Su çarkı için 12V led lamba tavsiyesi?

mstfkrbz

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar herkese iyi bayramlar dilerim.

Dereye bir sistem kurduk.Eve kadar 12v elektrik geliyor kontrol paneli aküyü dolduruyor. Elektrik, aküden çektiğimiz paralel hatla eve dağıtılıyor. Şimdilik fotoğraftaki gibi 3 wattlık toplam 40 tane led modül takılı ve pek verimli olduğunu düşünmüyorum. Daha verimli olacağını düşündüğünüz aydınlatması iyi olan led önerilerinizi alabilirim. şimdiden teşekkür ederim.(akü 75 Ah araç aküsü)

WhatsApp Image 2022-05-03 at 16.26.39.jpeg

110000028992012 (1).jpg
WhatsApp Image 2022-05-03 at 16.26.39 (1).jpeg

3 wattlık 40 tane led modül 120w yapar. Tek odada genelde 100w yeterlidir. Ama bu 40 tane modül evin tüm odalarında ayrı ayrı yerleştirildi ise yeterli olmayabilir. Yanlış hesaplamadıysam bu 40 modül toplamda 10 Amper/Saat çekiyor. Sizin akü 75A olduğuna göre yaklaşık 7 Saat çalıştırabilir bu ledleri. Bu durumda led sayısını yükseltebilirsiniz yada daha yüksek wattlı led yada ampul kullanabilirsiniz.
Önce evin ihtiyacı olan led yada ampul sayısını belirleyin. Sonra evin neresinde güçlü ışık, neresinde az ışık olsun istiyorsanız ona göre belli watt değerinde lamba seçin. Mesela "salon için 100w, banyo için 60w yeter" gibi kendiniz yorumlayın. Sonra tüm bu watt değerlerini toplayın.
Diyelimki toplamda 500w çıkardınız. O zaman 500w / 12v = 41.6A yapar. Sizin akü 75A olduğuna göre Evin tüm ışıklarını yakarsanız eğer akünüz 2 saate yakın bir süre sonunda bitecektir. Tabi Genelde evde tüm ışıkları aynı anda yakmadığımızdan bu süre daha da uzayacaktır.

Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir...

12v da 10 amper için kablo kesinin kalın olması gerekir. daha kalın kabloyla deneyin.

3 wattlık 40 tane led modül 120w yapar. Tek odada genelde 100w yeterlidir. Ama bu 40 tane modül evin tüm odalarında ayrı ayrı yerleştirildi ise yeterli olmayabilir. Yanlış hesaplamadıysam bu 40 modül toplamda 10 Amper/Saat çekiyor. Sizin akü 75A olduğuna göre yaklaşık 7 Saat çalıştırabilir bu ledleri. Bu durumda led sayısını yükseltebilirsiniz yada daha yüksek wattlı led yada ampul kullanabilirsiniz.
Önce evin ihtiyacı olan led yada ampul sayısını belirleyin. Sonra evin neresinde güçlü ışık, neresinde az ışık olsun istiyorsanız ona göre belli watt değerinde lamba seçin. Mesela "salon için 100w, banyo için 60w yeter" gibi kendiniz yorumlayın. Sonra tüm bu watt değerlerini toplayın.
Diyelimki toplamda 500w çıkardınız. O zaman 500w / 12v = 41.6A yapar. Sizin akü 75A olduğuna göre Evin tüm ışıklarını yakarsanız eğer akünüz 2 saate yakın bir süre sonunda bitecektir. Tabi Genelde evde tüm ışıkları aynı anda yakmadığımızdan bu süre daha da uzayacaktır.

Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir...
Öncelikle cevabınız için teşşekür ederim.
Akşamları yemekte max 1 saat mutfak, onun dışında 4 saat salonda güçlü ışık gerekli. diğer odalardakiler yeterli oluyor. dışarıdada 3 modül sabaha kadar yanıyor. Aydınlatması iyi olan iki tane led almam lazım o zaman. led öneriniz var mı?

Öncelikle cevabınız için teşşekür ederim.
Akşamları yemekte max 1 saat mutfak, onun dışında 4 saat salonda güçlü ışık gerekli. diğer odalardakiler yeterli oluyor. dışarıdada 3 modül sabaha kadar yanıyor. Aydınlatması iyi olan iki tane led almam lazım o zaman. led öneriniz var mı?
Özel bir önerim yok. Yani ne kadar yüksek watt'lı alırsanız o kadar çok aydınlatma sağlar. Dediğim gibi normal bir odada 100w yeterli oluyor ama şu da var; ben biraz eski kafa olduğumdan normal flamanlı ampullerden bahsediyorum. Şimdilerde satılan lambaların kutusunun üzerinde 10w led = 100w flaman gibi değerler var. Sende seçimini buna göre yapmalısın.
Kaliteli olsun diyorsan Philips, Osram gibi markaları tercih edebilirsin.

20220503_192234.jpg

Özel bir önerim yok. Yani ne kadar yüksek watt'lı alırsanız o kadar çok aydınlatma sağlar. Dediğim gibi normal bir odada 100w yeterli oluyor ama şu da var; ben biraz eski kafa olduğumdan normal flamanlı ampullerden bahsediyorum. Şimdilerde satılan lambaların kutusunun üzerinde 10w led = 100w flaman gibi değerler var. Sende seçimini buna göre yapmalısın.
Kaliteli olsun diyorsan Philips, Osram gibi markaları tercih edebilirsin.

17195 eklentisine bak
Sağolun hocam dediğiniz gibi seçim yapacağım. 100w baz alıp markaları kıyaslayacağım.

yüksek akım uzun mesafede yüksek voltaj daha uygun olur. mesela 24v alternatör ve şarz sistemi gibi.

Bu sistemler için benim bir fikrim var ne kadar doğrudur ne kadar yanlıştır bilmiyorum.
Şerit ledden örnek vereyim;

Şerit ledlerin üzerindeki dirençler 12volta göre koyulmuş bunu 3 voltta yanacak gibi direnç ile değişteceğiz(örn 10R)
ve evin içindeki 4 farklı yerdeki ledleri birbinine seri olarak bağlarsak.

Daha az akım tüketimi ile aynı oranda ışık alabiliriz.

Fakat bir kötü yanı seri olduğu için hepsi yanar veya hepsi söner.

Bu seri bağlantıdaki sorunu ortan kaldıracak bir fikir üretebilirsek akım tüketimimiz azalır.

yüksek akım uzun mesafede yüksek voltaj daha uygun olur. mesela 24v alternatör ve şarz sistemi gibi.
Haklısınız ama onlar pahalı diye biliyorum. bendeki sistemi inverter ile kullananlar var onun da tam sinüs olanını almak lazım şimdilik bahçe aydınlatması kurup onun için kullanmayı düşünüyorum.devre akü dolunca 12.8 volttan sonra frenliyor. bu sistemi değiştirmeden 24v a çıkarabilir miyiz? 2 akü kullanıp aküleri paralel şarj edip seri bağlayıp kullanarak veya başka şekilde?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,032
Üyeler
2,533
Son üye
Wilot

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back