Word ile html sayfa

Mikro Step

Kıdemli Üye
Word ile basit sayfalar hazirlayip html olarak ic networkte bir klasore kaydettigimde bu klasore erisim yetkili kullanicilar olusturdugum sayfaya internet tarayici uzerinden erisebiliyorlar.

Ancak sayfada degisiklik yapmak istedigimde html dokumani gene word ile acip duzeltmem gerekiyor.

Ornegin goruntulenecek sayfa telefon rehberi ise html sayfadan ayrica bir exel tablom olsa ben exel tablosunu haricten duzenledigimde goruntulenecek sayfam da kendiliginden degissin isterdim.

Boyle bir yapiyi bu sartlarda olusturabilirmiyim?

Birkaç web sitesi yapmış olmama rağmen bu konunun uzmanı değilim ama google un kolayca internetin olduğu her yerden açıp kullandığınız uygulamaları var (veritabanına,word benzeri dökümanlara ,pdfler vs)
Özetle internet ortamında çalışan office programları
Adı:Google Docs
(Emin değilim ama sanirim sadece google mail hesabınız olması gerekiyor.)
(Ekleme:Tabiki bu o adrese giren diğer kullanıcılarda bu sayfayı görebiliyor)

Son düzenleme:
Exel yerine microsoft access var veri tabanı gibi kullanılan. Ondan veri çekmek daha kolay olabilir. Ama detaylı kullanmadım hiç. Onun için sql server filan gerekebilir.

Onun dışında HTML olarak imkan yok ama diğer ASP,PHP gibi dillerde mantıksal işler yapılabildiği için iş görebilir. Kullanıcıların direk HTML sayfasını editlemesini de sağlayabilirsiniz, yada bir exel dökümanı açıp, içinden veri kopyalayıp HTML'e de gömebilirsiniz.

Server falan kuramam. Networkte eli kolu siki sikya bagli bir kullaniciyim. Bu tip kullanicilara verilmis haklar dahilinde islerimi kolaylastircak cozumler uretmeye calisiyorum.

Html sayfayi kullanicilarin editlemesi zor. O kadar egitimli degiller.

Mesela veriler duzgun gorulsun diye verileri tablo icine yerlestiriyorum.

Tablolarin satir sutunlarinda
kenar cizgilerini gorunmez hale getirdim.

Editleyecek kisi ben bile olsam once tabloyu gorunur hale getirmem ardindan verilerde ve linklerde degisiklik yapmam sonra da tablolari tekrardan gorunmez yapmam lazim.

Bu bizim kullanicilarin severek ve hatasiz yapacaklari isler degil.

Fakat exel tablosuyla kolayca oynayabilirler.

Son düzenleme:
O zaman word şart değilse bir exel açarsınız. İçinde ikitane sheet olur. Birinde editlenecek veri, diğerinde görüntülenecek veri. Görüntülenecek sheet'i mümkün olduğunca worde benzetirsiniz. Exelde sheetler arasında veri alışverişi kolay.

O exel tablosunu internet gezgini ile sayfa gibi goruntuleyebilirmiyim?

Deneyeyim. Wordde dokumani save as ile html olarak sakliyorum.

Belki exelde de mumkundur.

Veritabanı yerine, txt dosya kullanılabilir. Az miktarda veri için yeterli olur

Html + JavaScript ile dosyadan okunan veri gösterilir. Sayfa genelde hiç değiştirilmez. Güncelleme gerekirse txt dosya düzenlenir

Txt dosyadaki içeriğe göre tablo otomatik düzenlenir.
sample15.png

Son düzenleme:
Veritabanı kullanmayan HTML olarak çalışan ücretsiz CMS yazılımı "Getsimple" belki bu iş için uygundur

Çeşitli eklentileri var. Yönetici olarak giriş yaparak bazı sayfalar yayınlamak mümkün. İçerik hep dosyalarda saklanıyor.

Son düzenleme:
Tam aradigim sey. Fakat yonetici yetkisi istiyorsa kullanamam.

Calistigim yerde biz bilgisayarlariniza ne yuklediysek onunla yetineceksiniz deniyor ve bunu da isletim sistemi tarafinda ayarlarla yapiyorlar.

Gercekten isleri cok kolaylastiracak fikirler olsa da eger bunun icin bir program vs yukleme gerekiyorsa bunu yapamiyorsun. Ben teklifde bile bulunmuyorum.

Kendi cozumlerimi bir sekilde uretiyorum.

Orada kastedilen yönetici, sayfa ekleme düzenleme yetkisine sahip kişidir. emaili ve parolası olur. Bilgisayardaki yönetici yetkisiyle ilgisi yoktur

wordde makro yapıyoruz
Kod:
Sub OtoHTMLUret()
    Dim objExcel As Object
    Dim objWorkbook As Object
    Dim ws As Object
    Dim cell As Object
    Dim html As String
    Set objExcel = CreateObject("Excel.Application")
    Set objWorkbook = objExcel.Workbooks.Open("C:\path\to\your\excel\file.xlsx")
    Set ws = objWorkbook.Worksheets(1)
    html = "<html><body><table>"
    For Each cell In ws.UsedRange
        html = html & "<tr><td>" & cell.Value & "</td></tr>"
    Next cell
    html = html & "</table></body></html>"
    Open "C:\path\to\your\output\file.html" For Output As #1
    Print #1, html
    Close #1
    objWorkbook.Close SaveChanges:=False
    objExcel.Quit
    Set objExcel = Nothing
    Set objWorkbook = Nothing
    Set ws = Nothing
    Set cell = Nothing
End Sub
Word->dosya->secenekler->şeritsekmesi->geliştirici->kodgrubu->visual basic
projegezgini->normal->sağtık ekle->modül >>>kodu yazpıştırıyoruz dosya yollarını ayarlamayı unutmayın

kodu çalıştırmak için makroçalıştır penceresi var makrogüvenlik->makrolarıdüzenle->sağtık seçiyoruz artık hazır

Word ile basit sayfalar hazirlayip html olarak ic networkte bir klasore kaydettigimde bu klasore erisim yetkili kullanicilar olusturdugum sayfaya internet tarayici uzerinden erisebiliyorlar.

Ancak sayfada degisiklik yapmak istedigimde html dokumani gene word ile acip duzeltmem gerekiyor.

Ornegin goruntulenecek sayfa telefon rehberi ise html sayfadan ayrica bir exel tablom olsa ben exel tablosunu haricten duzenledigimde goruntulenecek sayfam da kendiliginden degissin isterdim.

Boyle bir yapiyi bu sartlarda olusturabilirmiyim?
web kısmında çok uzman değilim ama javascript ile excel i okuyup sayfaya yerleştirebiliyor olmanız lazım.

Excel ile tabloyu HTML olarak export edebiliyorsunuz.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,312
Üyeler
2,613
Son üye
Emirhan bedir

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back