Türk esnafı ile bir gün

taydin

Timur Aydın
Staff member
Torna için boru puntası lazım, bir firmanın online sitesine stoka görünüyor. Sipariş veriyorum, sonra telefon geliyor stokta yok, ne zaman geleceği de belli değil. Başka bir esnafa soruyorum. Şimdi whatsapp'tan tedarik ve stok bilgisi göndereceğim diyor (bunu Cuma günü demişti), hala bilgi gelmedi. Başka bir esnafı arıyorum, telefondan fiyat bilgisi vermiyoruz, whatsapp'tan yazın diyor. Ben de whatsapp'tan yazınca ne olacağını ÇOK NET biliyorum, ama gene de yazıyorum. Günün sonuna geldik, hala bilgi yok. Muhtemelen gelmez de. Neticede pes ettim, alternatif bir çözüm bulacağım herhalde. Ama şu suralar hiçbir esnaf bana "işler kesat, ekonomi kötü, bu memlekette iş yapılmaz" demesin, fena azarlarım :kizgin1:

Hoşgeldin Abi aramıza.
Aynı benzer dertler den ben ve çevremde muzdaribiz. Parasıyla iş yaptıramayıp, aradığımız malzemeyi paramızla alamadığımız, sipariş verip gelmediği bile oluyor.
Benim edindiğim tecrübe;
Bir insan bir şekilde de olsa kendi işini kendisi görüp halledip bitirebiliyorsa ne mutlu ona. Bu adam günümüzde çok büyük iş başarıyor sayılabilir.
Özelliklede işçilikler beceriler konusunda bu böyle.
Dışarıdan birşeye birisine muhtaçmısın, başkasının yardımına ihtiyacın varmı? İşte tam burda sıkıntılar başlayıveriyor.
Eskiden bu sıkıntılar başkalarının işçiliğine muhtaç olma ile ilgili sıkıntılardı.
Şimdi artık paranla satın alma, paranla birşeyler yaptırma yönünde de oluşmaya başladı.
Birgün bir şeyler biryerden şak diye kopacak ama nezaman ne olacak bunu tam bilmiyorum. Bu alanlarda gittikçe dolan bir kova var.
Bir gün kovanın boşalması gerekecektir. Boşalırken altında kalmamak lazım.
O yüzden köylü olduğumdan B planı yaptığım-hazırlıklarım var. Güvenilecek piyasa ortamı yok.
İşsizlikden değilde, işi parayı beğenmemekden dolayı sıkıntılar var.
Aceyip bir hal aldı ortalık. Kimse halinden memnun değil. Herkesin gözü başka işlerde-başkasının işinde kazancında olmaya bile başladı.

Son düzenleme:
Gebze gibi bir yerde boyle bir dert varsa, ben Samsun da yanmisim :kizgin2: NABIYON TURKIYEM NABIYON

Saat 5 gibi bir de https://www.takimsanayi.com firması ile şansımı denedim. Elimizde var dedi. Tamam alıyorum dedim ve fatura bilgilerini gönderdim. Faturayı kesmiş, yarın sabah kargoya vereceğim ödeme bilgilerini de göndereceğim dedi. Bir orta ayarımız yok, esnafımız ya çok iyi, yada çok berbat :katil2:

Bunlar icinde bir tedarik kaynaklari mi yapsak ki abi? En nihyatinde gelecekte ugrasilmaz, kotu olanlarida ifsa etsek. Boyle yaptim, boyle dediler, onun icin onermiyorum deriz. Burda bak bunlardan aldim boyle dediler bunlari oneriyorum deriz.

Herkesin tecrübesi farklı olabilir. Bir de sorunların sebebi kötü bir çalışan olabilir. İşine son verildikten sonra da herşey düzelebilir. O yüzden o şekilde bir değerlendirme istenen yararı getirmeyebilir, daha çok zarar verebilir.

bu konuda online satis yapan firmalari cok seviyorum, adamin siteye verdigi onem bile ciddiyetinin bir gostergesi, sanayiye gidiyorum birseyler almak icin adam hayatindan bezmis ilgisiz yada urun gami cok dar, hep ayni malzemeleri stoklayip calisiyor sanirsin ki surumu cok , malzemeler 10 yillik, dedigin gibi @taydin bir ortasi yok, 90 larda adam gel abi ne lazim der musteriyi kapardi simdi mi ister al ister alma, sanki adres belli olsun diye dukkan isletiyor adamlar, nasil os yapiyor nasil geciniyorlar anlamak guc.

