Rs385 motor ile ffb direksiyon yapacağım YARDIM!!!

salih389

Üye
Arduino leonardo ile direksiyon sistemi yapmayı planlıyorum bunun için yazıcı parçaları kullanacağım elimde disk enkoder -2 tane rs385 motor- yazıcının kendi trafosu var 24v 0.63A çıkışı var bts motor sürücüsü bu trafo ile çalışır mi ? motorların kaç volt, kaç amper kullanacağını bilmiyorum
Amper düşük gelirse voltajı 12v a düşürüp amperi arttırabilir miyiz ? Bilgisi olan var mı ?
Zaten bu motorları da yazıcıdan söktüm
Yani olabildiğince düşük maliyetle yapmaya çalışıyorum. bir motor sürücüsü ve fan alacağım
Çok kuvvetli bir sey beklemiyorum mukavemetli olsun ets2 de geri toplasın yeter
5v 2A lik adaptör bağladığımda yavaş dönüyordu ve elimle rahatça durdurabiliyordum (belki referans olur)

Buck converter ile gerilimi 12V'a dusurebilirsin. Akimda yaklasik iki katina cikar, yani 1200mA. RS385 motorlar 12V'ta yukte iken 1.5A cekerler. Iki tane kullanacaksan kaynak en az 3A vermeli. Bu guc kaynagi bu motorlari beslemeye yetmez.

Buck converter ile gerilimi 12V'a dusurebilirsin. Akimda yaklasik iki katina cikar, yani 1200mA. RS385 motorlar 12V'ta yukte iken 1.5A cekerler. Iki tane kullanacaksan kaynak en az 3A vermeli. Bu guc kaynagi bu motorlari beslemeye yetmez.
peki bu iki motoru aynı anda en verimli çalışması için kaç volt ve amperle vermek gerekir ? (fazla gelip yormayacak yetersiz de gelmeyecek)
örn. 12V 5A led trafosu yada 19V 4,74A leptop adaptörü gibi hangisi mantıklı olur ? veya farklı bir adaptör

Bendeki Microsoft direksiyon setinde ayni motordan 1 adet var, 15V AC - 2A adaptorle calistiriliyor bu set. Bende onu modlayip 900 derece yaptim, vites ve 3. pedal ekledim. Bu sette 12V DC elde ediliyor. Bana gore tek motor yeterli feedback i sagliyor. 2 motor kullanacaksaniz dedigim gibi en az 3A besleme lazim. 12V - 5A led trafosu is gorur. Arduinoyu PC uzerinden besleyeceksiniz zaten.

Bendeki Microsoft direksiyon setinde ayni motordan 1 adet var, 15V AC - 2A adaptorle calistiriliyor bu set. Bende onu modlayip 900 derece yaptim, vites ve 3. pedal ekledim. Bu sette 12V DC elde ediliyor. Bana gore tek motor yeterli feedback i sagliyor. 2 motor kullanacaksaniz dedigim gibi en az 3A besleme lazim. 12V - 5A led trafosu is gorur. Arduinoyu PC uzerinden besleyeceksiniz zaten.
öncelikle yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim ileriki zamanlarda vites pedal hepsini tamamlamayı düşünüyorum. Eğer arduino da sıkıntı yaşarsam bir problem olursa yardımcı olur musunuz ? (buton,vites için 5x5 metrix bağanltı birde motor sürücünün pinleri işin içine girince karışacak gibi)
birde tek motor olursa yine 12V 5A mi kullansam bir sıkıntı olur mu ? led trafosunun fiyatlarını bilmiyorum boyutlarıda biraz büyük gibi, daha uyguna leptop adaptörü alsam olur mu ? (hem daha kompak) elde etmem gereken min ve max değerleri paylaşabilir misniz ? (duruma göre alternatifleri değerlendirmek için)

Sahibinden.com da 2. el led trafolar cok ucuz diye onlardan soyledim. 5A olanlari 40 - 50 TL gibi fiyatlara satiyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back