Ucuz voltaj akım göstergeleri

taydin

Timur Aydın
Staff member
Geçen gün bu 20 ₺ gibi bir fiyata satılan dijital volt amper göstergelerinden aldım. Amacım hem doğru bağlanış şeklini ortaya çıkarmak hem de doğruluklarını görmek.

IMG_20191126_223127.jpg

Üreticisi iki bağlantı metodu öngörmüş:

Birincisi, gösterge, voltaj ve akımın ölçüldüğü devrenin kendisinden besleniyor:
1574796990020.png

İkincisi, göstergeyi bağımsız bir voltaj kaynağından besliyoruz:
1574797067420.png

İlk bağlantı şeklini kurdum ve 10V gerilim altında 700 mA akım çektim. Voltaj ölçüm hatası %1 gibi, akım ölçüm hatası %6. Berbat :mad:

Üstelik bu şekilde kullanılınca voltaj 5V'un altına düşünce gösterge kararıyor ve hiçbir işe yaramıyor.

IMG_20191126_223305.jpg

Ayarlı güç kaynaklarında devrenin kendisinden beslendiği zaman 5v altına düşerse kendi ihtiyacını karşılayamayacak duruma gelip kapanıyor. Benim devrede canlı canlı test etmiştik. Mutlaka haricen beslenmesi gerekir.

Asıl birazdan sen gudurucan. Senin devrenin canına okudum. :D

Sonra da ikinci bağlantı şeklini kurdum. Gene 10V gerilim altında 700 mA akım çektim. Voltaj ölçüm hatası %1, akım ölçüm hatası da %1. Fena değil. Cihazın kendisini 12V ile besliyoruz ve 15 mA akım çekiyor.

IMG_20191126_223334.jpg

Ama ikinci devrede (bağımsız bir kaynakla beslediğimiz) daha da büyük bir problem var. Göstergeyi TAMAMEN BAĞIMSIZ bir kaynaktan beslememiz gerekiyor!

Aşağıdaki devrede gösterge beslemesi ile yük beslemesinin şasesini birleştirdim. Bu şekilde kullanılınca akımı %50 gibi bir hata ile ölçüyor! :mad: :mad:

IMG_20191126_225108.jpg

Yani yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Bu gösterge hiçbir boka yaramaz! Bunu doğru ölçecek modda kullanmanın tek yolu, trafoda sırf bunu beslemek için ayrı 10VAC gibi bir sargı öngöreceksin, böylece de tam bağımsız bir beslemeye sahip olacak.

Ayrı bir trafo sargısı ile bunu mesela 12V ile beslersek (benim deneydeki durum) a zaman %1 gibi bir hata ile hem akım hem voltaj ölçüyor. Ama voltaj ve akımlar azalırsa hata oranı da artıyor. Örneğin 1V civarında hata %2 yi geçiyor.

Yani yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Bu gösterge hiçbir boka yaramaz! Bunu doğru ölçecek modda kullanmanın tek yolu, trafoda sırf bunu beslemek için ayrı 10VAC gibi bir sargı öngöreceksin, böylece de tam bağımsız bir beslemeye sahip olacak.
Ayrı bir trafo sargısı ile bunu mesela 12V ile beslersek (benim deneydeki durum) a zaman %1 gibi bir hata ile hem akım hem voltaj ölçüyor. Ama voltaj ve akımlar azalırsa hata oranı da artıyor. Örneğin 1V civarında hata %2 yi geçiyor.
Bütün sistemimi çökerttin şuan da abi :(
Ben ne yapacam şimdi? Kendi voltmetremi mi yapayım?

Abi 20TL lik ölçü aletinden PETROL çıkacak değil ya :D Elbette bazı hataları olacaktır.
Buradaki ölçü aletleri esasen ölçü aleti değillerdir.
Bu tür aletler GENEL GÖZLEM yapmak amacıyla tasarlanmışlardır.
Hassas ölçümler için kullanım anında devreye yüksek doğruluklu ölçü aletleri bağlanarak kıyaslama yapılabilir.

Zaten bundan çok fazla beklentim yoktu, ama doğru bir şekilde kullanabilmek için tamamen bağımsız bir besleme voltajı gerektirdiği için artık "20 ₺ ye voltaj akım göstergesi yaptım" diye sevinemeyeceksin :) Doğru çalışan bir voltaj akım göstergesi için ilave maliyet gerekiyor. Yani belki "35 ₺ ye voltaj akım göstergesi yaptım" diye sevinebilirsin :D

Bütün sistemimi çökerttin şuan da abi :(
Ben ne yapacam şimdi? Kendi voltmetremi mi yapayım?

Şaseleri birleştirince niye bu tamamen sapıtıyor hiç mantık yapmıyor bana ... Nereden nasıl malzemeden çaldılar da böyle oldu bu acaba? Bunun şeması var mıdır acaba bir yerde analiz etsek?

Bir de bunun bir göbek üstü olanını da almıştım bir de onunla deneyelim bakalım :D

IMG_20191126_231139.jpg

Direkt olarak göstergeyi bağımsız besleme voltajı ile besliyorum. 12V altında sadece 11 mA çekiyor, yani o diğer dangalak göstergeden daha az :)

Sonra gene 10V altında 700 mA çekiyorum. Hem voltaj hem de akım baya hatalı :D

IMG_20191126_231210.jpg

Gösterge beslemesi ile yük beslemesinin şaselerini birleştiriyorum, ve en azından istikrarlı davranıyor. Sözünün eri, daha önce ne kadar hata yaptıysa şimdi de aynı hatayı yapıyor :D

IMG_20191126_231225.jpg

Sonra da voltaj ve akımın kalibrasyonunu yapıyoruz sağdaki trimpotlarla ve sonuç başarılı.

IMG_20191126_231335.jpg

Zaten her iki cihazın da arkasına baktığımız zaman birisine çok daha fazla özen gösterildiğini görebiliyoruz:

IMG_20191126_231417.jpg

Evet beyler, bu ikinci gösterge tamamen bağımsız bir güç kaynağı gerektirmiyor. Örneğin güç kaynağının hemen doğrultucusunun çıkışına bir 7812 sabit regülatör konup bunu 12V ile besleyebiliriz. Bu da 100V, 10A e kadar voltaj akım ve güç ölçümü yapar.

Evet beyler, bu ikinci gösterge tamamen bağımsız bir güç kaynağı gerektirmiyor. Örneğin güç kaynağının hemen doğrultucusunun çıkışına bir 7812 sabit regülatör konup bunu 12V ile besleyebiliriz. Bu da 100V, 10A e kadar voltaj akım ve güç ölçümü yapar.
Abi link ver diyeceğim ama benim kasaya 2 tane yan yana sığmaz ki ondan

O zaman bir tane minyatür trafo bul, iki tane bağımsız 12V çıkışı olsun. O trafo ile sendeki göstergeleri beslersin.

Evet bence de Altınkaya'dan güzel bir kutu çok mantıklı. Hem o kutuda bu bağımsız besleme gerektirmeyen ve daha doğru ölçen göstergeyi de kullanabilirsin. Yani elindeki herşeyi kullanabileceksin sadece yeni kutu lazım.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,833
Üyeler
2,477
Son üye
krmz

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back