememesi için, hem motorlar hem de rpi4 kart için 2x 18650 batarya düşünüyorum piyasada uygun fiyat, bulunabilirlik ve şarj devre bulunabilirliği açısından. Aşağıdaki şemayı bir inceleyip fikirlerinizi belirteseniz çok sevinirim. Ayrıca esas konum olan şarj devresi hakkında da "xS BMS" gibi bir kavrama rastladım. bms şarj devresi yapımını düzgünce anlatan bir kaynağa rastlamadım. Yani misal denk geldiğim bir kaynak tp4056'ları seri bağlayıp bunu yapmaya çalışıyordu ve çalıştığını iddia ediyor. Gel gelelim aradaki bir pilin önce dolması bütün işi karıştıracak... Bu şekilde berbat şarj devreleri gördüm o yüzden şarj devresi konusunda bir çizim, kart v.b. önerilere de açığım arkadaşlar :) Çok teşekkürler.
rpi.png

bu şekilde çalıştırdın mı? daha tasarım aşamasında mısın?

l298 input için common ground istiyor diye biliyorum

LM2596 modul common ground zaten. +V degisiyor sadece. Sorun cikmaz. Devrede iki ayri BMS kullanilacaksa topraklari birbirine baglamak yeter.

LM2596S-DC-DC-Converter-Module-Bottom.jpg

bu şekilde çalıştırdın mı? daha tasarım aşamasında mısın?

l298 input için common ground istiyor diye biliyorum
öneri için teşekkürler hocam henüz daha tasarım aşamasındayım. common ground için motor sürücünün topraklamasıyla rpi4'ün topraklaması ortak olması gerekiyor demek istiyorsunuz galiba değil mi? benim tasarımda 2 farklı besleme devresiyle 2 farklı gnd hattı mevcut şuan.

L298N'e hat cekerken bir tanesi de toprak olacak yani. Baska ozel bir seye ihtiyac yok.

öneri için teşekkürler hocam henüz daha tasarım aşamasındayım. common ground için motor sürücünün topraklamasıyla rpi4'ün topraklaması ortak olması gerekiyor demek istiyorsunuz galiba değil mi? benim tasarımda 2 farklı besleme devresiyle 2 farklı gnd hattı mevcut şuan.
motorlarda oluşacak paraziti özellikle pwm kontrol yaparken hepsini rpi4'e taşımışta olacaksınız bundan dolayı reset kilitlenme gibi sorunlar yaşama durumunuz olabilir.

ben yerinizde olsam 2 farklı besleme kullanır L298'i optokuplörler ile sürerdim.Böylelikle motor sürücde yaşanacak her türlü parazit gibi sorunlardan izole olursunuz.

motorlarda oluşacak paraziti özellikle pwm kontrol yaparken hepsini rpi4'e taşımışta olacaksınız bundan dolayı reset kilitlenme gibi sorunlar yaşama durumunuz olabilir.

ben yerinizde olsam 2 farklı besleme kullanır L298'i optokuplörler ile sürerdim.Böylelikle motor sürücde yaşanacak her türlü parazit gibi sorunlardan izole olursunuz.
süpersin hocam konular giderek karışıyor haha optokuplör'e bir bakmam lazım bir göz atıp optokuplör'e tekrar pingleyeyim, teşekkürler.

Ben pille çalıştıracağım derken bozmuştum Raspi'yi. Denemek için birkaç kez aç kapa yaptım. 5-5.5V gibi ayarlama yaparken gitti Rpi. Voltajı aşmadığıma eminim.

Çok dandik bir entegreden geliyor işlemci voltajları. Besleme modülü almanızı tavsiye ederim.

Ben pille çalıştıracağım derken bozmuştum Raspi'yi. Denemek için birkaç kez aç kapa yaptım. 5-5.5V gibi ayarlama yaparken gitti Rpi. Voltajı aşmadığıma eminim.

Çok dandik bir entegreden geliyor işlemci voltajları. Besleme modülü almanızı tavsiye ederim.
elektronik ile yeni yeni uğraşırken bana da herşey biraz toz pembe geliyordu.

Her regülatör her devre kararlılık ile çalışır oluşacak sorunlar benim hatamdandır gibi yorumlarım vardı zamanla bir devreye, fikre ,projeye tepeden bakıp neler tasarımsal hata, neler donanımsal hata, neler komponentlerin hatası değerlendirebilir hale geliyorsun.

Ben bu yüzden çoğu yeni başlayana kritik uyarıları yapmam deneyimleyerek öğrenilen bilgi benim nezlimde en unutulmayacak bilgi.

