Üniversite bölüm tavsiye

One Face

Yeni Üye
Merhabalar efenim. Nerede gördüm keşfettim hatırlamıyorum ama burayı buldum bir şekilde. Ortamı az ama çok kaliteli buldum.

Fikir danışmak istedim.

Seneye YKS'ye gireceğim inşallah.

Fizik, bilgisayar, elektrik-elektronik ve matematik bölümleri arasında gidip geliyorum. Emin olamıyorum.

Mesela fizik ile EE büyük ölçüde yakın.

Fizik daha mantıklı gibi. Çünkü bazı Ee dersleri yok ama onları da kendin öğrensen, Ee kulüplerinde falan faaliyet göstersem Ee ciden aşağı kalır yanım olmaz aksine daha avantajlı olurum sanırım. Çünkü teoriyi çok sağlam oturuyorlar fizikte. Belki Ee dersleri için de aynı şey geçerlidir üniversiteye bağlıdır. O kadarını bilmiyorum.

Fizikçinin gene eli alet edevata değiyormuş herhalde ama matematikte öyle değil.

Fakat Ee okuyan bir abiden duyduydum, Ee de fizik tamam yoğunlukta ama matematik daha baskınmış. Oradan da bir şekilde sıyrılırız herhalde.

Arada kalmamın nedeni mesela elektronik şeyler ilgimi çekiyor ama yazılım da çekiyor. Temel bilim de çekiyor. Mesela temel bilimde sağlam temel atıp diğer alanlara yönelmekte mantıklı geliyor. Tam emin değilim.

@taydin hocam sanırım yeniyim ama sanırım siz bayağı yetkinsiniz. Bilirsiniz.

Mezun olunca hangi alanda çalışmayı düşünüyorsunuz? Akademisyen olacaksanız fizik ya da elektronik pek fark etmez hanginize ilginiz varsa onu okuyun.
Özel sektör düşünüyorsanız çok iyi araştırma yapmalısınız.

Elektronik bence fizik, matematik ve yazılımın ortak alanı. Hobi olarak diğer alanlarla ilgilenebilirsiniz.

Mezun olunca hangi alanda çalışmayı düşünüyorsunuz? Akademisyen olacaksanız fizik ya da elektronik pek fark etmez hanginize ilginiz varsa onu okuyun.
Özel sektör düşünüyorsanız çok iyi araştırma yapmalısınız.

Elektronik bence fizik, matematik ve yazılımın ortak alanı. Hobi olarak diğer alanlarla ilgilenebilirsiniz.
Ya özellikle akademi düşünmüyorum ama ileride doktora yapabilirim.
Ya hocam şöyle bol keseden param olsa.
Şöyle 3-4 tane yüksek lisans yaparım herhalde. Farklı farklı yerlerde. En sonunda belki doktor yaparım Avrupa'da. Bayağı bayağı yetgin olmaz mıyım?
Mesela Selçuk Bayraktar 2 tane yüksek lisans yapmış.
Çünkü özel sektörden de ilerlesek iyi şirketlerde, teknoloji geliştiren şirketlerde çalışmak yüksek lisans veya doktora idan geçiyor diye biliyorum.
Bilgisayar mühendisliği için de geçerli siz bahsetmediniz ama.
Mesela Nvidia gibi şirketlere girebilmek için önemli.
Nvidia'da çalışan bir mühendisle sohbet videosunda duymuştum.

Seni tanimadigim icin bana gore cok kompleks bir soru soruyorsun. Simdiye kadar yazdiklarindan da Fizik ile EE nin bir benzerligini kurmussun ama sanirim bu sadece dersler yonunden, bana gore inanilmaz farklilar. EE sonradan bilgisayar ya da yazilim isiyle devam ederse muhtesem olabilir, bu kisiye bagli. EE kendi basina dahi yeterli , ama bilgisayardan EE ye gitmektense tam tersi daha mantikli.

Ama tanimadigm kisiye sunu derim,

onunde geri donusu olmayan bir zaman var, inanilmaz onemli. Aslinda insan icin onemli olan sey mutluluktur, bunu hangisinde olabilecegine kisi kendi karar verir.

Nerede mutlu olacaksan orada ol, ama kendini dunyanin merkezinde sanan insanlardan olma. Bu dunyanin yutmadigi kimse yok :gulus2:

Hocam doğru. Mutlu olduğumuz hangisi ise onu yapmalıyız ama hiç imkanım olmadı ki. Deneyip görmek lazım.

Hocam evet dersler neredeyse aynı.
Hocam Ee den yazılıma geçiyorlar doğru da ülkede elektronik namına çok gelişmiş şirketler yok. Ya mecbur elektrik üzerinden ilerleniyor ya da yazılıma falan geçiliyor.
Baştan yazılıma bilgisayar alanına yönelinecekse bilgisayardan ilerlenmeli. Yoksa mühendisliklerden yazılıma yönelinebiliyor ama bilişim tarafı bayağı geniş. Tıp fakültesi gibi düşün. Öyleymiş yani. Şadi Evren Şeker den öğrendim ben de. Yani mesela bilgisayar tutmadı Ee yazdın. Bilgisayardan ilerleyeceksin. Ee dersleri ağır olduğu için zaten meşguliyeti yüksek. İlgin yoksa vakit kaybı olurmuş. Fizik veya diğer alanlar için de geçerli tabii bu.

Hem hocam fizikten de bilgisayara falan yönelinebiliyor. Zaten fizikçiler uygulamalı fizik alanında istihdam oluyormuş genelde. Herkes akademisyen olmuyormuş. Daha detay var da hocam şu videoyu bırakayım. Daha iyi olur.

