SMT - Stencil Delikleri İptal Etmek

DevreAlem

Aktif Üye
Ufak çaplı üretim için kullanılan eleğimiz var. Üzerindeki bazı padlerin iptal edilmesi gerekiyor. Bazı th malzeme padlerine lehim sürmek için kullanılıyordu. Yeni versiyonda gerek kalmadı. Fakat varlığı sorun çıkaracak kart üzerine istenmeyen bölgelere lehim sürülmüş olacak.

1719253952259.png

(Temsili resim)

Stencil üzerine bant yapıştırarak istenmeyen delikleri iptal etmek mümkün. Fakat içerisine dolgu yaparsam daha sağlıklı olur.

Her baskıda elek temizleneceğini varsayarak kolay çıkmayacak ve yükselti olmayacak bir dolgu gerekir. Sadece delikler kapanmalı.

Japon yapıştırıcı sürsem uygulaması zor olur, kazıma esnasında çıkabilir. Oje sürsem alkolle temizlerken o da çıkar. Su bazlı madde mi kullansam?

Iptal edilecek oyuklarda tumsek olusturarak yapistirmayapsan lehim cekme asamasinda takilma yapar. Tumsek olusturmadan oyuk icini doldursan yapisan yuzeyler cok kucuk olacagindan saglam bir yapisma olmaz.

Bulacagin cozum kisa vadede sorun olusturacak gibi.

Gene en iyisi kaliteli bir band gibi.

İyice temizleyip iki bileşenli epoksi ile tıkamayı deneyebilirsin.

Alüminyum folya bantla yapıldığını işitmiştim. Lehim çekilen yüzeye metal folya bant uygulanıp,
sonrasında düz su terazisinde bir zeminde arkasından folya bantın olduğu kısma loktayt metal dolgu damlatılıyor ve deliğe yayılıyor gibi birşeydi.

Silikon mastik dolgu işşe yararmı? Her iki tarafınıda düzgün şekilde spatula ile sıtırmak lazım.
Tek yüzüne bant arkasına mastik yapılır kuruyunca bant çıkarılır.
Tamamen fikir. Uygulamış değilim.

eleklerde sorun, krem lehimin yapışmaması için elek kesiklerinin iç yüzeyi parlatılıyor ve bir form veriliyor. tabi bu yüzey ve form o delikleri başka bir madde ile tıkamayı da zorlaştırıyor.

ben olsam elektronik kimyasalları satan firmalara bu konuyu bir danışırdım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,191
Üyeler
2,584
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back