Ben bunu yapacak olsam kesinlikle buck converter ile kontrol kısmını beslemezdim.

elektronik ile yeni yeni uğraşırken bana da herşey biraz toz pembe geliyordu.

Her regülatör her devre kararlılık ile çalışır oluşacak sorunlar benim hatamdandır gibi yorumlarım vardı zamanla bir devreye, fikre ,projeye tepeden bakıp neler tasarımsal hata, neler donanımsal hata, neler komponentlerin hatası değerlendirebilir hale geliyorsun.

Ben bu yüzden çoğu yeni başlayana kritik uyarıları yapmam deneyimleyerek öğrenilen bilgi benim nezlimde en unutulmayacak bilgi.

Ben bunu yapacak olsam kesinlikle buck converter ile kontrol kısmını beslemezdim.
Öğrenme açısından kısmen katılmakla beraber madalyonun diğer yüzüne bakarsak bilgi paylaşılmalı ki amerikayı tekrar tekrar keşfetmeyelim :) bu örnekte amerikayı yeniden keşfetmenin maliyeti yaklaşık en az 2k olacak ve bu proje bir gelir ticari v.b. amaçlarla da hazırlanmıyor :)

Buck convertor yerine neler kullanabiliriz sizce, ya da başka gördüğünüz sorunlar varsa bahsedin hocam araştıralım, öğrenelim, mentörlüğünüzde hareket edelim :)

Öğrenme açısından kısmen katılmakla beraber madalyonun diğer yüzüne bakarsak bilgi paylaşılmalı ki amerikayı tekrar tekrar keşfetmeyelim :) bu örnekte amerikayı yeniden keşfetmenin maliyeti yaklaşık en az 2k olacak ve bu proje bir gelir ticari v.b. amaçlarla da hazırlanmıyor :)

Buck convertor yerine neler kullanabiliriz sizce, ya da başka gördüğünüz sorunlar varsa bahsedin hocam araştıralım, öğrenelim, mentörlüğünüzde hareket edelim :)
paylaşıp paylaşmama ile ilgili bir sorunum yok tabii bildiklerimi yazarım.

daha real olarak bir atmadığınızı düşünmekle birlikte bütün ön gördüğüm problemleri alt alta yazarsam projeyi yapmaktan vazgeçebilirsiniz.

Bu yüzden rpi4'ü bozmayacağınız kadar ışık tutsam yeterli olacaktır.

Neden kontrol kısmını buck ile beslemeyin dedim?
Buck converter PWM kontrol esasıyla çalışır yani devamlı açılıp kapanan anahtar var bu anahtar açıldığı an bobin üstünde edünklenen gerilim kapasitörde birikiyor anahtar açık durumdayken yani bobin üstüne gerilim endüklenmezken kapasitör üstünde biriken enerji sisteminizi beslemeye devam eder

Bu şekilde sürekli açılıp kapanma halinde çalışan güç kaynağı rpi4'ü beslerse devamlı darbeli bir beslemeye maruz kalacak rpi4 bu benim nezlimde uzun vadeli bir problem.

Lineer bir regülatör kullanmanızı öneririm

Konu üzerinden uzun sayılabilecek bir zaman geçmiş. Ben de birkaç ekleme yapayım.
1) LM2576/2596 giriş ve çıkış arasında en az 3V fark ister. Piller şarjlı iken (>4V) bu isteği karşılar ama şarj azalmaya başladığı zaman karşılayamaz. 2 seri pil şarjlı iken 8.4V verir. %50 seviyesinde iken 6.5~7V arasında bir gerilim üretir. Bunu alıp 5V regüle etmek biraz zor. Burda tavsiyem 3 seri 18650 pil kullanmanız yada powerbank kullanmanızı öneririm.
2) @Ahmet bahsettiği darbeli akım sıkıntı bir durum. Hele ki 3A maksimum gücü olan bir modülden yer yer 3A akım çekebilen Raspi4 gibi bir modülü beslerken. Burda daha büyük bir buck modül kullanmanızı tavsiye ederim.

1711635186787.png

300w stepdown regulator aratınca çıkıyor.
3) Buck regülatör darbeli çalıştığı için çıkışında iğne pulse görülebilir. Özellikle yük, yüksek akım çektikten sonra ani olarak düşük akıma döndüğü noktalarda. Bunun için çıkışa 5V TVS diyot takmanızı tavsiye ederim.
SMAJ5 gibi bir tvs diyotu çıkışa takarsanız iğne pulseleri traşlayacaktır.

Ekler

• 1711635187079.png
    1711635187079.png
    117.9 KB · Görüntüleme: 6

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,840
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back