TV'deki sorun panel arızası mı?

orijinal

Aktif Üye
Merhabalar;
Görseldekiler panel arızası sanırım.

IMG_20240914_184903.jpg

IMG_20240914_184138.jpg

IMG_20240914_183822.jpg

IMG_20240914_183814.jpg

@hakan8470
Tekrardan merhaba,
Kabloyu kontrol ettim; kart kısmındaki yerden çıkartıp taktım, panele giden kısmı ellemedim.
Sanırım LVDS kablosu görseldekiler.

IMG_20240915_120551.jpg

IMG_20240915_120543.jpg

IMG_20240915_120556.jpg

IMG_20240915_120622.jpg

Değişen bir şey olamadı maalesef.

Panel tarafi ni da kontrol etmelisiniz, pinlere ve oksit var ise onu kontrol edin. Pinler duzgun ve oksit yok ise LVDS kablosu uzerinde kopukluk olabilir ona bakin. Orda da sorun yok ise, panel kirikligina sebep olan seyden diye dusunmek pekte yanlis olmayacak.
1726401173544.png

Panel tarafi ni da kontrol etmelisiniz, pinlere ve oksit var ise onu kontrol edin. Pinler duzgun ve oksit yok ise LVDS kablosu uzerinde kopukluk olabilir ona bakin. Orda da sorun yok ise, panel kirikligina sebep olan seyden diye dusunmek pekte yanlis olmayacak.
36120 eklentisine bak
Kabloda sorun yok gibi duruyor, bir de tv seyrediliyormuş nokta mı gölge mi ne oluşmuş önceleri sonra ekran tamamen kararmış.

Ben tv'yi açtığımda önce siyah ekran, dikey çizgiler vardı sonra ekranın ortası beyaz, dikey çizgiler vardı. Tv'yi son açışımda tv8'in görüntüsü-gölgesi vardı bu esnada cihazda receiver takılı değildi dahili uydu alıcısında da uydu kablosu takılı değildi. Menü gölgeleri gözüküyordu gökkuşağı gibi.

magicut_1726403936192.png

IMG_20240915_154640.jpg

IMG_20240915_154728.jpg

Ne yapalım, hurdaya mı ayıralım?
Teşekkür ederim, sağ olun.

Ekler

• IMG_20240915_154723.jpg
    IMG_20240915_154723.jpg
    310 KB · Görüntüleme: 2
Ekran kirik evet duzgun goruntu alinsa dahi sonralari hos gozukmeyecek cunku orda oyle bir kirik bolum durup duracak. Ama merak ediyorsaniz neler olmus diye yapabileceginiz seyleri deneyebilirsiniz.

Olcu aleti var ise kablodaki surekliligi kontrol edebilirsiniz. Soketlerdeki soguk lehim yada pinlerin baglantilarini kontrol edebilirsiniz, (stereo bir mikroskop gerekir).

Bazen de gercekten hicbirinde sorun yoktur, ekranin sinyal gonderen kisimlardan sadece bir tanesi dahi bozuldugunda hepsi bozulurmus gibi hareket edebilir, ozellikle samsung tv de gormustum enteresan seydi.

Ya da ayni tv den bulup, deneyebilirsiniz sadece panel arizali mi diye, tecrube yoksa ellemeyin derim. Deneyince calistigina emin olursaniz sadece bir panel bulup degisince de TV is gormeye devam edebilecektir.

Ekran kirik evet duzgun goruntu alinsa dahi sonralari hos gozukmeyecek cunku orda oyle bir kirik bolum durup duracak. Ama merak ediyorsaniz neler olmus diye yapabileceginiz seyleri deneyebilirsiniz.

Olcu aleti var ise kablodaki surekliligi kontrol edebilirsiniz. Soketlerdeki soguk lehim yada pinlerin baglantilarini kontrol edebilirsiniz, (stereo bir mikroskop gerekir).

Bazen de gercekten hicbirinde sorun yoktur, ekranin sinyal gonderen kisimlardan sadece bir tanesi dahi bozuldugunda hepsi bozulurmus gibi hareket edebilir, ozellikle samsung tv de gormustum enteresan seydi.

Ya da ayni tv den bulup, deneyebilirsiniz sadece panel arizali mi diye, tecrube yoksa ellemeyin derim. Deneyince calistigina emin olursaniz sadece bir panel bulup degisince de TV is gormeye devam edebilecektir.
Tecrübem yok panel değişiminde, basit sorunları giderebilirim o da yardımlarla tabi. Tv Vestel marka tv.
Lvds kablosunu ölçü aleti ile de kontrol ettim buzzer konumunda, sağlam görünüyor. Stereo mikroskop yok maalesef.

O halde mercek gibi bir sey bulup. bir igne ucu ile soket pinlerinin lehimle temas ettigi yerde , pinlere dokunup pinler hareket ediyor mu diye bakabilirsiniz. hareket ediyorsa temas saglanamiyor olabilir.

Yani sunun gibi bir sey yapabilirsiniz

Hiç uğraşmayın.

O panel bariz kırık darbe almış. Tv düşmüş yada en alttan bir şekilde darbe almış. O en alttaki yuvarlak kesite parmakla hafif baskı uygulayın ekrandaki çizgiler değişiyormu kontrol edin. Normal bir lcd de değişim olmaz. Hafif baskıda renkte ufak değişiklikler olur.

Panel maliyetini araştırın.

@hakan8470
Tv'nin kapağını kapatmış bulundum sonra deneyeceğim yöntemi, teşekkür ederim.

@serkan_48
Tv kapalı iken bile o kısımda sorun olduğu belli.

IMG_20240915_181858.jpg

Hafif dokundum o kısma, beyaz oldu bu her yerde oluyor ekranın.
Tv, vestel satellite 32ha5150 modeli internette baktım bulamadım.
Teşekkür ederim, sağ olun.

Forum istatistikleri

Konular
6,572
Üyeler
2,694
Son üye
nuglo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back