Sütunlu matkapa aydınlatma modifiyesi

Kıdemli Üye
Sütunlu matkapa led uygulaması yapmak istiyorum.
İş parçasının çalışacağı bölge de aydınlatma istiyorum. Dışarıdan seyyar aydınlatma ile çalışmak oluyor da, ıvır zıvırı kalabalık yapıyor.
Sütunda elektrik tesisat yeri hazır, sadece
ne tip led kullanabilirim.

untitled-1.png

"Akıl akıldan üstündür" diye güzel atasözlerimiz var.

Öneriniz ne olur?
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Hareketli mandren etrafında koruma kapağı(maske) var, çalışmaya engel olabilir.
Sabit olarak Power led daha uygun olur gibi,
Adsız.png

Araştırmaya devam....

Ekler

• kes-1.jpg
    kes-1.jpg
    34.4 KB · Görüntüleme: 81
Son düzenleme:
Biraz pahalı ama şöyle hareketli bir şey daha kullanışlı olabilir.
horoz-kugu-led-tablookuma-apligi-3w-4200k-ilik-beyaz__1071820089778499.jpeg

Forum da led aydınlatmalı sütunlu matkap kullanan varsa, bir kaç resim paylaşabilir mi?
Yapılacak tadilat için fikir verir.

Benim sütünlu matkapta aydınlatma yok, hiç de ihtiyaç duymadım ama fikir güzelmiş. Belki daha sonra bende bir çalışma yapabilirim.

Benim de şimdiye kadar sütunlu matkapta aydınlatmaya ihtiyacım olmadı. Ama olursa da kalıcı birşey koymak istemem. Matkabın güvenlik tertibatları bile (talaş siperliği vs) bir süre sonra gıcık etmeye başlamıştı ve çıkarıp iptal etmiştim. Onun yerine kafaya siperlik takıyorum daha verimli oluyor.

Bence en mantıklı çözüm mıknatıslı LED lambalar kullanmak. Hem istediğin yere istediğin açıda monte edersin hem de lazım olmayınca bir kenara koyarsın. Evde aşağıdakilerden bir tane var, çok memnunum.

1643368126552.png

Aydınlatma kesinlikle gerekli.
Forumda da paylaştığım güç kaynağı kutusunu işlerken çok ihtiyaç hissettim.
Dışarıdan aydınlatma ile hallettim.
spiralli-mandalli-masa-ustu-lamba-ev-ofis-ders-calisma-lambasi_118028057.jpg

Aydınlatmanın matkabın üzerinde olması çok kolaylık olacak.
1-2 power led ve sürücüsü yeterlidir.

Son düzenleme:
Benim de şimdiye kadar sütunlu matkapta aydınlatmaya ihtiyacım olmadı. Ama olursa da kalıcı birşey koymak istemem. Matkabın güvenlik tertibatları bile (talaş siperliği vs) bir süre sonra gıcık etmeye başlamıştı ve çıkarıp iptal etmiştim. Onun yerine kafaya siperlik takıyorum daha verimli oluyor.

Bence en mantıklı çözüm mıknatıslı LED lambalar kullanmak. Hem istediğin yere istediğin açıda monte edersin hem de lazım olmayınca bir kenara koyarsın. Evde aşağıdakilerden bir tane var, çok memnunum.

15478 eklentisine bak
Pata küte delik açma da ışık olmasa da olur.
Metrik işlemler de gerekli. Seyyarla zor oluyor üstad.
Sabit bir yere ışık kaynağını monte edip anahtarla aç/kapa pratik değil mi?

Pata küte delik açma da ışık olmasa da olur.
Metrik işlemler de gerekli. Seyyarla zor oluyor üstad.
Sabit bir yere ışık kaynağını monte edip anahtarla aç/kapa pratik değil mi?

Matkabın her yerini kurcalıyorum ben. Mesela üst kapağı açıp kayış ayarlıyorum. Kayışları gevşetmek için matkabın iki tarafında kollar var, onları çeviriyorum. Matkabı aşağı yukarı hareket ettirmek için yanda üç kollu mekanizma var onu kullanıyorum. Oralarda sabit bir lamba mutlaka elime takılır diye düşünüyorum.

