Şarjlı Matkap 12V ve 18V Arasındaki Fark

slewrate

Aktif Üye
Merhaba,

Şarjlı matkap/vidalama almayı düşünüyorum. Bosch veya Milwaukee.

Milvaukee'yi staj yaptığım firmalarda görmüştüm. Bosch'un tıkandığı yerde o devreye giriyordu. Bosch daha uygun fiyatlı tabi Milwaukee'ye göre.
Milwaukee'nin fırçasız olmasının büyük avantajı da var.

Bu yüzden fırçasız almaktan yanayım. Bosch marka fırçasız motorlu olanlarda var tabi ama hiç kullanmadım.

12V / 18V konusunda kararsızım. 18V daha ağır işler için mi oluyor?

Bu matkapla dışarıya iş falan yapmayacağım tabi ama tamirat/hobi işlerinde de hemen de bayılıp pes etmesin istiyorum.

Merhaba,

Şarjlı matkap/vidalama almayı düşünüyorum. Bosch veya Milwaukee.

Milvaukee'yi staj yaptığım firmalarda görmüştüm. Bosch'un tıkandığı yerde o devreye giriyordu. Bosch daha uygun fiyatlı tabi Milwaukee'ye göre.
Milwaukee'nin fırçasız olmasının büyük avantajı da var.

Bu yüzden fırçasız almaktan yanayım. Bosch marka fırçasız motorlu olanlarda var tabi ama hiç kullanmadım.

12V / 18V konusunda kararsızım. 18V daha ağır işler için mi oluyor?

Bu matkapla dışarıya iş falan yapmayacağım tabi ama tamirat/hobi işlerinde de hemen de bayılıp pes etmesin istiyorum.
Hobi işleri için bence şarjlı matkap edinmek pek akıl kârı değil. Forumlar akülü matkap aldım bataryası öldü , bu normal matkapa döndürülemez mi diye viyaklayan insanlar ile dolu . Hele de kırk yılın başında bir kullanacaksanız hiç bulaşmayın derim . Matkapim da traş makinamda 220 volt . Takıyorum prize cayır cayır. Kim uğraşır batarya ile pil ile .

Bunu anlamak için biraz daha detay bilmek lazım. Tahmin yürütecek olursam şarjlı cihazlar zorlandıkça akıma yüklenirler. Bu yüklenme sırasında 18v, 12v a göre daha kuvvetli bir verim sağlayacaktır. Yani cihaz 12v da 5 amperi daha çok zorlanarak çekerken, 18v da 5 amperi daha rahat çeker.

Bu yorum hiç bir bilimsel veriye dayanmamaktadır. Sadece kendimce mantıklı bir yorum yapmaya çalıştım. Belki de yanlış düşünüyorum dur.

Ama şuda var. 12v olan 10A ise, 18v olan 5A ise güç konusunda 18v olan avantajlı olsada şarj süresi bakımından 12v olan daha iyi gider herhalde. Yanş bataryaların verebileceği amper değerini de öğrenmek lazım.

1663189373275.png

Ev aletleri tamirinde 4 senedir kullandığım ürün bir çok kez elim ayağım oldu şahane bir ürün, tetik kısmı komple dönerek vidalama düz hale gelmekte. Küçük olmasının büyük avantajları var. Severek kullandığım bir ürün tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Şarjlı matkap konusunda @Under Ground görüşüne katılmıyorum. Bosch marka hem değişen bataryalı hem de IXO şarjlı tornavida kullanıyorum. Bazen matkap tığı değiştirirken ya şu şarjlıdan bi tane daha olsa diye düşünmüyor değilim.
Bence şarjlı vidalama şart. Şarjlı vidalama matkap ile aynı şey değil. Bosch marka mavi seri düşünebilirsiniz. Mümkünse yedek batarya da olsun.
Yedek batarya 3d yazıcı ile başka işler için de batarya olarak kullanılabiliryor. El feneri, projeler için güç kaynağı vb. Bu yüzden elektronik - mekanik uğraşıyorsanız şarjlı tornavida şart.

https://www.google.com/search?q=gsb...HYA4DZAQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1579&bih=735&dpr=1

IMG-6974525968681687939.jpg

bendeki model bu:

