Virtins Multi Instrument PC ses kartı bazlı ölçüm programı

taydin

Timur Aydın
Staff member
PC ses kartı bazlı osiloskoplara bakarken arama listesinin en başında çıkan şu siteyi biraz daha ayrıntılı inceledim. Orada 25$ gibi bir fiyata satılan bir osiloskop yazılımı var.

21 gün deneme sürümü veriyorlar, indirdim ve kurdum. Yazılım hem ASIO'yu destekliyor, hem full kalibrasyon var, hem de UCA202 ile 192 kHz, 24 bit formatında işlem yapıyor. Son derece ayrıntılı bir program.

1581803644862.png

Ama bir yandan da şu var: 70 dolar verip Hantek'in en ucuz USB bazlı osiloskobu alınabiliyorken, bant genişliği de daha fazla ve birçok özelliği de var, buna niye 25 dolar verilsin? Evet Hantek'te birçok ilave özellik olacaktır, ama bu Virtins'deki ayrıntılı spektrum analizi ve birçok parametre ölçümleri de olmayacaktır. Bir ses sisteminde gürültü ölçümleri, THD+N ölçümü gibi birçok özel ses ölçümü için bu program son derece iyi sonuç verecekken Hantek'in kendi öz gürültüsü nedeniyle bu ölçümleri yapmak tamamen anlamsız olacaktır.

Neyse, böyle bir programın olduğunu burada tespit etmiş olalım, belki ileride buna geri döneriz.

Bu programı kurdum. Kalibrasyonundan anlamadığımdan sadece uca ses kartını seçip 555 devremin çıkışını ölçtüm. Pot ortadayken durum aşağıdaki gibi. Potu full açınca düz bir çizgi oluşuyor.

mi.png

Virtins'in son versiyonunun deneme sürümümü bugün tekrar kurdum. RME ADI Pro ile deneme yaptım. Girişte hiç sinyal yokken hem osiloskop hem de spektrum alıyorum.

1606303798616.png

Ses kartını 192 kHz ve 24 bit olarak yapılandırdım. 40 kHz'e kadar gürültü tabanı -140 dBV seviyesinde, boştaki voltaj seviyesi 30 µV !

Bu yazılım ve ses kartı ile full işlevli bir osiloskop elde edilemez, ama çok uygun bir fiyata son derece üst seviye bir audio analizör elde edilebilir. Profesyonel audio analizörler 20 bin dolar ve üstü fiyata satılıyorken, virtins'in profesyonel sürümü 100 dolardan başlıyor. İlave ölçümler sağlayan bir üst sürümü 200 dolara satılıyor. İyi bir ses kartına da 200 dolar verdiğini düşünürsen, 400 dolara çok üst seviyede bir audio analizör sahibi oluyorsun. Bu yazılımdaki bazı ölçüm ve analizler bendeki AP525 deki yazılımda yok. Binlerce dolar para verip opsiyon olarak satın almak gerekiyor.

Başka dikkatimi çeken birşey de, osiloskop dalga şekli üzerinde SINC interpolasyonu yapıyor ve böylece temiz, akıcı bir dalga şekli görüntülüyor. Basit USB osiloskoplarda bu özellik yok, o yüzden de dalga şekli basamak basamak, tırtıklı şekilde görüntüleniyor.

Bu yazılım gerçekten çok iyi görünüyor. Bir lisans alıp elimdeki AP525 ile karşılaştırmalı audio analiz deneyleri yapacağım.

Yüksek performanslı bir ses kartı ile çok düşük seviyeli sinyalleri ölçebilir mi bu yazılım?
En az 16 strain gage sensörden gelen verilerin aynı anda okunması ve işlenmesi gerekiyor.

Yüksek performanslı bir ses kartı ile çok düşük seviyeli sinyalleri ölçebilir mi bu yazılım?
En az 16 strain gage sensörden gelen verilerin aynı anda okunması ve işlenmesi gerekiyor.

Ölçebilir ama strain gauge olmaz. Onun için balanslı, yüksek empedanslı giriş yani in-amp lazım. HX711 gibi çipler bu kadar ucuzken ses kartı kullanmak mantıksız (yazmadığınız özel bir gereksinim yoksa).

Ölçebilir ama strain gauge olmaz. Onun için balanslı, yüksek empedanslı giriş yani in-amp lazım. HX711 gibi çipler bu kadar ucuzken ses kartı kullanmak mantıksız (yazmadığınız özel bir gereksinim yoksa).
Devrenin prototipi daha hazır değil ve ben strain gageler üzerinde ölçümler ve deneyler yapıp anlamak istiyorum. Statik yükler olsaydı ofiste çok duyarlı multimetreler var ölçüm yapabilirim ama yük sürekli ve hızlı bir şekilde değişiyor.

Devrenin prototipi daha hazır değil ve ben strain gageler üzerinde ölçümler ve deneyler yapıp anlamak istiyorum. Statik yükler olsaydı ofiste çok duyarlı multimetreler var ölçüm yapabilirim ama yük sürekli ve hızlı bir şekilde değişiyor.

Bu bahsettiğin senaryoda en doğrusu MATLAB gibi bir ortamda algoritmayı olgunlaştırmak. Bu aşamada da suni olarak üretilmiş ve belli senaryolara karşılık gelen sensör girdileri kullanırsın. Bir kere algoritma oturduktan sonra artık gerçek hardware üzerinde deneme yaparsın.

Çevrimiçi personel

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,759
Üyeler
2,458
Son üye
rickss

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back