Tek Elle Lehimleme

mehmetaliözdemir

Aktif Üye
Özellikle kablo ucu lehimlerken tek elin boşta olup lehimlenecek parçayı tutması işleri gayet kolaylaştırıyor. Lehimi üzerinde barıdırıp istediğinizde kendisi süren havyalara da burada devreye giriyor.
Hazırı bulunabiliyor olsa da kendim yapabilir miyim düşüncesi ile başlayıp sonuçlandırdığım havyayı fikir vermesi bakımından ve faydalı olabileceği düşüncesi ile sizlerle paylaşmak istedim.
Polish_20220319_143455122.jpg

Havya kısmı standart 220v kalem havyadan söküldü. Bir çok servo tam tur atamadığı için içindeki dişlide işlem yapmak ve devreyi sökmek gerekiyor. Sg90 servonun ucuna tırtıklı bir dişli taktım ve karşısına silindir bir döner kauçuk yerleştirdim. Lehim telini arka makaradan çekip ön tarafa, havya ucuna kadar ittiren bu. Lm2596 modül servonun çalışacağı voltajı dolayısıyla lehim itme hızını ayarlıyor.
İki adet röle var. Biri tetikle servoyu çalıştırıyor, diğeri normalde sukunetle çalışan havyayı her tetiğe basışta boostluyor. Olmazsa olmaz değil ama Bunun nasıl olduğunu merak eden olursa ayrıca açıklarım.

Kullanımı da bu şekilde.

Son düzenleme:
Süper! Sadece lehim teli besleme mekanizmasını yapıp mevcut bir havyaya adapte edilebilecek hale getirirsen çok cazip ticari bir ürün olur bu.

Süper! Sadece lehim teli besleme mekanizmasını yapıp mevcut bir havyaya adapte edilebilecek hale getirirsen çok cazip ticari bir ürün olur bu.
O hiç aklıma gelmemişti. İyi fikir. Böylesi pek kolay yapılabilir değil çünkü. İcraate geçmek isteyen olursa yardımcı olurum.

Son düzenleme:
Güzel bir çalışma. Bir tane de bende tabanca şeklinde lehim var ama malzemeden bayağı çalmışlar. İçine birşey sığdırmak mümkün değil. bir yolunu bulursam bende yaparım bundan.

Güzel bir çalışma. Bir tane de bende tabanca şeklinde lehim var ama malzemeden bayağı çalmışlar. İçine birşey sığdırmak mümkün değil. bir yolunu bulursam bende yaparım bundan.
Ben gövdeyi ahşaptan yaptım Kıl tertere ile. Sende 3 boyutlu yazıcı var daha güzelini yaparsın bence.

Hayanın sıcağına dayanmayabilir filamanet.
Polish_20220319_152712377.jpg

Buradaki vidalı ilaveyi sırf bu yüzden yaptım. Bu hali ile gövdeye havya kısmının sıcaklığını minimum aktarmasını planladım ve işe yaradı. Olmadı mesafeyi biraz daha uzatırsın.
Normalde plastikle böyle bitişik.
images (2).jpeg

Son düzenleme:
16159 eklentisine bak
Buradaki vidalı ilaveyi sırf bu yüzden yaptım. Bu hali ile gövdeye havya kısmının sıcaklığını minimum aktarmasını planladım ve işe yaradı. Olmadı mesafeyi biraz daha uzatırsın.
Normalde plastikle böyle bitişik.
16160 eklentisine bak
Orada kullanılan plastik ile filament arasında dağlar kadar fark var. Düşün ki "filament ile bastığınız malzemeleri güneş alan yerlere koymayın" diye uyarılar yapıyorlar. Ben yaparsam yine senin gibi kıl testeresi+tahta ile yaparım. Yeterki sıra gelsin ona :)

Orada kullanılan plastik ile filament arasında dağlar kadar fark var. Düşün ki "filament ile bastığınız malzemeleri güneş alan yerlere koymayın" diye uyarılar yapıyorlar. Ben yaparsam yine senin gibi kıl testeresi+tahta ile yaparım. Yeterki sıra gelsin ona :)
weller rigolden sonra diyorsun yani:D

weller rigolden sonra diyorsun yani:D
Yok ona gelene kadar daha çoook proje var.
Rigolden sonra iki önemli hedefim var.
Biri LM1875'li amfimin orjinal entegrelerini takmak, toroid trafo sardırmak ve akıllandırmak.
Diğeri Elektronik DC yük projesi.

Şu kıl testereye ben de çok özeniyorum. Yerim olsa bir Excalibur almak isterdim, ama yerim yok.

Hatta hobi tutkunları forumuna da üyeyim, Türkiye'nın kıl testeresi üssü orasıydı zamanında. Ama yakın zamanda baktığımda baya tenhalaşmıştı :(

Şu kıl testereye ben de çok özeniyorum. Yerim olsa bir Excalibur almak isterdim, ama yerim yok.

Hatta hobi tutkunları forumuna da üyeyim, Türkiye'nın kıl testeresi üssü orasıydı zamanında. Ama yakın zamanda baktığımda baya tenhalaşmıştı :(
Ben de şunun gibi mini şerit testerelere hayranım. Özellikle daire odası gibi dar, sessizlik gerektiren atölyelerde ve tek makine hakkı olanlar için birebir. Yeri gelir kıl testere, yeri gelir daire - gönye testerenin işini yapar. İç kesimlere pek giremez ama o da el tipi kıl testere ile halledilebilir. Bıçak değiştirip her türlü materyali gönyeli ve temiz biçimde keser.
7f4ea7b29f7fb7c790ea564a2d09d450.jpg

Son düzenleme:

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back