Virtins Multi Instrument PC ses kartı bazlı ölçüm programı

taydin

Timur Aydın
Staff member
PC ses kartı bazlı osiloskoplara bakarken arama listesinin en başında çıkan şu siteyi biraz daha ayrıntılı inceledim. Orada 25$ gibi bir fiyata satılan bir osiloskop yazılımı var.

21 gün deneme sürümü veriyorlar, indirdim ve kurdum. Yazılım hem ASIO'yu destekliyor, hem full kalibrasyon var, hem de UCA202 ile 192 kHz, 24 bit formatında işlem yapıyor. Son derece ayrıntılı bir program.

1581803644862.png

taydin

Timur Aydın
Staff member
Ama bir yandan da şu var: 70$ verip Hantek'in en ucuz USB bazlı osiloskobu alınabiliyorken, bant genişliği de daha fazla ve birçok özelliği de var, buna niye 25$ verilsin? Evet Hantek'te birçok ilave özellik olacaktır, ama bu Virtins'deki ayrıntılı spektrum analizi ve birçok parametre ölçümleri de olmayacaktır. Bir ses sisteminde gürültü ölçümleri, THD+N ölçümü gibi birçok özel ses ölçümü için bu program son derece iyi sonuç verecekken Hantek'in kendi öz gürültüsü nedeniyle bu ölçümleri yapmak tamamen anlamsız olacaktır.

Neyse, böyle bir programın olduğunu burada tespit etmiş olalım, belki ileride buna geri döneriz.