Ben almadan önce firmayı arayıp stok teyiti yapıyorum, sitelerinde stokta görünen ürün aradığımda stokta yok oluyor çünkü.

Hatta daha sonraki günlerde de bakıyorum stokta var görünüyor sitelerinde.

Sipariş versem uğraş dur.

Bu esnafın beyninde dijital sinyal işleme, yapay zeka gibi bir şey var. Farklı biri olduğunuzu anlıyor ve yüksek fiyat bildiriyor. Türkçenizden, şivenizden veya araba markasından olabilir. Civardan bir esnaf olsanız uygun fiyat verecektir. Belki maliyeci zannetmiştir. Sadece farklı olmanız yüksek fiyat sebebidir. Bit yeniği ihtimali nedeniyle sistem kendini otomatik korumaya almış :)

Dürüst iyi niyetli ve temiz sağlam iş yapan tamirci esnaf her zaman kaybeder. Çünkü halkımız biraz çakal.

İşte bu durumda piyasayı da çakal esnaflar dolduruyor. Doğadaki doğal seçilim gibi, çakallar piyasayı ele geçiriyor.
Bu çakallar asıl parayı kazıklayarak kazanıyor. Ayrıca insan sarrafı da oldukları için 100 metreden müşterinin profilini algılıyorlar.

İlgili bir esnaf çoğu zaman müşteri tarafından kulalnılır. O yüzden artık çakal olmayan esnaf bile tok satıcı ayağına yatıyor.

İnsan ilişkileri ve sosyal hayat çok acayip bir şey. Ne kadar iyi niyetliysen o kadar kaybediyorsun. Ne kadar yav şaksan o kadar piyasa yapıyorsun...

Tamam mağaza giderleri filan var pahalı olmasını anlarım ama öpücük almak olmuyor.

Geçengün oksidasyon (demir-metal üzerine siyah kaplama) yaptırmaya gittim. İçeriye girdiğimde çorba muhabbeti vardı.
Yıllarca aynı yerden yaptırırım oksidasyon işlerimi, normalde bu türden işlemler kilo hesabıdır, ama ufak işlerde at birşeyler denirdi.
Ne atarsakda ses çıkarılmazdı Bereket versin denirdi. Bu seferki ufak bir parçaydı. 50 TL. vermek geldi içimden,
bu sefer parası az bulundu ve benden 150 TL. istendi.
Fiyat konusunda savunması şöyleydi adamın;
elamanıyla birlikde aynı sabah 2 tas çorbayı 200 TL. ye içip işe öyle başlamışlar. çorba yanında 2 şer dilim ekmek ve sülahiden 1 er bardak şu içmişler.
masada yenilen tüm malzemelerin maliyet hesabını, işletme giderlerini ve mercimek tenceresinden kaç porsiyon çorba çıkabileceğini hesaplayıp,
toplayıp çarpıyorlar bölüyorlar.
Matematikdeki işlemlerin yarısı yapılıyor yani, teknik bir çalışma var diyelim kısaca.
Hesaplamaların neticesinden mercimek çorba satıcılığı kendi oksidasyon mesleklerinden daha karlı görünüyor.
Çorba satış işine girmeyi ciddi ciddi düşünüyorlar yani.

Bunu 3. bir mekanikçi tanıdığıma anlattım. Ve oda gülüp yanındaki kişiyle daha önceden aynı lokantaya gittiklerini o lakantanın sahipleride aralarında,
oksidasyon ve çinko kaplamacılarının vede cnc cilerin ne kadar karlı iş yaptıklarından, boyacı küpü gibi demir-metali kazana sokup çıkarıyorlar ve boyanmış-kaplanmış oluyor, sonrada ver ordan bir sürü para diyorlardı dedi. Cnc cilere kalan hurda işletme masraflarını her ne varsa komple çıkarıp, müşteriden aldıkları para tamamen kazanç olarak ceplerine kalıyor diyorlarmış.

