SDS2104X Plus ile SDS3034X HD karşılaştırması

Sercan

--
Siglent yeni osiloskopları duyurunca bir senelik SDS2104X Plus'ı ve elimdeki diğer iki osloskopu satıp SDS3034X HD alma fikrine kapıldım.

SDS3034X HD'nin fiyatını hak edecek özelliklere sahip olduğunu biliyorum.

Ancak PA hariç bütün yazılım opsiyonları orijinal lisanla açık SDS2104X Plus yerine, SDS3104X HD almanın ne gibi farkları olacağına ilişkin fikirlerinizi merak ediyorum.

Kafamda bazı anahtar noktalar var fakat ben koşulsuz yorumlarınızı merak ettiğim için foruma yazmak istedim. Fiyat mesnetli bir yorum yapmayın.

Bu arada 12 bit çözünürlük tabii ki iyi ama 8 bit (yazılımla 10 bit) cihazım da yeteri kadar iyi. :D

ScreenImg(3).png

Bu arada özellikleri yanyana koyup her iki cihazın linkini de paylaşayım.

1710446955592.png

Karar vermenize yardımcı olur belki

Ekler

• SDS1000X&SDS3000X HD.mov
    223.6 MB
  • siglent sds3000HD:2000HD:2000+.pdf
    53.1 KB · Görüntüleme: 24
Bu video ve dökümanları çoktan inceledim. Cihaz birkaç gömlek üstte zaten. Fakat çok yeni olduğu için kutu içeriğinden çıkan problar hakkında bile doğru düzgün bilgi bulamadım.

Mesela ileride hack edilebilirse aynı probları tam performansla kullanabilir miyim? Eevblog'da aradaki farklara ilişkin bir konu açtım. Başka sipariş verenler de varmış konuya dahil oldular. Aktif prob vs var deniyor. Ama hepsi bir çeşit duyum gibi. :D

Mesala ben geliştirdiğim uygulamada FFT fonksiyonunu kullanıyorum. Osiloskopu da uygulamamı doğrulamak için kullanıyorum. 2 yerine 4 milyon veri noktası olması bile benim işime yarayacak bir özellik.

Ama bu bilgi internet sitelerindeki tabloda 2 Mpts olarak geçerken yukarıdaki karşılaştırma tablosunda 4 Mpts olarak görüyorum. Bu tarz bilgiler de kafa karıştırıyor.

Kullanım kitabı ve cihaza ait probe katalogları yardımcı olacaktır. Kullanım Kitabında FFT kısmında detaylı açıklamalar mevcut

Ekler

• SCP5000_Current Probe Instructions_EN01A 2023113002.pdf
    1,011.3 KB · Görüntüleme: 25
  • Probe_DataSheet_EN01E.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 26
  • SDS3000X_HD_UserManual_EN01A.pdf
    16.1 MB · Görüntüleme: 18
Bant genişliği yüksek olan cihazlarda, bant genişliğine uygun prob verilmiyor malesef. Bu tip GHz lik probların fiyatı bazan osiloskoptan daha pahalı oluyor :) Mesela benim Keysight DSO9194A nın bant genişliği 1 GHz iken, gelen problar 500 MHz idi.

Her türlü daha kabiliyetli bir cihaz işte. Alım gücünün olması, elinin altında daha iyi bir cihazın olmasını istemen ve buna sahip olmakla tatmin olacak olman, bu cihaza sahip olmak için yeterli ve geçerli gerekçe değil mi? Varsın çok ekonomik olmasın kim tutar seni!

Dökümanlarda prob modeli yazmıyor ama sitesini incelediğimde pasif probla geldiğini görüyorum. Onunda model numarası yazmıyor. :kizgin2:

En iyi ihtimalle (SP2035) 350 MHz olabilir. Bu durumda 1GHz olanından da aynı pasif prob mu çıkıyor? Bari aktif prob olaydı...

1710498743805.png

1710498694103.png

Bant genişliği yüksek olan cihazlarda, bant genişliğine uygun prob verilmiyor malesef. Bu tip GHz lik probların fiyatı bazan osiloskoptan daha pahalı oluyor :) Mesela benim Keysight DSO9194A nın bant genişliği 1 GHz iken, gelen problar 500 MHz idi.
3GHz SDS7304A ile gelen probda (SP3150A) 500 MHz. Galiba birşeyleri gözden kaçırıyorum.

Bari aktif prob olaydı...

Aktif prob fiyatlarına bakarsan bunun neden olamayacağını anında görürsün. 1 tane aktif probun fiyatı bazan osiloskoptan fazla oluyor, sen 4 tane istiyorsun :D

Nedense bir an sonu A ile biten probları bir an aktif olarak düşündüm.

Bildiğim kadarı ile 1 GHz'lik pasif probu bir marka veriyor cihaz ile birlikte fakat 1 GHz'lik sinyal pasif probe ile nasıl ölçülür bilmiyorum.
Frekans çok yüksek olduğu için ufacık bir kapasitans bile belki sinyali bozabilir. 1 GHz'lik akitf probe ile daha kaliteli bir ölçüm yapılabilir diye düşünüyorum.