Matkabın her yerini kurcalıyorum ben. Mesela üst kapağı açıp kayış ayarlıyorum. Kayışları gevşetmek için matkabın iki tarafında kollar var, onları çeviriyorum. Matkabı aşağı yukarı hareket ettirmek için yanda üç kollu mekanizma var onu kullanıyorum. Oralarda sabit bir lamba mutlaka elime takılır diye düşünüyorum.
Aynı şekilde, sütunlu matkapta ayarlamalar için yazdıklarınızı ben de kullanıyorum.

Aydınlatma için, sabit bir yer bulunmalı, aşağıda örnek resimde belirttim. pinol 'ün arka kısmında yer var.
adsiz-png.15475

Led ampül' ün aliminyum soğutuculu led kısmını ayırıp pinol 'ün arka tabanına vidalasam sürücüsünü de ön kısımda, kumanda panelin de yer var oraya monte etsem olur herhalde...

akşama bir bakayım...

Evet arka tarafa olabilir. @mehmetaliözdemir in resmini koyduğu gibi kaz boynu bir lamba iş görür herhalde.

.Modifiye işlemi bitti gibi.
3X1 watt starter uçlu led ampul ve soketi kullanıldı.

Aletsizlik nedeniyle biraz kaba da olsa çıkan sonuçtan memnunum.
Panç setim, pafta takımı olsa led ampulü soğutucuya kadar olan kısmı zaten vidalı o kısımdan ayırabilirim.
images

Soğutucu çapı kadar panç 'la kesilen yere pafta takımı ile dişi diş açılarak soğutuculu led kısmı monte edilebilirdi.
Rezba_trubnaya_conich_3_1.jpg

Led driver kısmı ise kumanda tablosunun içine monte edilebilir ve soket kullanılmadan daha güzel bir işçilik yapılabilirdi.
Alet edavat, İmkanlar nispetinde bu kadar oldu.
TCFNdiNsbm4S3ibDHnhVYoHAGeZyJVmP-yQbfJiD3I2neuNtnp6gji3i5ZVIFC8ndnKV3knoyiPtNrjZnjzBMCVuamCRst6ozgWFqCMNprj80jppJJNwPHTuPnpR2Ow4WysFePVnODjeOtk-K1lO2fZzm7hwKHxumVPGLZrEwo_SPbuIxTU-i0frEBu-c2-HN_CKsj8LwC9FmDWGWbekfnB5_zDZPlQUU2N8-4YYpBOoxx5OT-k47NBVclTEQ7N8pPYtx3aAEYlikHILdxWOvpyd005S1SYPqaAsoUGDD9k4aecqX5U2saqMAqpVkMAkIdioBALKDRONaP0M4MdnXtFQ8ZXsLyRmA0Nu5or1lk4BaqgcY49bzb6B4YfUUytcvaCZD2fpo7GDZ0dRATY3dZ_r-Bpy5XipcV9vdHqqgvkn4zETb8dxfHy6BotgyF22qIabFGTnq5aF7iTkRp9EuF9YXfK3HsDKKluXw45HUdqYWzwyLGtrb0f0bGW4gKxbZzDx0A6KeOv8ZAPwAhwvvAY10h5TDtNzC0QJH_okMvOz8aI99frULLEO2k_EX6jyYz8T9dCDmHLM22Kk1qnyc9Oqj9pWJ8FOe-qt8vwWeJLzrjYhESkOUqJ9qPBz6CG_YoxeZcabMjS3fjfvYZlQxGzb65kHYdl9yfhiO_rRQFLL098NlkLISCvoMdaprfqDIAyvzj3LiRLKnL7ZiVRSx-s=w581-h1032-no

Bir iki küçük düzeltme daha yapacağım.
Işığın odak ayarını biraz daha merkeze getirmem gerekiyor.
Şimdilik aydınlatma güzel oldu, kullanışlı,
Pinol rahat çalışıyor.
Matkap 'a Kılavuzla 2 adet vida dişi açılarak starter soket sağlam bir şekilde monte edildi
.

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,984
Üyeler
2,516
Son üye
adu33

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back