Lokantacı ortaklar aralarında, halbuki bizim iş öylemi çorba ve yemekleri nekadar masraflı ve meşakkatli yapıyoruz değilmi, az kazanıyoruz hemde çok az diyorlarmış.
Başka bir günde yağ şeker tuz salça itriyat temizlik sarf malzemesi aldıkları toptan marketçi doponun işinede özendikleri olmuş.

İş yaptırdığım cnc frezecide bana birgün şöyle demişti, elmas takım kesici uç aldığımız kişiler varya, eee var. işte onlar bizim direkt %20 ortağımız olmuş oluyor,
diğer %20 ortağımızda maliye bakanlığı oluyor. sonra geri kalan kısımda bu dükkan içindeki masraflar, makina yıpranma amortismanları ve bizim kazancımız oluyor demişti. en son bana %20 belki kalır dedi. Takım aldığım malzemeci hiç iş yapmadan %20 kazandı zaten ben niye böyle çalışıyorumki demişti. Birde adam benim gibi 50 firmaya kesici takım mal veriyor diyordu.

Kısaca herkes yaptığı mesleği bazen beğeniyor bazen beğenmiyor, bazen özenerek yapıyor bazende kabaca saygısızca yapabiliyor.
Bakıyor ne yapsa aynı iş, aynı kazanç, daha fazlası etmiyor-gelmiyor, oda ne yapsın hayata küsmüş gibi, duygusuz robot gibi çalışabiliyor.
İşini seven çok az olabiliyor. Kimiside sevmeden hoşlanmadan yapıyor.
Ne yapsın şansına kaderine o iş denk gelmiş, mecburen onu yaparak geçimini sağlıyor olabilir.

Son düzenleme:
Bir maliyet hesabinin , hesabini duzgun yapabilen yerlerden alis veris yapmayi cok severim. Ama yoklar ki.

En son koctas ta sunta kesenlerin, suntanin metre karesine gore para almasi karsilastigim bir guzel hesapti. bende istedigim olculeri soyledim kestiler, verdim parasini, hic sorun yok. Hesabini yaparsin isine gelirse alirsin. tertemiz.

Bu sekil bir hesabi ya da bir boyamanin yuzey hesabini yapabilecek esnaf mi bulabilecegiz. Bence imkansiz. Bulsak karsi tarafin bunu anlamasini beklemek :gulus2: Yav zaten bi elin parmakalrini gecmiyoruz. Al birini vur otekine. Matematikten korkmus bir toplumun yaptigi is e para hesabini nasil yapacaz.

Ben soyle yapiyorum, Turkiye de bu isi yapanlarla gorusuyorum, nasil yapiyorlar kac a yapiyorlar ogreniyorum. Sonra sanayiye gidip kapidan iceri girince, su aletten var mi sundan var mi? Iyi su malzeme var mi ? O da iyi

Tamam o zaman su isi su kadar parca kac a yaparsiniz? gelir fiyat. ben hesaplamisim zaten. Baktim cok fark yok sa, fiyati cekerim. Baktim fiyat cok yuksek, gozlere bakar, beklerim :gulus2: Bir sey demiyor ise. fiyatta yanlislik yok ise bana musade der, basar giderim.

Ha cok mecbur kaldim, gercekten baska bir sehre gider ordan yaptiririm. Para onemsiz artik o saatten sonra.

Çok teknik düşünmemek lazım. Yaklaşık bir aydır yazlık bir bölgedeyim. Burada marketten aldığım 0.5 L suyun fiyatı 3 TL iken, belediye büfesinde 14 TL, özel işletmede 50 TL fiyatı var. Eminim daha palalı yerler de vardır.

Yaklaşık 10 sene önce lavabo bataryası ile ilgili bir sorun çıktı.
Ustaya gittim. Adam bana dedi ki bunun yenisini sana (10 sene öncenin fiyatları ile ) "20₺ye satabilirim. Fakat yazık olur " dedi. 10 dakika uğraştı. Gerekli contayı buldu ve 1.5₺ye işi çözdü.
Sonrasında aynı yerden arıtma cihazı, bilumum sıhhi tesisat malzemesi vb alışverişim oldu.

Forum istatistikleri

Konular
6,514
Üyeler
2,678
Son üye
muhammedcel

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back