TVS nasıl çalışıyor

Peak2Peak

Aktif Üye
Merhaba bayadır kafamı kurcalıyor.Aklımda birkaç soru var.

TVS ani gerilim değişimlerinden devreyi koruyan bir elektronik devre elamanı.

Korumak istenen devreye paralel olarak bağlanıyor.
Diyelim clamping gerilimi 50 V
Devre 5 V nominal çalışıyor
Sallıyorum Sisteme 1kV ESD gelecek.TVS devreye giriyor ve kısa devre konumuna geçiyor.Tüm akım TVS üzerinde akıyor.Devremizin üzerindede ESD gerilimi var ama TVS direnci çok düşük olduğu TVS üzerinden akıyor. Zener gibi bir koruma yapmıyor diye düşünüyorum.Gerilimi clamping geriliminde sabit mi tutuyor.Zenere direnç koyardık yanmasın diye TVS tek başına acaba hangi şekilde koruyor.
Birde bu süre zarfında 5V 50V arasında benim devremin bozulma ihtimali yok mu?

TVS bir zener gibi çalışır. Ama zenerden farkı, çok daha hızlı tepki verir ve sınır gerilimi aşıldığında üzerinde kısa süreliğine çok büyük bir akım taşıyabilir.

TVS bir zener gibi çalışır. Ama zenerden farkı, çok daha hızlı tepki verir ve sınır gerilimi aşıldığında üzerinde kısa süreliğine çok büyük bir akım taşıyabilir.
5 volt zenere 12 volt verdiğimizde patlamaması için önüne direnç koyuyoruz.Direnç 7 voltu üzerinde düşürüyor.
TVS direkt korunacak devreye paralel bağlanıyor.TVS'İ Koruyacak bişey yok.Nasıl zener gibi çalışıyor

5 volt zenere 12 volt verdiğimizde patlamaması için önüne direnç koyuyoruz.Direnç 7 voltu üzerinde düşürüyor.
TVS direkt korunacak devreye paralel bağlanıyor.TVS'İ Koruyacak bişey yok.Nasıl zener gibi çalışıyor

TVS her zaman sigorta ile beraber kullanılır. Koruduğu devreye aşırı voltaj geldiğinde empedansı nanosaniyeler mertebesinde çöker ve voltajın sınır değeri aşmasını engeller. İçinden geçen çok yüksek akım da seri sigortanın atmasına sebep olur. TVS nin işi, sigorta atana kadardır.

TVS her zaman sigorta ile beraber kullanılır. Koruduğu devreye aşırı voltaj geldiğinde empedansı nanosaniyeler mertebesinde çöker ve voltajın sınır değeri aşmasını engeller. İçinden geçen çok yüksek akım da seri sigortanın atmasına sebep olur. TVS nin işi, sigorta atana kadardır.
sigorta olmadan da bir sürü devre gördüm.Sigortasız işlemini yerine getirmez mi?

sigorta olmadan da bir sürü devre gördüm.Sigortasız işlemini yerine getirmez mi?

Aslında her zaman sigorta ile kullanılır demek yanlış oldu. Eğer TVS nin koruma yaptığı güç kaynağı çok yüksek enerjili ise, o zaman sigorta kullanman şart. Ama eğer ESD ye karşı koruma yapıyorsan o zaman sigortaya gerek yok, çünkü ESD deki enerji çok azdır ve TVS onu hiç sorunsuz kendi içinde tüketebilir.

Aslında her zaman sigorta ile kullanılır demek yanlış oldu. Eğer TVS nin koruma yaptığı güç kaynağı çok yüksek enerjili ise, o zaman sigorta kullanman şart. Ama eğer ESD ye karşı koruma yapıyorsan o zaman sigortaya gerek yok, çünkü ESD deki enerji çok azdır ve TVS onu hiç sorunsuz kendi içinde tüketebilir.
esd yüzünden tvs açana kadar devremin zarar görme ihtimali var mı?

esd yüzünden tvs açana kadar devremin zarar görme ihtimali var mı?

Yok. TVS çok hızlı. Daha ESD "şu devreye zarar vereyim bakalım" diye aklından geçirirken TVS iletime geçmeye başlamıştır :)

TVS yi zener gibi dusunmemek lazim. Eger oyle kullanilacaksa gucu 1 kac wati gecemez.

Fakat TVS ler mikrosaniyeler gibi cok ani zamanlarda ortaya cikacak voltaj artimlarinda binlerce hatta onbinlerce wat gucu sogurabilir.

Eger uzun sureli yuksek voltajlara maruz kalacaksa sigorta esliginde kullanman gerekir.

Tvs'yi genelde devre girişinde değil de anahtarlama elemanı çıkışında kullanıyorum. 12V'yi 5V'a düşürdüm diyelim. Eğer anahtarlama elemanı kısadevre olursa 12V doğrudan devreye akacak. Durum fena. Burda tvs devreye girip çıkışı kısadevre ediyor. Çıkışta voltajın yükselmesine izin vermiyor.

konu hortlamışken söyleyeyim TVS hatta paralele atılınca geriye kalan gerilim pcb yoluna düşüyor. Bakır yolların direnci çok düşük olunca tabi yüksek akım akıyor. TVS bu akıma dayanamayınca yanıyor.
Kendi sorumu yanıtlayayım dedim :D

Forum istatistikleri

Konular
5,880
Üyeler
2,491
Son üye
djkop

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back