Rastgele üretilen sayılar

mikron24

Aktif Üye
Standart fonksiyonlar ile gerçek anlamda rastgele sayı üretmenin mümkün olmadığı belirtilmiş.

Elimizde 1 000 000 bayt olsun. Bunlar belirli bir sıraya göre mi üretildi? Baytların tekrar periyodu nedir? Her xxx bayt sonrasında başa mı dönüyor? Nasıl buluruz?

Son düzenleme:
Kullandigin programlama dilinde ramda acilabilecek en uzun byte arrayi acip icini sozde random verilerle doldurdugunda, arrayin atiyorum ilk 100 byte'ini tum arrayda arayan bir yazilim yazilabilir.

Diyelim bulunmadi. Array bir daha doldurulur bir daha aranir.

Dilin kitapciginda illaki bu bilgi vardir.

Son düzenleme:
Aslinda cok buyuk arraya gerek yok.

1KB byte array random verilerle doldurulur ve bu veri ile uretilecek random test edilir. Cok uzun bir peryoddan sonra basa donecektir.

Fakat random fonksiyon bir kez tohumlandiktan sonra bir daha mudahale etmemek lazim.

Pi sayısının basamakları tesadüfi mesela. İstenen şekilde gruplanarak kullanılabilir. Gruplamaya farklı basamaklarsan başlandıkça sayı serisi değişir. Bu basamak timer registerindaki başvuru anındaki değere göre belirlenirse birbirinden farklı çok sayıda tesadüfi seri elde edilebilir. Sayı serisinin tesadüfiliğini test etmek için algoritma bilmiyorum.

Pi basamakları burada tesadüfilik bakımından incelenmiş.

Rastgele sayı üretmemizdeki amaç, tahmin edilebilirliği azaltmak veya imkansız hale getirmektir.

Farklı yöntemlere ait periyodlar aşağıdaki sayfada belirtilmiş. Beğendiğimiz yöntemi kullanabiliriz. Sorun kalmadı.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back