Fizik ve matematik bölümlerinden mezun olursan, bilgini gerçek anlamda kullanacağın alan kısıtlı olur. Ya akademisyen olursun, yada çok ileri seviyede çalışan bir teknoloji firmasında sistemlerin tasarım hesaplarını yaparsın. İkincisini yapabilmen için de konuyu çok iyi öğrenmen lazım. Mesela ileride uzay ile ilgili firmalar çok yaygınlaşacak Türkiye'de, veya şu anda Roketsan, Aselsan gibi savunma sanayi firmaları olabilir. Tüketiciye yönelik ürün geliştiren firmalarda bir matematik doktoruna veye fizik doktoruna ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum. Bunu iyice kafanda değerlendirmen lazım. Eğer matematiği ve fiziği çok iyi seviyede öğrenirsen, bir de üstüne otomatik kontrol konusunda da aynı seviyede bilgili olursan, dünyanın en üst teknolojide çalışan uzay, havacılık ve savunma sanayi firmalarında iş bulursun. Çok da iyi kazanırsın, ama dediğim gibi konunu da çok iyi biliyor olman lazım.

Ama elektronik mühendisliği okursan, çalışabilecek potansiyel firma sayısı binlerce kat daha fazladır. Elektronik mühendisi, sonradan isterse yazılım işi de yapabilir (ben böyle yaptım). Mesleğini bir hobi olarak evde de icra edebilirsin. Çok zevkli ve mutluluk verici bir iştir. Ve iyi para kazanmak için de doktora yapıp dünya çapında iyi seviyede olmana da gerek yok.

Kendi kendini sorgula, elektroniğe ve yazılıma ilgin var mı? Mesela bir Arduino alıp üzerinde program yazmak hoşuna gider mi? Sektörleri gez, tanıdığın varsa elektronik ARGE firmalarını gez, youtube'da videolar seyret. Bir de ingilizcen yoksa, mutlaka ingilizce öğren. Bir teknik youtube videosunu auto translate olmadan anlayacak, bir teknik makaleyi de çeviri olmadan anlayacak seviyeye gelmen lazım. Dünyanın en iyi ve en otomatik translate'leri bile, içeriğin orijinalini dinlemeye ve okumaya eşdeğer olamaz.

Fizik ve matematik bölümlerinden mezun olursan, bilgini gerçek anlamda kullanacağın alan kısıtlı olur. Ya akademisyen olursun, yada çok ileri seviyede çalışan bir teknoloji firmasında sistemlerin tasarım hesaplarını yaparsın. İkincisini yapabilmen için de konuyu çok iyi öğrenmen lazım. Mesela ileride uzay ile ilgili firmalar çok yaygınlaşacak Türkiye'de, veya şu anda Roketsan, Aselsan gibi savunma sanayi firmaları olabilir. Tüketiciye yönelik ürün geliştiren firmalarda bir matematik doktoruna veye fizik doktoruna ihtiyaç olmaz diye düşünüyorum. Bunu iyice kafanda değerlendirmen lazım. Eğer matematiği ve fiziği çok iyi seviyede öğrenirsen, bir de üstüne otomatik kontrol konusunda da aynı seviyede bilgili olursan, dünyanınn en üst teknolojide çalışan uzay, havacılık ve savunma sanayi firmalarında iş bulursun. Çok da iyi kazanırsın, ama konunu da çok iyi biliyor olman lazım.
Hocam sanırım beni çok ileri seviye teknoloji kısmı çekiyor ama Ee den de ilerlenebilir. Hangisi daha iyi olur kısmı kafamı karıştırıyor.

Ama elektronik mühendisliği okursan, çalışabilecek potansiyel firma sayısı binlerce kat daha fazladır. Elektronik mühendisi, sonradan isterse yazılım işi de yapabilir (ben böyle yaptım). Mesleğini bir hobi olarak evde de icra edebilirsin. Çok zevkli ve mutluluk verici bir iştir. Ve iyi para kazanmak için de doktora yapıp dünya çapında iyi seviyede olmana da gerek yok.
Hocam elektroniğin artısı ne ki potansiyel iş hacmi çok?
Fizikle müfredatı çok yakın.
Mesela ben ODTÜ fiziğe gitsem. Elektronikle ilgili kulüplerde yarışmalarda bol bol faaliyet göstersem. Zaten teorik eğitimi de çok sağlam.
İmza yetkisi dışında ne eksiğim kalır ki mesela? Hatta artısı olur belki.
Kendi kendini sorgula, elektroniğe ve yazılıma ilgin var mı? Mesela bir Arduino alıp üzerinde program yazmak hoşuna gider mi? Sektörleri gez, tanıdığın varsa elektronik ARGE firmalarını gez, youtube'da videolar seyret. Bir de ingilizcen yoksa, mutlaka ingilizce öğren. Bir teknik youtube videosunu auto translate olmadan anlayacak, bir teknik makaleyi de çeviri olmadan anlayacak seviyeye gelmen lazım. Dünyanın en iyi ve en otomatik translate'leri bile, içeriğin orijinalini dinlemeye ve okumaya eşdeğer olamaz.
Ya hocam yurtta kalmasam bi de babamla zıtlaşmayacak olsam arduino ile evi elektroniğe çevirirdim herhalde.
Sınavdan sonra arduino seti, havya vs alırım.
Yaparım bir şeyler. Hoşuma gider mi gitmez mi görürüm.

Merhaba,
Öncelikle derslerine ve sınava hazırlık aşamalarını, titizlikle uygula. Sağlığına dikkat et. Allah sağlık verirse, almış olduğun puanları görüp ona göre burada yorum yapalım. Başarıların devamlı ve yolun açık olsun.

Forum istatistikleri

Konular
6,538
Üyeler
2,685
Son üye
Metalech

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back