Virtins Signal Generator

taydin

Timur Aydın
Staff member
Virtins yazılım paketinde bulunan ve ayrı olarak 25 dolar karşılığında lisans satın alınabilen "Signal Generator" paketini inceleyelim. Yazılım paketine dahil olan bütün programlar, aynı şekilde başlatılıyor ve lisanslanın ne varsa menülerde seçilebilir hale geliyor. Multi Instrument yazılımını çalıştırıyoruz ve karşımıza standart açılış ekranı geliyor.

1618480027792.png

Sonrasında ilk yapacağımız iş, sinyal jeneratörünün kullanacağı ses kartını belirlemek

1618480142613.png

Ben Behringer'in UCA202 USB ses kartını kullanıyorum ve menüden onu seçiyorum:

1618480192202.png

Uygun ses kartını seçtikten sonra, Windows'un bu ses kartına gönderilen veriler üzerinde herhangi bir oynama yapmamasını sağlamamız lazım. Öncelikle ses kartlarının özelliklerinin yapılandırıldığı diyaloğu açıyoruz ve bizim UCA202 ses kartını seçiyoruz.

1619719407283.png

Bu ses kartının varsayılan çıkış seviyesini maksimum yapıyoruz

1619719472755.png

Sonra windows'un "iyileştirme" adı altında bizim sinyal üzerinde oynama yapmasını engelliyoruz

1619719513300.png

Sonra ses kartının kendi özgün örnekleme hızı ve örnek genişliğini ayarlıyoruz. UCA202 için bu 48 kHz, 16 bit

1619719570781.png

Son olarak da Windows'un surround ve benzeri kanal çoklama özelliklerini de devre dışı bırakıyoruz

1619719622930.png

Şimdi programın sinyal jenetör diyaloğunu açıyoruz ve tek bir kanaldan 1 kHz, 1 Vp lik bir sinüs sinyal ürettiriyoruz.

1619719926878.png

Şu anda bu sinyalin ses kartının çıkışlarından birisinde yer alıyor olması lazım. Bu sinyalin genliğini bir multimetre ile veya uygun başka bir cihaz ile ölçüyoruz. Ben audio analizör ile ölçtüm ve kart çıkışındaki gerçek genlik 1.711 Vp çıktı.

Kalibrasyon diyaloğunu açıyoruz ve çıkış için bu değerleri giriyoruz. Sonra da "Calculate" butonuna basınca, bu değerlere karşılık gelen kalibrasyon faktörü hesaplanıyor. Bu diyaloğu kapatınca kalibrasyon verileri kaydedilecektir.

1619720502119.png

Çıkış kalibrasyonunu yaptıktan sonra, sinyal jeneratörüne 1 Vp üretmesini söylüyorum ve audio analizör ile de ölçünce 1.000 Vp ölçüyorum. Bu değerden sapma sadece bir mV civarında, bu gayet iyi bir sonuç.

Şimdi çıkışta clipping olmadan alabileceğimiz en yüksek sinyal seviyesini belirleyelim. Sinyal jeneratöründen 1 kHz, 1.71 Vp lik sinüs ürettiriyorum.

1619721301849.png

Audio analizör ile 1.711 Vp lik bir değer ölçüyoruz. Toplam distorsiyon artı gürültü (THD+N) de şu anda %0.011 seviyesinde.

1619721488446.png

Alabileceğimiz en düşük sinyal seviyesini net olarak belirlemek mümkün değil, çünkü seviye düştükçe sinyal ile arka plan gürültüsünün ayırt edilmesi zorlaşacak. Ama keyfi olarak son derece düşük bir sinyal seviyesi olan 1 mVp deneyelim:

1619721621978.png

Audio analizörde de neredeyse tam olarak bu değeri okuyoruz! Ama kartın çözünürlüğünün de sınırlarında olduğumuzdan üretilen sinüsün THD+N si yüksek çıkıyor.

1619721800039.png

Ama 10 mV çıkış ürettiğimiz zaman gene 10 mV a çok yakın bir değer ölçüyoruz ve THD+N de %0.5 ve bu seviyedeki bir sinyal için kabul edilebilir bir seviye.

1619721926790.png

Şimdi iki çıkış kanalından da aynı anda 1 kHz, 1 Vp sinüs sinyal üretelim.

1619722038415.png

Çıkış kalibrasyonunu ilk kanala göre yaptığımız için, ilk kanalda ölçtüğümüz değer, sinyal jeneratörünün ürettiği değerin pratik olarak aynısı. Ama ikinci kanaldan üretilen sinüs sinyalinin genliği 33 mV daha fazla. Ayrıca ikinci kanalın +7.5° lik bir faz farkı var. Bu sapmalar, ses kartının donanımından kaynaklanıyor ve sağ ve sol devredeki komponentlerin tam olarak birbirine eş olmaması ile ilgili.

Ama işte bu noktada sinyal jeneratör programının, sağ ve sol kanallar için ayrı ayrı kalibrasyon katsayıları girme olanağı ve ayrıca faz farkını giderici bir faz kalibrasyon olanağı sunması gerekirdi. Ama sunmuyor.

1619722091897.png

Ama THD+N verisine baktığımızda, son derece kaliteli bir sinyal aldığımızı görüyoruz. Bu sinüs sinyalinin kalitesi, piyasadaki ucuz Çin malı sinyal jeneratörlerinden çok daha iyi. Hatta profesyonel birçok sinyal jeneratörünü bile geride bırakacak temizlikte bir sinüs sinyali, ve bu sinyal ile ses devrelerinde yüksek çözünürlüklü ve doğrulukla audio analizi yapılabilir.

Virtins sinyal jeneratörü, kanala özğü kalibrasyon katsayıları sunmadığı için, eğer tam olarak aynı genlikte sinyal üretmek istiyorsak ve arada da hiç faz farkı istemiyorsak, o zaman manuel olarak bu farkları gidermemiz gerekecek. Bunun için ikinci kanalın genliğini uygun seviyede azaltıyorum ve -7.5° bir faz farkı tanımlıyorum.

1619722684807.png

Bunu yapınca, her iki kanaldan da birbirine çok yakın, neredeyse tam olarak aynı fazda, ve son derece düşük distorsiyonlu bir stereo sinüs sinyal elde ediyoruz.

1619722756066.png

Sinyal jeneratörünün kare dalga üretme özelliği de var. Ama burada kullandığımız ses kartının hem giriş hem de çıkış devresi AC kuplajlı olduğu için çıkıştan bir kare dalganın ciddi bir şekilde bozulmadan çıkması mümkün değil. 1 kHz, 1 Vp lik kare dalga türevi alınmış olarak çıkıyor:

1619723133208.png

Ama gayet başarılı olarak beyaz gürültü üretebiliyoruz. Spektrum gayet uniform görünüyor

1619723286426.png

Herhangi bir sinyal göndermediğimiz zaman da çıkıştaki arka plan gürültüsü -120 dBV un altında ! Yani duyma sınırını geçtik, ölçmenin bile sınırlarını zorluyor. Yani son derece gürültülü olan bir PC'ye USB üzerinden bağlı olan UCA202 kartı, neredeyse hiçbir gürültü ve parazit kapmadan görev yapabiliyor.

Spektrumda görülen 1 kHz deki pik, -130 dBV seviyesinde ve muhtemelen ya PC veya ses kartının kendi bileşenlerinde bulunan bir sinyal olabilir. Ama seviyesi son derece düşük, ancak son derece duyarlı olan bir audio analizör ile görüntülenebiliyor.

1619723670398.png

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back