Seri plotter

semih_s

Kıdemli Üye
Seri porttan gelen veriyi arduino ide'deki plotterdan takip etmekten daha iyi bir çözüm. Bağlantı: hackaday . setup falan yok. arduinoya eklenti de değil. Osiloskop gibi, çizilen grafikte dikey ve yatay eksende gezinilebiliyor ve mouse tekerleğiyle dikey ve yatay eksen ölçeği değiştirilebiliyor. Windows, exe'yi beğenmedi ama çalıştırdım. Güzel. Mac ve Linux versiyonları da var.

1710576852266.png

Son düzenleme:
baud rate elle girilememesi kötü olmuş. ben zaman kaybetmemek için seri port hızını 1 milyon baud yapıyorum. bunda max 256000 seçilebiliyor.

benim kullandığım serial analyzerda buffer 500-1000-2000 sample gibi seçilebiliyor ve bunu ekranda görselleştiriyor. ama bir saçmalık var geçmiş veriler uçuyor. halbuki pc için bu verileri işlemek çok basit. geçmişe dönük de kayıt tutup istendiğinde geriye doğru görselleştirebilse harika olacaktı.

Aslında PC ler çok yüksek baud hızlarına rahatlıkla çıkıyor artık. Ben bir USB/UART dönüştürücü ile 4 Mbaud da debug verisi gönderiyorum.

Tabi burada ben linux çalışan PC den bahsediyorum. Windows kullanan müşteride mecbur baud hızını 921 Kbaud a düşürmek zorunda kaliyorum :kizgin1:

1710668775876.png

Kaynak kodunu indirim ve aşağıdaki sayfada baud_rates dizisi görüyorum. Buraya istediğimiz değeri yazarsak çalışır mı acaba?

@taydin deneme imkanın var mı acaba, bende şu bağlanabileceğim kurulu donanım yok. Kaynak kodu kolayca derlenebilir görünüyro.

1710676799580.png

Kaynak kodunu indirim ve aşağıdaki sayfada baud_rates dizisi görüyorum. Buraya istediğimiz değeri yazarsak çalışır mı acaba?

@taydin deneme imkanın var mı acaba, bende şu bağlanabileceğim kurulu donanım yok. Kaynak kodu kolayca derlenebilir görünüyro.

32002 eklentisine bak
Derleyip eklersen ben deneyeyim. arduino 8mhz saat hızındayken 256000'den fazla çalışırsa deneyeyim, şu anda 256K ile yazıyor seri plotteri. Olmadı uno'yla denerim

Bunu yazan kişi muhtemelen ana işletim sistemi linux değil. Linux'ta biraz sorunlu. Derlemede sorun olmadı ama programı çalıştırınca hemen ASSERT ile sonlanıyor. İlgili assert'i kaldırıp derledim o zaman çalıştı.

1710679829880.png

Hmm bir dakka, veri kaçırıyor 4 Mbaud'da. picocom ile veri kaçırılmıyor hiç. picocom C ile yazılmış bir program, BetterSerialMonitor C++ ile.

Derleyip eklersen ben deneyeyim. arduino 8mhz saat hızındayken 256000'den fazla çalışırsa deneyeyim, şu anda 256K ile yazıyor seri plotteri. Olmadı uno'yla denerim

Birkaç değer ekledim. Ama benim sistem Debian Testing. Senin sistemdeki kütüphaneler ile uyumlu olmayabilir.

Ekler

• BetterSerialPlotter.zip
    1.7 MB · Görüntüleme: 21
Bunun windows çalıştırır mı?

Linux binary bu

Windows'da daha yüksek hızın çalışacağı bile mechul :D

Senin loglama için mevcut hızlar yeterli zaten. Ama eğer 4 Mbaud'a ihtiyacın varsa, picocom ile rakamları alırsın ve bir dosyaya kaydedersin. Sonra da farklı bir program ile grafikleştirebilirsin.

Senin loglama için mevcut hızlar yeterli zaten. Ama eğer 4 Mbaud'a ihtiyacın varsa, picocom ile rakamları alırsın ve bir dosyaya kaydedersin. Sonra da farklı bir program ile grafikleştirebilirsin.
Değişikliğin işe yarayıp yaramadığını test etmek istemiştim. Benim için mevcut durum yeterli, daha fazlasını elimdeki uart dönüştürücünün sağlayabileceği de meçhul.

Bunu yazan kişi muhtemelen ana işletim sistemi linux değil. Linux'ta biraz sorunlu. Derlemede sorun olmadı ama programı çalıştırınca hemen ASSERT ile sonlanıyor. İlgili assert'i kaldırıp derledim o zaman çalıştı.

32003 eklentisine bak
Bence birşeyler gözden kaçıyor olmalı. Derlenmiş versiyonunu indirdiğimde Debian ile çalışıyor. Gerçi donanım ile test etmedim.

Bence birşeyler gözden kaçıyor olmalı. Derlenmiş versiyonunu indirdiğimde Debian ile çalışıyor. Gerçi donanım ile test etmedim.

Farklı derleyici kullanıyor olabilir. Farklı opsiyonlar veriyor olabilir. Zaten bug reportlar var çakılıyor diye.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back