SEG 32" 32855 TFT-LCD TV görüntü çiftleme arızası

Sercan

--
Elimde bana ait olmayan, tamir için bir tane SEG 32" tv var. Televizyon açılışta 10 saniye normal çalışıyor daha sonra aşağıdaki "sinyal yok" içerikli fotoğraflarda görüleceği gibi ekranda görüntü dikey olarak çift görünmeye başlıyor. Çok uzun süre cihazı kapalı tutarsak, 10 saniyelik düzgün görüntü tekrar beliriyor fakat 15-20 dk sonra dahi çalıştırsak açılışta da düzgün görünmüyor.

Cihazın içini açtım, göz kontrolü yaptım ve güç katından bir tane kondansatörün şiştiğini gördüm ve değiştirdim. 1000μF olması gereken kondansatörün, 274μF ve 2.0 Ω ESR değeri olduğunu gördüm.

Her ihtimale karşı etrafındaki kondansatörleri de söktüm ve test ettim. 2 tanesini daha değiştirdim. Bunlar sorunumu düzeltmeye yetmedi. Zaten güç katında tiz bir ses var. Bu ses kondansatör değişiminden sonrada devam etti. SMPS'lerde ses olabilirde bu ses bana biraz fazla gibi geldi. Aşağıdaki videoda sesi duyabilirsiniz. SMPS'in şeması var, fakat sorun sadece SMPS kaynaklımı bilmiyorum.

20230802_185214.jpg
20230802_215319.jpg
20230802_215328.jpg
20230802_215343.jpg
20230802_215405.jpg
20230802_215834.jpg

Arkaplanda farklı sesler olsada SMPS'den gelen viziltı şeklinde sesi rahatlıkla duymak mümkün.

Cihazın içinde Vestel 17PW25-3 SMPS bulunuyor ve aynı versiyonun şemasını da buldum. Bu SMPS Toshiba, SEG ve Vestel gibi birçok markada kullanılıyormuş.

1691010544246.png
1691010558246.png

1691010580388.png
1691010591490.png

Ekler

• vestel_17pw25-3.pdf
    142 KB · Görüntüleme: 121
Çalışırken 12V'un görüntüsü, burada epey yaklaştırdım. Bir altta da normal görüntüsü. Badcaps forumunda bu sorunun "tab bond" tamiri ile ilgili olduğunu söylemişler ama tepeden tepeye 1.6V dalgalanma varken ve çıkan bu sese rağmen cihazın normal çalışmasını beklemiyorum. Oradaki durumlar daha farklı önce bozuk başlayıp, sonra normalleşen TV'lerden bahsediyorlar. Bende ise tam tersi bir hal var. Önce normal başlıyor, sonradan sapıtıyor.

ScreenImg.png

ScreenImg(1).png

SMPS çıkışlarını ana devreden ayırıp tekrar test et. Eğer cızırtı kesilirse, ana devrede bir yerde aşırı akım çeken bir komponent var. eğer cızırtı devam ederse, SMPS sekonderinde hala sızdıran bir kondansatör var demektir.

Aslında ben bütün kondansatörleri söktüm ve bendeki HW-308 komponent test cihazı ile test ettim. Sonunda elektrik yüklü dondansatörü HW-308'e değdirince cihaz çalışmayı bıraktı. Bende cihazla birlikte bıraktım. Şimdi HW-308'i tamir etmem gerekiyor...

Hmm kötü olmuş. Eğer şebeke tarafındaki kondansatörü değdirdiysen, devreye 325 V gitti demektir ... Eğer şu anda ölçüm yapmıyorsa, herhalde böyle durumlara karşı bir koruma koymamışlar ve muhtemelen işlemcinin kendisi gitmiştir.

Sadece o değil kompresör hortumu da durduk yerde yırtıldı. Sıcaktan bende dahil herşey sapıtmaya başladı. O nedenle kısa süreli ara verdim.

20230803_180905.jpg

Hmm kötü olmuş. Eğer şebeke tarafındaki kondansatörü değdirdiysen, devreye 325 V gitti demektir ... Eğer şu anda ölçüm yapmıyorsa, herhalde böyle durumlara karşı bir koruma koymamışlar ve muhtemelen işlemcinin kendisi gitmiştir.
Tam hatırlamıyıyorum ama kesinlikle sekonder tarafındaki kondansatörlerden biriydi. Test uçları işlemciye gönülden bağlı, arada direnç filan istememişler. :D

O zaman oraya şöyle 5 V luk bir TVS bağlayıp bir koruma teşebbüsünde bulunabilirsin :D

cızırtıyı frekans kondansatöründende yapabilir ayrıca taydinin dediği gibi güç devresini boşta deneyin.benzer arıza led tv de denk gelmişti 3.3v hattı kısa devreydi anakartta.

Sanki sızma yapıyormuş gibi olan bu sesin kaynağını halen bulamadım.

Elektronik yükü 1A güç çekecek şekilde ayarlayıp televizyona çalışır pozisyondayken 3.3.V, 5V, 12V ve 24V güç çıkışlarını ayrı ayrı fazladan akım ile test ettim.

Neredeyse hiç voltaj çökmesi olmadı. En çok 5.2V gerilim 4.9V'a düşüyor. Fazladan çektiğim akım güç kaynağının marjı içinde mi değil mi bilmediğimden yorum yapamadım.

Çok enteresan bir arıza. Televizyonu uzun zaman fişe takmazsam, ilk bir dakika sorunsuz görüntü veriyor. Sanıyorum bazı bileşenler ısındıkça yukarıdaki arıza ortaya çıkıyor.

Acaba sorun dekoder işlemciden kaynaklı olabilir mi? Kontrol kartının da şeması var ama sorun buradan kaynaklanıyorsa müdaha şansım pek yok.

Halen arızayı mantıklı şekilde tanımlayamadım.

Ekler

• vestel_17mb45-3_sch.pdf
    1.5 MB · Görüntüleme: 105
@Sercan hocam,
arızaya düştüğü an soğutucu spreyle main boardu soğutarak test edin. En azından arızayı belli bir alana sıkıstırmış olabilirsiniz.
HDMI dan görüntü girdiğinizdeki durum nedir. Main board dışında panel üzerindeki boardtada sorun olabilir. Onu da spreyle test edebilirsiniz.

@Sercan hocam,
arızaya düştüğü an soğutucu spreyle main boardu soğutarak test edin. En azından arızayı belli bir alana sıkıstırmış olabilirsiniz.
HDMI dan görüntü girdiğinizdeki durum nedir. Main board dışında panel üzerindeki boardtada sorun olabilir. Onu da spreyle test edebilirsiniz.
sprey ile test ettim. Hatta komposörden hava da dahi üflettim, işe yaramadı.

Arcelik televizyondaki cift goruntu arizasi ve cozumu ile ilgili video.

Bendeki sorun son videodaki gibi olabilir. Sanıyorum ısındıkça sızdıran bir kondansatör var. Tamirden vazgeçmiştim ama videoyu görünce son olarak yukarıdaki kontrolleri de yapayım bari

Cihazın üst tarafındaki PCB'ye de eriştim ve doğru düzgün bir sorun tespit edemedim. Termal kamera ile de inceledim. Sanıyorum bu arıza görüntü işleyen entegre(ler) ile ilgili. Onlarıda bulup değiştirme şansım olmadığı için bu arıza başarısız oldu diye TV'yi topladım.

Forum istatistikleri

Konular
6,568
Üyeler
2,693
Son üye
korfez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back