Sayın @slewrate hobi amaçlı evde ufak tefek arızalar için şarjlı vidalama aramakta. Sn @fide sizin bahsettiğiniz ürün çok güzel ama mavi renk profesyonel seri bu işler için bence epeyce lüks kaçar. Para var huzur var diyorsanız ayrı tabii ki :D

Şarjlı matkap konusunda @Under Ground görüşüne katılmıyorum. Bosch marka hem değişen bataryalı hem de IXO şarjlı tornavida kullanıyorum. Bazen matkap tığı değiştirirken ya şu şarjlıdan bi tane daha olsa diye düşünmüyor değilim.
Bence şarjlı vidalama şart. Şarjlı vidalama matkap ile aynı şey değil. Bosch marka mavi seri düşünebilirsiniz. Mümkünse yedek batarya da olsun.
Yedek batarya 3d yazıcı ile başka işler için de batarya olarak kullanılabiliryor. El feneri, projeler için güç kaynağı vb. Bu yüzden elektronik - mekanik uğraşıyorsanız şarjlı tornavida şart.

https://www.google.com/search?q=gsb...HYA4DZAQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1579&bih=735&dpr=1

IMG-6974525968681687939.jpg

bendeki model bu:
Ben şarjlı olup şarjı biten , yok bataryası bir süre sonra cortlayan her şeye uyuzum . Cep telefonu da dahil . Tabi kişisel görüşüm. Zevkler değişir kişiye göre . Babam heves edip sarli matkap almış . Tabi kırk yılın başı kullanıyor. Bataryaları mort olmuş. Çarşı da 800 lira yeni batarya fiyatını duyunca hopladı.

Babamda ucuz çin malı şarjlı matkap vardı. Makinayı tezgahın üstünden yere düşürdüm ve mili yamuldu :kizgin1: Sonra babam mecbur gitti iyisini aldı ve iyisi daha pahalıya gelmiş oldu. Bende bosch 18V-60 FC akülü vidalama var ve çok memnunum. Özellikle 90 derece başlığı ve kenara yakın delme/vidalama başlığını sürekli kullanıyorum. Geçenlerde pil grubunu tamir etmiştim. Ama ben 6 sene önce aldım, şimdi artık alınacak gibi değil.

Makita ya da bakabilirsin. fiyat performans olarak bosch'tan daha iyi. Benim gözlemlediğim bütün profesyonel mobilya kurulum işleri yapanlar Makitayı tercih ediyor, bir bildikleri vardır herhalde.

Birkaç yıl önce Hilti marka aldık ve hala aynı performans ile kullanıyoruz. Ürünü alırken arkadaş ile mağzaları gezerek kendimizce piyasadaki ürünleri test ettik aradığımız özellik tork kademelerinin iyi çalışıyor olmasıydı. Örneğin bir m8 civatayı tork kademesi ile düzgün bir şekilde sıkmalıydı. Yüksek torklu tork kademesine sahip ürün sayısı az. Nihayetinde 18 kademeli 3 vitesli Hilti almaya karar verdik. Buna en yakın ürün ise mavi seri bir bosch olmuştu. Bütçe sorun değil ise kesinlikle Hilti tavsiyemdir. Klavuz çekme, torklu sıkma, büyük delikler gibi ağır işlerde başarılı.

Ancak evde kullanım için nerdeyse her marka ürün iş görür...

IMG_20220915_160211.jpg
2017 Aralık ayında Hepsiburada dan 390₺ almıştım.Yanında hediye olarak sırt çantasıda vardı.Genellikle mobilya montaj işinde kullandım beni bu zamana kadar yarı yolda bırakmadı.Plastik doğrama kapıya 12'lik buldex vidayı zorlanmadan attım.Abim otomatik sulama işi yapıyor,seyyar satıcıdan çakma dewalt almış 3 yıldır kullanıyor memnun olduğunu söylüyor.Ağır bir işte kullanmıyor ama nerdeyse hergün elinde. Piyasa mallarının içinde kaliteli ürünlerde var. İnternet de satılan 38v-58v 8a yazanların alayı 12v gerçek den 18v piyasa ürünü ev kullanımı için iş görür bana göre