Bunun dışında 8 ile 12 bit arasında normal ölçümlerde bu kadar fark ediyor mu?

SDS2104X Plus 100MHz - SDS3104X HD 1 GHz osiloskop ; A serisi mercedes ile S Serisi mercedes'i karşılaştırmak gibi olmuş.

Her türlü daha kabiliyetli bir cihaz işte. Alım gücünün olması, elinin altında daha iyi bir cihazın olmasını istemen ve buna sahip olmakla tatmin olacak olman, bu cihaza sahip olmak için yeterli ve geçerli gerekçe değil mi? Varsın çok ekonomik olmasın kim tutar seni!
25-30 yıl kadar öncede bizimkileri eve internet almaya ikna edemedim, boşa para harcamaya "Ne gerek var?" diyorlardı. :facepalm1:

Fakat kaçak göçek kendi imkanlarımla internete ulaştım. Gece telefon kutusunda evlere giden hatları komşunun hattıyla bile değiştirmişliğim oldu. Hatta bir defasında askari ücretin üstünde maaş alan babamın 3-4 maaşı kadar telefon faturası ödemek zorunda kaldım. O zaman da hurdadan topladığım bilgisayarı filan satıp faturayı ödemiştim. :D

Neyse ben bu tecrübe ile sonradan aylık 10 bin doların üzerinde kazanacak işler yaptım. Yatırdığımdan fazlasını hep kazandım.

Kesinlikle haklısın. Bugün de aynı şekilde daha kabiliyetli bir cihazın masamda olması her türlü fayda ve imkan sağlar.

Sonuç her defasında iyiki zamanın ruhuna uygun davranıp, kendimi geliştirdim diyorum.

SDS2104X Plus 100MHz - SDS3104X HD 1 GHz osiloskop ; A serisi mercedes ile S Serisi mercedes'i karşılaştırmak gibi olmuş.
Öncelikle bu bir karşılaştırma değil.

Zaten kullandığım SDS2104X Plus'da hack ile 500 MHz'ye yükseltiliyor, bizzat denedim. Benim baktığım SDS3034X HD model de 350 MHz varyantı. Hack edilebiliyor mu o da belli değil. Yani hız olarak daha düşük bir ürüne bakıyorum.

Burada asıl amaç bu dönüşümün faydaları neler onu keşfetmeye çalışıyorum.

Senin örnekten anlatmak gerekirse; S class araba hangi düğme ne işe yarar, aracın limitleri nelerdir bilmeden 5-10 yıl kullanan birçok insan tanıyorum. Gerçekte bu adam için A ile S arasında pratik bir fayda olamayabilir. Ben S model bir araç alırsam gerek otobanda gerekse gündelik kullanımda bana sunduğu bütün imkanların keyfini çıkartırım. :dans2:

Aktif problar cihazlarla birlikte genellikle verilmez. (fiyatlarından dolayı) @taydin belirttiği gibi fiyatları osilloskoplar'dan pahalı olabilmektedir. SDS3000x HD serisi osiloskoplar 500Mhz pasif problar ile gelmektedir.

SP3050A ya da SP3150A olduğunu farz ediyorum ama tam model numarası belli mi? Gerçi bunların aralarında ne gibi farklar var onu da anlamadım bire bir aynı görünüyor.

1710503215227.png

Bildiğim kadarı ile 1 GHz'lik pasif probu bir marka veriyor cihaz ile birlikte fakat 1 GHz'lik sinyal pasif probe ile nasıl ölçülür bilmiyorum.
Frekans çok yüksek olduğu için ufacık bir kapasitans bile belki sinyali bozabilir. 1 GHz'lik akitf probe ile daha kaliteli bir ölçüm yapılabilir diye düşünüyorum.

Evet Tektronix in var bir tane 1 GHz pasif probu. Nasıl çalışıyor anlamıyorum ama. Acaba koaksiyeli kalın da oradan mı kapasiteyi düşüyor? Yoksa içerideki özel pasif devre bir şekilde kapasiteyi dengeliyor mu?

SP3050A ya da SP3150A olduğunu farz ediyorum ama tam model numarası belli mi? Gerçi bunların aralarında ne gibi farklar var onu da anlamadım bire bir aynı görünüyor.

31903 eklentisine bak

Bence SPO3050A ile SP3150A arasında anlamlı bir fark yoktur. Ya birisi aynı ürünün küçük bir revizyon geçirmiş yeni adıdır ya da farklı coğrafyalar için farklı kodlar gibi birşeydir. SP2035A ile SP5035A ise sanki farklı seriler için optimize edilmiş gibi duruyor. "Compensation Range" farklı.

Probun kullanım kılavuzunda bile aradaki farkları belirtmemişler SP3150A/SP3050A için. Bu durumda herhalde Çinli maliyeti düşürmek için farklı bir malzeme kullandı probun bir yerinde ve yeni model numarası atadı.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back