Vcc bağlantısını opamp'ın çıkışına etki etmeden nasıl bağlayabilirim?

AzymE

Yeni Üye
Opamp'ı kazancı "bir" olacak şekilde toplama işlemi yapmak için kullanmak istiyorum, chat gpt'nin söylediğine göre entegre'nin sekizinci pinine besleme voltacı uygulamam zorunluymuş , yaani Vcc'e belirli bir besleme uygulamam gerekiyor ve bunun çıkışa hiçbir ekti etmemesi gerekiyor. Entegre 4 ve 22 V arasında çalışabiliyor (UTC4558E). Sizce hangi yolu izlemem gerkiyor?
1. Eğer mümkünse Vcc potansiyel farkını giriş pinlerinden daha düşük tutabilirim.
2. ...
Ek olarak bu entegre çift opamp ile çalışıyor ve ilk olarak toplama işlemi yapıldıktan sonra entegrenin ikinci opamp'ı ile (pin: 5, 6) eksi voltacı artıya çekme işlemi yapılacak.
Ek önerilerde alabilirim.

Ideal bir op-amp en fazla kendi besleme voltajına kadar yükseltme yapabilir.

Ayrıca simetrik bir kaynak kullanman gerekecek. Güç kaynağını seçerken bunu göz önüne alman gerekli.

Ideal bir op-amp en fazla kendi besleme voltajına kadar yükseltme yapabilir.

Ayrıca simetrik bir kaynak kullanman gerekecek. Güç kaynağını seçerken bunu göz önüne alman gerekli.
Sanırım soruyu anlamadın. Kazanç 1 ve opamp'ın sadece toplama işlemini yapmasını istiyorum. Niyetim kazanç elde etmek değil, tam tersine Vcc'ten gelen değerin çıkışa etki etmesini engellemek.

Standart opamp toplayıcı devre kullanabilirsin

1729070861246.png

Yalnız soruyu soruş şeklinden, bazı temel konuları tam anlamadığın anlaşılıyor. Vcc yi sanki bir olumsuzlukmuş gibi, yav bu Vcc de var nasıl kurtulacağız bundan, mantığı ile sormuşsun. Vcc devrenin çalışması için gerekli. Hatta girişte negatif voltajlar da olacaksa Vee de devrenin çalışması için gerekli. Gerekli olan birşeyi "devreme etki etmesin" diye ele almak doğru değil.

Diyelim ki opampi 5v ile besleyeceksin. Fakat 3 giris voltajin 20v ve bu voltajlarin toplami ile ilgili opamptan cikis almak istiyorsun.
Toplama devresi bu isi yapar. Direnc degerlerini hesaplayacaksin sadece.

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back