Sık kullamayacaksanız profesyonel serisi ürünler gereksiz pahalı olur.
Bosch, makita, metabo vs markalı ürenleri de kullanmış biri olarak black decker ve koçtaşın markası olan Mac Allister'ı öneririm. Tabi ki arada fark var ama Hem onlar kadar pahalı değiller hem de roman vatandaşlarımızın sokakta sattığı şeylerden kaliteli en azından garantili ürünler. Nadiren kullanacaksanız tek bataryalı olanını öneririm. 2. Batarya zamanla öleceği için boşuna para vermeyin.
Ek bilgi olarak; bir kere sökmüştüm Mac Allister'ın içinden samsung batarya çıkıyor.

Bende de stanley var. Yoğun kullanımda bir pil bitmeden diğeri hızla şarj oluyor. Güç ve tork çok iyi. Tetik iyi, tetiği salınca mandren kilitleniyor. Mandren mükemmel. Kullandığım çoğu dişliyle kurmalı mandrenden daha güçlü sıkıyor. Çok kolay kullanılıyor. Duvar delmekte de rahat kullanıyorum. 2 yıl önce aldım şimdi aynı kalitede mi bilmem ama fiyat çok yükseldi.
18 voltun bir avantajı da piller bitecek olursa görece düşük akımla çalıştığından daha kolay bulunan pillerle yenilenebilir diye düşünüyorum da uzun bir süre buna gerek olmayacaktır.
Ama madem bütçe var fırçasız milwakue'ye kadar kim tutar seni.

Bende de stanley var. Yoğun kullanımda bir pil bitmeden diğeri hızla şarj oluyor. Güç ve tork çok iyi. Tetik iyi, tetiği salınca mandren kilitleniyor. Mandren mükemmel. Kullandığım çoğu dişliyle kurmalı mandrenden daha güçlü sıkıyor. Çok kolay kullanılıyor. Duvar delmekte de rahat kullanıyorum. 2 yıl önce aldım şimdi aynı kalitede mi bilmem ama fiyat çok yükseldi.
18 voltun bir avantajı da piller bitecek olursa görece düşük akımla çalıştığından daha kolay bulunan pillerle yenilenebilir diye düşünüyorum da uzun bir süre buna gerek olmayacaktır.
Ama madem bütçe var fırçasız milwakue'ye kadar kim tutar seni.
Darbeli özelliği varmı.Delme işlemini kara sıvadamı yaptınız.

Darbeli özelliği varmı.Delme işlemini kara sıvadamı yaptınız.
Farketmemişim. Bendeki darbeli olanı bunun. Evet kara sıvayı kolayca deliyor ama beton için uygun değil belki ince delikler açar. 220V yeşil seri bosch'u bir daha elime almadım bunu kullanmaya başlayınca.

Bu şarjlı zımbırtılar aslında iki kategori:

1) Şarjlı matkap
2) Şarjlı vidalama

Her ikisinde de tork limitleme var (yani tırıldama). Matkap olan daha yüksek devir yapabiliyor, ama maksimum vereceği anlık tork daha düşük. Bir de boyut olarak büyük oluyor, ağır oluyor ve çalışırken kolu yoruyor.

1663319569846.png

Vidalama olan fazla yüksek devir yapamıyor ama çok yüksek anlık tork verebiliyor. Bunların küçük kafalı ve hafif olanları var, fazla yormadan iş yapmayı sağlıyor ve dar yerlere de rahat giriyor.

1663319452199.png

18971 eklentisine bak

Ev aletleri tamirinde 4 senedir kullandığım ürün bir çok kez elim ayağım oldu şahane bir ürün, tetik kısmı komple dönerek vidalama düz hale gelmekte. Küçük olmasının büyük avantajları var. Severek kullandığım bir ürün tavsiye ederim.
Bende bu modelden var. Attım kenara nerdeyse hiç kullanmıyorum. Tam şarjlı olsa bile yüksek tork( 5-6) ayarlarında dönemiyor. Aldığımdan beri öyle. Belki rafta beklerken pili bozulmuştur.

Forum istatistikleri

Konular
5,929
Üyeler
2,505
Son üye
mustafa125307

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back